Lütfen bekleyin..

Cemaat'ten Erdoğan'a manidar 'Muaviye' göndermesi!

11 Kasım 2013, 21:14

"Kıyamet kopacak "

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Cemaatin yayın organı Zaman gazetesi yazarları son dönemde AKP’ye yaptıkları eleştirilerde hep İslam tarihindeki isimleri seçiyorlar. Bülent Korucu’nun kızlı-erkekli tartışmalar sırasında Hazreti Ömer göndermesinin arından, bu kez de A. Turan Alkan’dan Muaviye’li gönderme geldi.

GÜCE YASLANIP KAPİTALİZME BOYUN EĞDİLER

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in torunlarını (Ehl-i Beyt) Kerbela’da katleden Yezid’in oğlu II. Muaviye olarak bilinen Muaviye bin Yezid’den söz eden Alkan, “II. Muaviye diye bilinir. Dedesi Muaviye, hilâfet makamını “zorla ve şerle” ele geçirip İslâm hükümetlerinde hanedan (saltanat) usûlünü kuran ilk adamdır; babası Yezid, hanedan usûlünün ilk melikiydi ve kısa iktidarında Evlâd-ı Resûl’ün kanıyla lekelendi. II. Muaviye ise başka ve hayırlı bir “İlk”in adamı olarak İslâm tarihinde yer almakla birlikte dedesi ve babası kadar şöhretli değildir.” dedi.

II. Muaviye’nin babası Yezid ve dedesi Muaviye’yi yaptıkları haksızlıklar nedeniyle eleştirdiğine ve kendi isteğiyle iktidardan ayrıldığına dikkat çeken Alkan, sonraki liderlerin ise II. Muaviye’nin yolunu seçmediklerini, güce yaslandıklarını ve kapitalizme itaat ettiklerini belirtti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'I YEZİD'İN BABASI MUAVİYE'YE BENZETTİ

Alkan’ın bu eleştirileri acaba isim vermeden Başbakan Erdoğan’a mı gönderme yapıyor sorusunu akıllara getirdi.

“Müslümanlar, siyasete katmaları gereken asıl cevher için; âdil ve yüksek değerler için direnmek yerine “Nizâm-ı âlem”i sürdürmek, yani asayişin devamı maksadıyla, siyasetin adle değil güce yaslanan kanlı bir iktidar oyunu çerçevesinde kalmasına razı oldular. Devlet adamları için siyaset artık bir ibadet olmaktan çıktı, idari maslahat şeklini aldı. Böylece Müslüman olmayan dünyaya İslâm idaresinin yüksek vasfı gösterilemedi.” şeklinde yazısına devam eden Alkan, bu yorumuna ‘şimdikiler de dahil’ diyerek AKP iktidarını ve Başbakan Erdoğan’a da üstü kapalı eleştirilerini yönetti.

Alkan yazısını şöyle bitirdi: “II. Muaviye’de, Ömer bin Abdulaziz’de kısa fasıllar halinde gördüğümüz o tatlı rüyayı artık hatırlamıyoruz bile. Ümerâmızın çoğu, Ömer (ra) olmak yerine Muaviyeliği seçtiler.”

Zaman yazarı Alkan, yazısının son bölümünde yaptığı gönderme ile Başbakan Erdoğan’ı Hazreti Ömer ve II. Muaviye’nin adaletinden uzak, Hazreti Ali’ye yaptığı haksızlık sonrasında iktidarı ele geçiren ve sonrasında iktidarı bir saltanat haline getiren Ehl-i Beyt'i katleden Yezid’in babası Muaviye’ye benzetti.

Etiketler : akp, cemaat, erdoğan,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Saadet Partisi'nin kiracı olduğu binanın boşaltılmasıyla ilgili Fatih E..
Adana'da tüp beebk yöntemiyle dünyaya gelen 6 aylık bebeği bir Kadın bo..
Erzurum'da ''canım sıkılınca ateş ettim'' diyen ve 2 ço..
Arabiya TV, Suudi güvenlik güçlerinin Mekke'ye düzenlenecek bir terör s..
Şırnak’ta kardeşi şehit olduktan sonra cenaze törenindeki isyanıyla günlerc..
Peşmergebaşı Mesut Barzani,sözde bağımsızlık referandumu konusunda ısrarlı...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=