Lütfen bekleyin..

Artık Erdoğansız AKP konuşuluyor

12 Kasım 2013, 22:15

Erdoğan sona yaklaşıyor...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kimileri Erdoğan-Arınç çatışmasını i) yol kazası, ii) Arınç’ın sitemi / serzenişi, iii) aile içi ağız dalaşı, iv) Arınç’ın birikmiş kırgınlığı, v) siyasi hayatını tamamlayan Arınç’ın hırsı olarak değerlendirip; ‘akut’ (birden patlayan / süreli olmayan rahatsızlık) teşhisi ile açıklamaya çalışıyor.

Ben ise rahatsızlığın ‘kronik / müzmin’ (kalıcı, yerleşmiş) olduğunu düşünüyorum.

***

RTE’nin son dönemdeki çıkışlarını da ‘gündem değiştirme’, ‘muhafazakar tabana mesaj’ türü plan / program sonucu ortaya konulmuş ‘siyasi mesajlar’ olarak görmüyorum. Bana göre, kendisini 11 yılın sonunda ‘çaresiz’ hisseden RTE, artık akıl dışı tepkiler ile yaşıyor.

Bülent Arınç’ın 48 saat bekledikten sonra RTE’ye verdiği tepki ise, belirli ‘mihraklar’ ile enine boyuna ‘meşveret’ edilmiş, içindeki duygusal tatlara rağmen, ‘planlı / programlı’ ve ‘kronik’ (kalıcı) bir ‘serzeniş’!..

***

1) Arınç’ın son açıklamasında; daha önce de Başbakan ile arasında bazı kırıcı konuşmalar geçtiğini belirtmesi, aralarındaki çelişkinin ‘tarihi derinliği’ olduğunu gösteriyor.

2) Açıklamasında; RTE’nin ‘öğrenci evleri’ sözlerine karşı yaptığı ilk tevilin ardından bazı bakanlardan tebrik telefonları aldığını belirtmesi, hükümet içinde yalnız olmadığını vurguluyor.

3) Ancak, en önemlisi; Arınç’ın konuşmasında, parti içinde ‘özgül ağırlığı’nın olduğunu söylemesidir. Arınç’ın esas söylemek istediği; AKP içinde özel bir siyasi ağırlığının olduğudur. Arınç’ın AKP içinde, RTE’den sonra, partililer üzerinde en fazla etkiye sahip ikinci kişi olduğu söylenebilir. Nitekim, 2007 yılında RTE’yi cumhurbaşkanlığından feragat ettirip, RTE’ye Abdullah Gül’ü kabul ettiren etmenlerin başında, Arınç’ın Gül lehine ‘özgül ağırlığı’nı koyması gelir.

***

Arınç bu planlı çıkışı neden yapıyor?

İçeride ve dışarıda RTE’nin giderek siyaseti ‘tek adam’ olarak oynaması büyük rahatsızlık yaratıyor. RTE, her geçen gün etrafına topladığı ‘çapsız’, ‘saygınlıktan yoksun’, ‘yalakalıkta önder’ danışman ve benzerlerine daha çok yaklaşıyor; parti içinde ağırlığı olan, saygınlığını koruma haysiyetine sahip kişilerden uzaklaşıyor. İslami siyaset ağırlıklı ve diktaya dayanan bir rejim kurmaya hevesleniyor. İçeride ve dışarıda, artık açık ve seçik ‘Erdoğansız AKP’den bahsediliyor.

***

RTE’den büyük rahatsızlık duyan AKP’liler de var. Onlar da ‘Erdoğansız AKP’yi tartışıyorlar. Hele hele, Erdoğan’ın koyduğu ‘en fazla 3 kere milletvekili seçilebilme’ şartını tamamlayanlar iyice rahatsız.

İşte bu noktada, Bülent Arınç RTE’ye gözdağı veriyor:

“İstersem ‘Erdoğansız AKP’yi tartışan AKP milletvekillerini ben mobilize edebilirim!” diyor.

***

4 MADDEDE BİTİŞ ÖYKÜSÜ

RTE:

1) Kendisini ‘28 Şubat Projesi’nin bir eseri olarak, ‘dünya çapında lider’ yapan ABD’yi yitirdi.

2) AB nezdinde büyük itibar kaybı yaşıyor.

3) Kendisine oy vermeyenlerin ‘nefret simgesi’ haline geldi. Galiba; Türkiye’nin hem en fazla ‘istenen’, hem de en fazla ‘istenmeyen’ lideri olmayı becerdi.

4) Türkiye’yi resmen ikiye böldü. İkiye bölünmüş Türkiye’yi; ne Türkiye’nin kendisi, ne de dünya taşıyabilir.

***

Bülent Arınç; RTE’ye, AKP içinde de yukarıda çizdiğim resmi görenlerin bulunduğunu ve onlar üzerinde ‘özgül ağırlığı’ olduğunu ‘şimdilik’ hatırlattı!

Cüneyt Ülsever/Yurt

Etiketler : erdoğan, bülent arınç
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=