Lütfen bekleyin..

Yandaş müteahhitler bayram edecek!

11 Kasım 2013, 09:41

Defalarca değişen Kamu İhale Kanunu’na bir neşter daha atıldı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

11 yıllık iktidarı süresince 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nu (KİK) onlarca kez değiştiren AKP, kanunda yeni bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Bu hafta, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanan teklifin yasalaşması hâlinde, bütün seçimlerde, filigranlı oy pusulası ve zarf alımında, ihale komisyonu kurma zorunluluğu olmaksızın doğrudan teminin önü açılıyor.

Mevcut durumda ise, ihalesiz alım yalnızca, erken seçim, ara seçim ve referandumda, takvimin sıkışık olması hâlinde mümkün oluyor.

Yerel seçimlere daha 4,5 ay, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ise 9,5 ay olduğu, genel seçimlerin 2015’te yapılacağı ve seçim takviminin önceden belli olduğu dikkate alındığında yapılması istenen değişiklik dikkat çekiyor.

Süresinde yapılan seçimlerde, seçim malzemeleri, filigranlı oy pusulası kâğıdı ve filigranlı oy zarfı kâğıdı alımı ile oy pusulası basımı hizmetlerinin ivedilikle gerçekleştirilebilmesi için bu hizmetlerin doğrudan temin yolu ile sağlanmasını amaçlayan, “Kamu İhale Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”, 13 AKP’li milletvekilinin imzasıyla 22 Ekim’de TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu.

Tek maddelik teklif, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülmüş ve ekim ayının sonunda tartışmalarla birlikte komisyondan geçmişti. Zira muhalefet teklife karşı çıkmıştı.

Bu hafta Genel Kurul’da görüşülmesi planlanan teklif, sadece seçim dönemi bitmeden önce seçimlerin yenilenmesine veya ara seçime ya da anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasına karar verilen hâllerde değil, ayrım yapmaksızın bütün seçimlerde ihalesiz alımın önünü açıyor.

TÜM SEÇİMLERDE İHALESİZ ALIM

AKP’nin verdiği teklifle; KİK’in 22. maddesinin birinci fıkrasının “j” bendi şöyle değiştiriliyor: “Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesi, anayasa değişikliğine ilişkin kanunların halkoyuna sunulması, milletvekili genel ve ara seçimleri, mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetleri genel ve ara seçimi dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun ihtiyacı için yapılacak filigranlı oy pusulası kâğıdı ile filigranlı oy pusulası kâğıdı alımı, oy pusulası basımı, oy zarfı yapımı hizmetleri ile bu seçimlere yönelik her türlü seçim malzemelerinin alımı ve yurtdışı seçim harcamaları, il seçim kurulu başkanlıkları tarafından alınacak oy pusulası basım hizmet alımı.” Yani bu maddeye göre alımlarda, ihale komisyonu kurma zorunluluğu olmaksızın, ihale yetkilisince görevlendirilecek kişi veya kişiler tarafından piyasada fiyat araştırması yapılarak ihtiyaçlar temin edilecek.

Söz konusu maddenin mevcut hâli ise şöyle: “Seçim dönemi bitmeden önce seçimlerin yenilenmesine veya ara seçime ya da anayasa değişikliğinin halkoyuna sunulmasına karar verilen hâllerde; Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacak filigranlı oy pusulası kâğıdı ve filigranlı oy zarfı kâğıdı alımı ile oy pusulası basım hizmeti alımı, mahalli seçimlerde ise İl Seçim Kurulu başkanlıkları tarafından alınacak oy pusulası basım hizmeti alımı.”

Ancak bu durum bütün seçimlerde ihalesiz alımı mümkün hâle getiriyor. İhalenin sonuçlanması 90 ya da 120 gün sürüyor

AKP’nin kanun teklifinin gerekçesinde, seçimlere kalan süre gerekçe gösteriliyor.

Gerekçede, şu ifadeler yer alıyor: “Süresinde yapılan seçimlerde; seçim malzemeleri alımları, filigranlı oy pusulası kâğıdı ve filigranlı oy zarfı kâğıdı alımı ile oy pusulası basım hizmeti alımı ihalelerinde sıkıntılar yaşanmakta olup, söz konusu alımlar için yapılacak olası bir açık ihalenin, 4734 sayılı KİK’e göre sonuçlanması 90-120 gün sürmektedir... 2014 yılı içinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde (2. tur ihtimali de gözetilerek) yurtdışında yaşayan seçmen vatandaşlarımıza temsilciliklerde veya kiralanacak mahallerde sandık kurmak suretiyle oylarını kullanmaları sağlanacağından, yurtdışı ve yurtiçi seçim harcamalarında beklenmeyen durumlarla karşılaşılması olasılık dahilindedir. Bu itibarla; 2014 yılı içinde yapılacak mahalli idareler genel seçimleri ile cumhurbaşkanlığı seçimi ve devamında yapılacak müteakip seçimlere ait seçim malzemelerinin seçimlere hazırlık dönemi ile seçim takvimi süresinde ivedilikle temini bakımından, 4734 sayılı KİK’in 22/i maddesinde teklifimiz doğrultusunda bir değişikliğin yapılmasında fayda görülmektedir.”

Etiketler : tbmm, KİK, AKP, TBMM, ihale,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=