Lütfen bekleyin..

Beyaz Saray'dan kritik uyarı Eğer İranlılar akıllıysa...

14 Kasım 2013, 16:02

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, P5+1 ülkelerinin İran'a getirdikleri teklifle ilgili olarak, "Eğer İranlılar akıllıysa bu anlaşmayı kabul ederler, çünkü onlar için alternatifi daha fazla baskı ve daha fazla izolasyon" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Atlantic dergisi, Aspen Enstitüsü adlı düşünce kuruluşu ve Newseum basın müzesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen geleneksel "Washington Fikirler Forumu"nda, Aspen Enstitüsü Başkanı Walter Isaacson'un sorularını yanıtladı.

P5+1 ülkeleri ile İran arasındaki müzakerelere değinen Rice, ilerleme sağlanması için İran'a sundukları teklifin birinci aşama olarak önemine değindi.

Rice, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sürekli aleyhte olmasının sürece yardımcı olup olmadığına" yönelik soru üzerine, "Bence herkesin önce, varılması gereken anlaşmanın ne olduğunu anlaması önemli, daha sonra onun üzerinde yargıda bulunabilirler" ifadesini kullandı.

"Netanyahu'nun anlaşmayı anlamadığını mı düşünüyorsunuz" sorusuna Rice, "Anlaşmaya henüz varılmadı. Doğası gereği, ana hatları henüz nihayete ulaşmadığı için (şu anda) yargıda bulunmak için erken" yanıtını verdi.

Rice, Fransa'nın anlaşmayla ilgili bazı karşı çıkışları olduğuna ilişkin haberlerin sorulması üzerine, Fransa'nın tamamen olayın içinde ve kendileriyle birlik olduğunu ve bu konudaki bazı haberlerin yanlış yönlendirici nitelik taşıdığını belirtti.

İran ile 21-22 Kasım'da yapılacak müzakerelerde anlaşmaya varılıp varılamayacağına yönelik soruyu da Rice, "Eğer İranlılar akıllıysa bu anlaşmayı kabul ederler, çünkü onlar için alternatifi daha fazla baskı ve daha fazla izolasyon" diye yanıtladı.

"Darbe" yerine "belirsiz olaylar" tanımlaması...

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki son dönemlerdeki tansiyonun sorulması üzerine Rice, anlaşmazlıkların, "stratejik hedefler" değil, "taktikler" üzerinde olduğunu belirterek, Mısır'dan örnek verdi.

Bu sırada Susan Rice'in Mısır'daki geçici hükümetin iktidara geliş şeklini "bazı belirsiz olaylar yoluyla iktidara gelen geçici hükümet" şeklinde tanımlaması dikkati çekti.

Rice, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizce (Mısır'da) temmuz ayında olanlar belirsizdi. Ama demokratik yönetim ortadan kaldırılmasına rağmen, bu ortadan kaldırmanın, Müslüman Kardeşler'in kötü yönetimi ve zayıf politikalarından hayalkırıklığı duyan geniş kesime mensup Mısırlıların desteğiyle olduğunun farkındayız. Mısır halkına ve Mısır yönetimine, seçilmiş, demokratik bir yönetime geri dönmeleri yolunda onları desteklediğimizi belirttik. Ama o hükümet kapsayıcı olmalı, şiddet olmadan tüm Mısırlıların katılabileceği bir süreci getirmeli."

"Ağustos ayında Kahire'de bazı meydanlardan protestocuları temizleme sürecinde binin üzerinde insan öldürüldüğü zaman, ABD haklı olarak 'bundan rahatsızız ve her ne kadar dost olsa da kendi halkına karşı böyle bir harekette bulunan bir hükümetle alışılageldik biçimde iş yürütemezdik' dedi" diye konuşan Rice, Mısır'a yönelik ABD'nin askeri yardımlarının kısıtlanmasını hatırlattı.

Rice, bir soru üzerine, ABD olarak İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşim faaliyetlerini gayri meşru buldukları yönündeki yaklaşımlarını tekrarlarken, bunun da ötesinde, bu yerleşim faaliyetlerinin müzakere sürecine de yardımcı olmadığını dile getirdi.

Suriye konusunda da ABD olarak Suriye'deki çatışmayı müzakere masasında çözme çabasına dönük politika yürüttüklerini belirten Rice, "İsteyebileceğimiz son şey Suriye'nin devlet kurumlarının parçalanması ve Suriye'nin tamamen aciz bir devlet olup aşırılıklar için güvenli bölge haline gelmesi. Bunu önlemenin tek yolu da devlet kurumlarını yerinde tutarak ve Esed ve onun yardımcılarının resimden çıkmasını sağlayarak müzakere yoluyla sonuca ulaşmak" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=