Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'cazip' teklif: Arınç'ın yerine Adana Valisi'ni getir!

12 Kasım 2013, 15:13

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Başbakan'a bir öneride bulundu ve "Arınç'ın yerine Adana Valisi Hükümet Sözcüsü olsun." dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi. Başbakan'a sert eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, Arınç'la aralarındaki kızlı-erkekli polemiğine de değinerek Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'u hükümet sözcüsü yapması önerisinde bulundu.

Öğrenci evleriyle ilgili sert açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Sen bu ülkenin gayrimeşru Başbakanısın" dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Atatürk'ü andık. Mustafa Kemal Atatürk "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir" diye yola çıktı arkasından milyonlar yürüdü.

Onu unutmayacağız, unutturmayacağız. O bütün dünyanın önünde eğildiği bir liderdir. Benim manevi mirası bilim ve akıldır dedi. Gençler bu mirasa her zamankinden fazla sahip çıkmak zorundadır.

KIDEM TAZMİNATI

Zaman zaman Chp neden bu konuda konuşmuyor diye haberler geliyor. İşçi kardeşlerim önce siz kendi sorunlarınıza sahip çıkacaksınız, sonra göreceksiniz ki bütün Chp kapı gibi arkanızda. Korkmayacaksınız, yılmayacaksınız. Korkuyorsanız sesinizi çıkarmayın. Bize de gelmeyin. Biz bu ülkede korkmayan insanlar istiyoruz.

Bir diktatörün önünde diz çöküyorsanız sizin sorunlarınıza kimse sahip çıkmaz. Kalkar hala Akp'nin kuyruğuna takılıp giderseniz kimse sizi İşçi Sendikası olarak görmez.

SOSYALİST ENTERNASYONAL TOPLANTISINA GEZİ DAMGASI

Sosyalist Enternasyonal'i hatırlıyorsunuz. 100'ün üzerinde ülkeden sosyal demokratlar, Chp'nin davetlisi olarak İstanbul'a geldiler. Gezi eylemi damgasını vurdu. İşte Chp budur. İnandığı davayı sonuna kadar takip eder.

"TÜRKİYE YARI AÇIK CEZAEVİ"

Gazeteye, iş adamlarına, bürokratlara baskı, tutuklamalar, gözaltılar. Türkiye'yi yarı açık cezaevine döndürdüler. Cezaevleri Türkiye'de tıka basa dolu. İnsanlar sırayla yataklarında yatıyorlar. Şu anda tutuklu sayısı 132 bini geçti. Bunlar hep geçmişte övünüyorlar. Eskiden 56 bindi, dönemimizde 132 bine çıktı diye kalksınlar da övünsünler. Ağır hastalar var, Adli Tıp kurumlarının raporlarına rağmen tutulanlar var. 162 ağır hasta diri diri tabuta gömülmüş durumda….Önümüzdeki süreçte cezaevlerinden tabutlar çıkarsa bunun tek sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir

SINIRA ÖRÜLEN DUVAR

Bunlar bizim sınırımıza duvar örüyorlar. Beton duvarları Nusaybin sınırına neden örüyorsun? Kontrol edemiyorum gerekçesiyle örüyor. Senin ordun, gümrük teşkilatın yok mu? Var. Nusaybin'den bakınca öbür tarafta akrabalar var. En son duvar ne zaman yıkıldı. Berlin Duvarı 1989'da… 21. yüzyıl Türkiye'sinde Türkiye'yi hapishaneye dönüştürmek için duvar örüyorsunuz. Sözde orada mayınlı araziler temizlenecekti 2014'e kadar. Mayınları temizleyin, topraksız köylülere toprak olarak verin dedik. Bunun yerine duvar yapacaklar. Kafalarındaki duvarı fiilen hayata geçirmek istiyorlar.

"EN ÇAPSIZ DIŞİŞLERİ BAKANI"

İlk kez bu hükümet döneminde dış politika farklı bir kulvarda ele alındı. Ortadoğu'nun en çapsız kişisi Dışişleri Bakanı yapıldı. Komşularla sıfır sorun olacaktı. Şimdi sıfır komşu noktasına geldik. Irak'a gittik. Bütün taraflarla görüştük. Hayır efendim siz gidemezsiniz deyip bizi eleştirdiler. Irak Başbakanı 'Biz Türkiye'ye diyoruz ki kapılarımız açık, gelin yatırım yapın. Ama hükümetiniz kapıdan değil pencereden girmeye çalışıyor. Bu da ağrımıza gidiyor' dedi. Bizi eleştirdiler. Şimdi onlar gidiyor. Bizim açtığımız yoldan gidiyor. Akp, Chp'nin politikalarını izlediği sürece Türkiye'nin alnı tertemiz olur. Biraz geriden geliyorlar. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz Başbakan da oraya gidecek.

CHP'nin sayesinde... Irak halkı ile Türkiye halkı arasında komşuluk ilişkilerimiz var. Kavgaya gerek var mı? Barış varken. Biz barıştan yana bir partiyiz.

SURİYE'YE GİDEN HAVAN TOPLARI

Suriye'de yanlış bir politika izlediler. Heyet gönderdik, kıyamet kopardılar. Suriye'de neler oluyor öğrenme ihtiyacımız var. Büyükelçiyi çektiler, konuşmuyorlar. ABD Dışişleri Bakanı Suriye Dışişleri Bakanı ile görüşüyor. Bizim Dışişleri Bakanı görüşüyor mu? Hayır. El Kaide, El Nusra militanlarının eğitildiği bir ülkedir Türkiye dedik. Türkiye büyük bir itibar karşı ile karşı karşıya…

Sarin gazı davasında… Daha geçen gün Hurşit Güneş davayı izliyordu. Orada gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı. Hatay'a bir TIR gidiyor. İhbar geliyor polise uyuşturucu diye. Polis yakalıyor. 935 havantopu mermisi var. Suriye'ye gidiyor, Konya'da üretilmiş. Sen sabah akşam benim, Chp'lilerin, vatandaşların telefonlarımı dinleyeceğine bunları dinlesene. Göreceksiniz bu silahları götürenler bırakılacak. Sonra bir gemide 20 bin kalaşnikof silah bulunuyor.

"MISIR'DA TÜKÜRDÜKLERİNİ YALADILAR"

Mısır'a da heyet gönderdik. Mısır da bizim çok önemli bir dostumuz. Heyet gönderdik diye kızdılar. Bütün kesimlerle görüştük. Bunlar Büyükelçi'yi geri çektiler. Sonra tükürdüklerini yaladılar. Büyükelçi'yi geri gönderdiler. Önümüzdeki süreçte Mısır'la ilişkilerimiz iyi bir noktada devam edecek.

FİNLİ GAZETECİ

Başbakan nereye giderse Türkiye'de bir gazetecinin sormaya cesaret edemediği soruları orada gazeteciler soruyor. Finli gazetecinin sorusuna 'Sizi herhalde özel olarak birisi görevlendirdi' diyor. Türkiye sanıyor orayı. Devlet adamları da politikacılar da soruyu dinlerler ve makul yanıtları verirler. Finli olduğunu öğrenince 'Ah sen bir Türkiye'de olacaktın, ben sana gösteririm' diye içinden geçirmiştir.

KIZLI - ERKEKLİ EVLER

Tartışmayı başlatan kişi bu ülkenin Başbakanı. Kızlı erkekli öğrenciler nasıl aynı yerde kalabilir. Bu öğrencilerin kalabileceği kapasitede yurt yaptın mı? Yapmadın. Neden bu soruyu kendine sormuyorsun. 11 yıldır iktidardasın. Neden çözmedin?

"AHLAK DERSİ VERMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİL"

Annelerin babaların kafalarına kuşku tohumları ekmeye başladın. Ayıp değil mi, günah değil mi? Önce kız ve erkek yurtları beraber dedi. Sonra biri uyardı yok böyle bir şey diye herhalde. Sonra aynı yerlerde kalıyorlar diye plağı değiştirdi. Gençliğe güveneceğiz. Kimsenin gençliğe ahlak bekçiliği yapmasına gerek yoktur. Bizim gençliğimize kimsenin ahlak dersi vermeye haddi de yetkisi de oktur. Gençler zaten zor koşullarda yaşıyor.

KENDİ ÖĞRENCİLİĞİNDEN ÖRNEK VERDİ

Benim öğrenciliğimde yaşadığım koşullar aynen devam ediyor. Öğrenciliğimde yurtta kalıyorduk 3 arkadaş. Peder parayı göndermiş ama gelmedi postadan. Akşama kadar aç kaldık. Akşam Beşevler'den Cebeci'ye bir arkadaşımıza gittik. Onda da para yokmuş, gelirken Elazığ'dan bulgur getirmiş. Kaçak bir piknik tüpünde yaptık da yedik. Yaşarken zordu ama şimdi anlatırken sempatiyle anıyoruz.

"EĞER SEN AHLAKLI ADAMSAN..."

Bizim gençlerimize ahlak dersi vermek kimsenin haddine değildir. Ahlaklı adam Deniz Feneri'ne sahip çıkmaz, ahlaklı adam yolsuzluklara sahip çıkmaz. Ahlaklı adam milletin oyu ile seçilmiş milletvekillerini hapishanede tutmaz. Ahlaklı adam kadının kılık kıyafetiyle, milletin inancıyla uğraşmaz ve en önemlisi ahlaklı adam kul hakkı yemez. Gençlere ahlak dersi veriyor. Sen kim ahlaklı olmak kim? Ahlaklı adam siyasete yırtık ayakkabıyla girip, dünyanın en zengin siyasetçisi olmaz.

"SEN GAYRİMEŞRU BAŞBAKANSIN"

Neymiş meşru hayat varmış, gayrimeşru hayat varmış. Kusura bakma ama sen gayrimeşru bir başbakansın.

1992'DE AÇILAN ÜNİVERSİTEYİ BİZ AÇTIK DEDİ

Dün Zonguldak'ta üniversitede kızlar isyan ediyor. Su yok, yemekhane yetersiz diyorlar. Alkışlarla protesto ediyorlar. Recep Bey 1992'de açılan üniversiteyi biz açtık diye övünmüştü. Allah akıl fikir versin.

DİKTATÖRÜN SÖYLEDİĞİ SİZİ ÜZMESİN

Pırıl pırıl bir gençliğimiz var. Gençliğe güveniyoruz. Bir diktatörün söylediği sizi üzmesin. Çocuklarınızla övünün ve onlarla gurur duyun. Gençlere Gezi olaylarında bu diktatöre diz çöktürdüler. Alaya aldılar. Bunu bir türlü üzerinden atamıyor. Gençlerle uğraşmayacaksın, yaratıcılıklarıyla uğraşmayacaksın.
Bir mitingte vatandaşa 'Her üniversiteyi bitirene iş mi bulacağız. Senin oğlun da işsiz kalsın' diyor. O zaman ben senin ahlakını sorgularım. Ahlaklı adam kendi vatandaşını muhbirlik yapmaya zorlamaz. Böyle bir başbakanlık olabilir mi? Olamaz.

CHP'Lİ BELEDİYELERE ÇAĞRI: İLK İŞİNİZ ÖĞRENCİ YURDU YAPMAK

Bütün Chp'li belediyelere çağrı yapıyorum. İlk göreviniz öğrenci yurdu yapmak olsun.

"ARINÇ'I GÖREVDEN AL YERİNE ADANA VALİSİ'Nİ GETİR"

Meşhur valimiz var Adana Valisi. Tam Başbakan'a göre bir vali. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Çiftçiye 'ananı da al git' diyordu. Bu konuştuğunda artı 18 yazmak zorundayız. Gençler o programı izlemesin diye. Erdoğan'a önerim var: İyi yerdesin. Muhbirlikte falan kimse eline su dökemez. Çiftçiye, gazeteciye kızıyorsun. Bence Arınç'ı o görevden al, yerine de bu valiyi getir. 'Valiyi mi görevden alacağız, Vali kızmış' diyor. Hangi ahlak anlayışı bu. Sen Başbakan ol Erdoğan, bunu da bakanlık koltuğuna oturt. Bunu Hükümet sözcüsü de yap. Böylece Akp'nin gerçek yüzünü de herkes öğrenmiş olur.

Sorun o valinin arabasına Türk Bayrağı asması. Ağrıma giden o. Çünkü o halkın valisi değil iktidarın valisi.

Eski demokratlara, DYP'lilere, ANAP'lılara sesleniyorum. Ülkenin nereye gittiğini siz de görüyorsunuz. Benim de sizin de sorumluluğunuz var. Beraber olacağız, beraber mücadele edeceğiz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=