Lütfen bekleyin..

Cari açık ve enflasyon en büyük risk

11 Kasım 2013, 22:20

Doha Bank CEO'su Dr. R. Seetharaman, İstanbul'da Yeni Mesaj'a yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisi açısından en büyük risk olarak resmi verilerle yüzde 8'e yaklaşan enflasyon ile 60 milyar dolara yaklaşan cari açığı gösterdi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Doha Bank'ın Hindistanlı Tepe Yöneticisi (CEO) Dr. R. Seetharaman, İstanbul'da verdiği "Katar ve Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi'ndeki Fırsatlar" konulu konferans öncesinde Yeni Mesaj'ın Türkiye, dünya ve Hindistan ekonomisine ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Türkiye'nin ekonomik göstergelerinde iki önemli riskin bulunduğuna işaret eden Seetharaman, bunları cari açık ve yüksek enflasyon olarak sıraladı.

Dr. R. Seetharaman, önümüzdeki yıl Katar'dan Türkiye'ye 2 milyar dolar kadar kaynak getirmeyi planladıklarını ifade ederek, Türkiye'den inşaat şirketleri için 2022 Dünya Kupası hazırlıkları bağlamında Katar'da önemli yatırım imkânları olduğuna işaret etti.

DÜNYA EKONOMİLERİ KÜÇÜLÜYOR!..

Dr. R. Seetharaman küresel ekonomi ile ilgili bilgiler verdi ve özetle şunları söyledi: "IMF'nin Dünya Ekonomik Görünümü güncellemesinde Ekim 2013 tahminlerine göre, küresel ekonomide 2013 yılında yüzde 2.9 büyüme olacak. Büyüme, ABD ve Euro bölgesi gibi gelişmiş ekonomilerde 2013 yılında marjinal bir düşüş olacak şekilde revize edildi. ABD ekonomik büyümesi 2013 yılı için IMF tarafından yüzde 1.6'ya çekildi. Gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme ise yine IMF tarafından önceki tahmin olan yüzde 5'ten yüzde 4.5'a çekildi." Dr. R. Seetharaman, Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasındaki ikili ticaret verilerini de şu şekilde aktardı: "Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi - Türkiye mal ticareti 2010 yılında 9 milyar dolar iken, 2012 yılında, özellikle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri nedeniyle 19.6 milyar dolara yükseldi. Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi'ne giden mal ihracatı 2010 yılındaki 6.4 milyar dolardan 2012 yılında 12.9 milyar dolara ve Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi'nden gelen mal ithalatı 2010 yılındaki 2.6 milyar dolardan 2012 yılında 6.7 milyar dolara yükseldi."

20 milyon Hindistanlı yurtdışında çalışıyor

Hindistanlı Tepe Yöneticisi Dr. R. Seetharaman,  ülkesi Hindistan'ın da Türkiye, Brezilya ve Endonezya ile birlikte ABD Merkez Bankası'nın parasal genişlemeyi azaltma kararından dünyada en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldığını hatırlatmamız üzerine, Hindistan'ın da yüksek cari açık sorunu olduğunu ifade etti.

Dr. R. Seetharaman, "Hindistan'ın 1.2 milyar nüfusu var. Bu büyük bir avantaj. Kendisi dahil 20 milyon Hindistanlı yurtdışında çalışıyor. Bu da bana göre bir avantaj" dedi. -yeniMesaj

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=