Lütfen bekleyin..

Cezaevlerimiz dış basında

12 Kasım 2013, 10:30

Amerika’nın Sesi, Türkiye’deki hapishaneler hakkında tutulan bir raporu haber yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin hazırladığı rapordan alıntılar yaparak, Türkiye’de hapishanelerin karanlık geçmişinin bugün de devam ettiği iddia edildi...

Amerika’nın Sesi, Türkiye’deki cezaevlerinin değerlendirildiği bir rapora dikkat çektiği haberinde “Türkiye hapishaneler konusunda karanlık bir geçmişe sahiptir, bugün daha mı iyidir, hayır neredeyse dünü aratacak inanılmaz insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır” savlarını da yansıttı.

Amerika’nın Sesi, Ankara kaynaklı haberinde Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), hazırladığı raporla hapishanelerde özel ihtiyaçları olan mahpuslara yönelik herhangi bir imkan sağlanmadığını ortaya koyduğunu söylüyor.

CİSST tarafından Açık Toplum Vakfı ve Global Diyalog desteğiyle Türkiye’deki hapishanelerin bir yıl boyunca “özel ihtiyaçlar” bağlamında değerlendirildiği kaydedildiği haberde bu çalışmaların sonucunda yayımlanan raporda, , engelliler, yabancılar ve yaşlılar açısından hapishanelerdeki eksikliklerin sıralandığı belirtiliyor.

CİSST Başkanı Zafer Kıraç da raporu, “Türkiye hapishaneler konusunda karanlık bir geçmişe sahiptir, bugün daha mı iyidir, hayır neredeyse dünü aratacak inanılmaz insan hakları ihlalleri yaşanmaktadır” sözleriyle özetledi.

Devlet STÖ’leri hapishanelerde istemiyor

Raporda, Adalet Bakanlığı ile bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün, “özel ihtiyaçları olan mahpuslara yönelik politika üretmediği ve özellikle engellilere ilişkin istatistiklerin yeni tutulmaya başlandığına” dikkat çekiliyor ve rapor hazırlık sürecince Adalet Bakanlığı’nın işbirliğine “gönüllü olmadığı” belirtiliyor.

Raporda şöyle deniliyor: “Mahpuslarla görüşülmesine izin verilmeyişi, sadece hapishanenin dolaştırılması ve idari personelden bilgi alabilmek, kabul edilebilir bir durum değildir. [Devlet] STÖ’lerin hapishanelerde çalışma yürütmesini istememekte, kendi çizdiği sınırlar içinde hareket edilmesini beklemekte ve sadece kendi sunduğu bilgileri yeterli görmektedir. Bu kaygı verici bir tutumdur.”

Psikolog başına 811 mahkum düşüyor

Amerika’nın Sesi’nin haberinde “sosyal destek kısıtlı” ara başlığı altında ise, “Rapora göre, Adalet Bakanlığı’nca verilen bilgiler ışığında, Ağustos 2013 itibariyle hapishanelerde 167 psikolog, 281 sosyal çalışmacı ve 354 öğretmen çalışıyor. Buna karşın hapishanelerde 135 bin 511 mahpus bulunması nedeniyle psikolog başına 811, sosyal çalışmacı başına 482 ve öğretmen başına ise 382 mahpus düşüyor” denildikten sonra “Dolayısıyla mahpuslara, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli görevli desteği verilmiyor” görüşü dile getiriliyor.

Türkiye’de engelli oranı yüzde 12.29 olmasına karşın cezaevlerinde 115 engelli tutuklu ve hükümlü bulunduğu vurgulanırken yangın, deprem gibi acil durumlarda hapishanelerdeki engelli mahpusları tahliye edecek önlemler olmadığı anlatıldığı raporda yabancı mahpuslarla ilgili ise özellikle Afrika kökenliler arasında HIV vakası görülme sıklığına işaret ediliyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=