Lütfen bekleyin..

CHP'li vekil TBMM gündemine taşıdı!.. Yurt parası 1 gün gecikti diye yurttan atıldılar...

13 Kasım 2013, 21:13

Öğrenci evlerini bırak yurttan atılanlara bak!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan’ın “kızlı-erkekli öğrenci evleri” çıkışının ardından gözler öğrenci yurtlarına çevrildi...

CHP Ordu Milletvekili Yıldız, yurt ücretini ödemeyi bir gün geciktirdikleri için yurttan atılan öğrencileri TBMM gündemine taşıdı.

Ordu`da yurt parasını ödemeyi geciktirdikleri gerekçesiyle yurttan çıkarılan 8 öğrencinin, ODU Öğrenci Dayanışması`nın başlattığı mücadele ve CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve Ordu Üniversitesi Rektörü Tarik Yarılgaç`ın girişimleri sonucu yurtlarına geri dönmesi sonrası “öğrenci evi tartışması” bambaşka bir boyuta taşındı.

Yurttan atılan 8 öğrencinin Sorunun Ordu ilinde çözümü sağlanmış olmasına rağmen diğer illerde de aynı sorunun yaşandığını ifade eden CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yanıtlandırılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“Öğrenci evi tartışmalarının hükümet tarafından siyaset konusu yapıldığı şu günlerde ülkemizin dört bir yanında ailesinden uzakta eğitim ve öğretim hayatını yurtlarda devam ettirmeye çalışan öğrencilerimiz yurt ücretini ödemeyi bir gün geciktirdikleri gerekçesiyle yurtlarındançıkarılmışlardır” diyen Ordu Milletvekili İdris Yıldız’ın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

1- 2013 yılında, normal ve yüksek ücretli yurtlara müracaat eden öğrenci sayısı kaçtır? Normal ve yüksek ücretli yurtlara yerleştirilen öğrenci sayısı kaçtır?

2- Yurtlara yerleştirilen öğrencilerimizden kaç tanesi yurtlardan çıkarılmışlardır? Sözü edilen öğrencilerimizin yurttan çıkarılma nedenleri nelerdir?

3- Ordu ilimizin yurt ve yatak kapasitesi nedir? Ordu ilimizde yükseköğrenim gören öğrenci sayısı kaçtır? Ordu ilimizde yurtlara müracaat eden ve yerleştirilen öğrenci sayısı ne kadardır?

4- Ülke genelinde ve Ordu ili özelinde ücretini ödemeyi geciktirdikleri gerekçesiyle yurttan atılan kaç öğrencimiz vardır?

5- Yurt parasını bir gün geciktirdiği için yurttan atılan öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyeti gidermek için Bakanlığınızca bir çalışma bulunmakta mıdır? Önümüzdeki aylarda ücretini ödeyememe durumunda yurtlarından çıkarılma korkusu yaşayan öğrencilerimizin durumu için bir düzenleme yapmayı düşünmekte misiniz?

6- Yönetmelikte yurt ücretini ödeyemeyenlerle ilgili olarak “Belirtilen sürelerde yurt ücretini ödemeyenlerin barındıkları aya ait ücretleri depozitolarından mahsup edilir. Kalan depozitoları iade edilerek yurtla ilişikleri kesilir. Bu öğrencilerin tekrar başvurmaları ve yurtta boş yer olması halinde, o öğretim yılı için iki kat depozito alınarak yeniden yurda kayıtları yapılır” ibaresi bulunmaktadır.

Hali hazırda yurt ücretini bile ödeyemeyen öğrencilerin iki kat depozito ödemesini beklemeniz ne kadar gerçekçidir? Yönetmelikteki bu hatayı düzeltmek için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=