Lütfen bekleyin..

Ahlâk bekçiliğine soyunan Hüseyin Avni Coş'un ilginç hikâyesi!

11 Kasım 2013, 13:32

Kırklareli'nde de olay yaratmış!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY Vatandaşa "Gavat" deyip sonradan "Kavas dedim" diyerek savunmaya geçen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un Kırklareli Valiliğinden Adana Valiliğine uzanan "ilginç" öyküsü...

AKP Adana milletvekili Ali Küçükaydın Vali Coş için şu soruyu sormuştu:

Vali Coş’un Kırklareli Valiliği sırasında ilişkisi olduğu iddia edilen Bayan Doktor A.B.B.’yi Adana’da bir özel hastaneye yerleştirdiği belirtilmektedir. Bu iddia gerçek midir?

Sözcü'den Rahmi Turan yazdı:

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, dün de bir skandal yarattı.

10 Kasım anma törenleri çıkışında bir vatandaşın kendisine belâ okuması üzerine makam otomobilinden inen Vali öfkeyle onu kovaladı, bir yandan da polislere “Alın o gavatı” diye bağırdı.

“Gavat” kendi karısı için “pezevenklik” yapan kişilere söylenen bir Güney Anadolu deyimidir.
Devletin bir valisine vatandaş kovalamanın ve böyle kaba bir ifade kullanmanın yakışmadığını belirtelim ve onun hakkındaki ilginç iddialara gelelim…

* * *

Biliyorsunuz, Vali Bey birdenbire ahlâk bekçisi kesilivermişti…
“Başbakan’ın kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmamalarıyla ilgili sözleri bizim için emirdir. Derhal gereği yapılacaktır!” diye ortaya fırlamış ve polislere talimat yağdırmıştı…
Ancak… Kız ve erkek üniversite öğrencilerinin aynı mekânda kalmalarına karşı sert ve katı davranan Vali Hüseyin Avni Coş hakkındaki iddialar, insanı derin derin düşündürüyor.

* * *

Tayyip Bey, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, Mülkiye Müfettişi olan Hüseyin Avni Coş, onun hakkındaki yolsuzluk iddialarını araştırmakla görevlendirilmişti. Soruşturma sonunda Tayyip Bey’i aklayınca yıldızı parladı, daha sonra Başbakan’ın mükâfatına mazhar olup Kırklareli Valisi yapıldı.
Ne olduysa orada patlak verdi. Vali Bey, kentte büyük bir skandala sebep oldu.
Kırklareli’nde hâlâ, Vali Hüseyin Avni Coş’un, Sağlık Ocağı’nda çalışan kadın doktorla olan serüveninden ve lojmandan yüzünü kapatarak çıktığından (mizahî bir dille) söz ediliyor.

* * *

9 Ekim 2008 tarihli Milliyet Gazetesi’nde “Kırklareli’yi karıştıran yemek” başlığıyla Vali Bey’in serüveni şöyle anlatılmıştı:

“Kırklareli Valisi Hüseyin Avni Coş’un Merkez İlçe’ye bağlı Dereköy Sağlık Ocağı’nda görevli 28 yaşındaki bayan doktor A.B.B. ile geçen Nisan ayında Polisevi’nde yediği yemek kentte günün konusu oldu.

Vali Coş, yemek sonrası kadın doktoru, korumaları ile evine bıraktı ve lojman önünde sivil korumalarla köylüler arasında büyük tartışmalar çıktı. Bu olaya ilişkin iddiaları CHP Milletvekili Turgut Dibek’in, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a mektupla bildirmesi kenti karıştırdı. CHP’li Dibek, konunun araştırılması için müfettiş görevlendirilmesini isterken, Vali Coş ve Doktor A.B.B. olayın komplo olduğunu ileri sürdü.”

* * *

Tüm bu olaylardan sonra Vali Coş, önce Aydın’a, daha sonra da Adana Valiliği’ne tayin edildi. Siyasi çevrelerde onun, Başbakan’a yakın diye ödüllendirildiği anlatıldı.

Ancak…

Şimdi de AKP Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, Hüseyin Avni Coş hakkındaki iddiaları Meclis’e taşıdı. Bir soru önergesi veren Küçükaydın, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in (özetle) şu soruları cevaplandırmasını istedi:

- Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un, güvenlik kuvvetlerini kullanarak milletvekillerini, belediye başkanlarını, yasal olmayan şekilde dinlettiği ve dinlemenin belli yerlere servis edildiği iddiaları doğru mudur?

- Vali Coş’un Kırklareli Valiliği sırasında ilişkisi olduğu iddia edilen Bayan Doktor A.B.B.’yi Adana’da bir özel hastaneye yerleştirdiği belirtilmektedir. Bu iddia gerçek midir?

- Vali Coş’un gittiği her yere müteahhidini götürdüğü, eski müteahhidi A.H.’nın Bingöl, Aksaray, Kırklareli ve Aydın illerinde kamuya ait işler yaptığı doğru mudur?

* * *

“Başbakan’ın sözlerini emir telakki ederiz.” deyip ortaya fırlayarak ahlâk bekçiliğine soyunan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un ilginç hikâyesi böyle…

AKP’li İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, AKP milletvekili Ali Küçükaydın’ın soru önergesine ne cevap vereceğini bekliyoruz.

Etiketler : hüseyin avni coş, adana
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=