Lütfen bekleyin..

Erdoğan'dan ilginç 'Atatürk' açıklaması!

10 Kasım 2013, 21:45

Başbakan Erdoğan: Herkesin kendi şahsi çıkarına, kendi ideolojisine dayanak olarak kullanacağı, keyfice istismar edeceği bir Atatürk yoktur.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tayyip Erdoğan, herkese göre farklı bir Atatürk’ün olmadığının altını çizerek, “Herkesin kendi şahsi çıkarına, kendi ideolojisine dayanak olarak kullanacağı, keyfice istismar edeceği bir Atatürk yoktur. Kurtuluş Savaşı’nın başkumandanı ve Cumhuriyetimizin banisi olan Gazi Mustafa Kemal bir ayrışmanın aracı olabilecek en son kişidir” dedi.

Başbakan Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Atatürk’ün ebediyete intikalinin 75. yıldönümü nedeniyle Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda düzenlenen anma töreninde bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün demokrasiye geçiş çabalarına rağmen Türkiye’nin tek partiye mahkum edildiğini, ancak 1945’te çok partili hayata geçildiğini, 1950’de Cumhuriyet’in demokrasi ile ancak kucaklaşabildiğini anlatan Erdoğan, “1960 ve sonrasındaki her müdahale Gazi Mustafa Kemal’in adı kullanılarak ama onun en büyük eseri olan Cumhuriyet’e kastedilerek, Cumhuriyet yaralanarak, millet adeta çiğnenerek yapılmıştır” diye konuştu.

“HERKESİN KEYFİCE İSTİSMAR EDECEĞİ BİR ATATÜRK YOKTUR”

Gazi Mustafa Kemal’in eserleri, yazıları, kitapları, fikirleriyle ve en önemlisi de dönemin belgeleriyle kim olduğunun çok iyi bilinen bir lider olduğunun altını çizerken, şunları kaydetti:

“Arşivlerimiz bu noktada zengindir. Herkese göre farklı bir Atatürk yoktur. Herkesin kendi şahsi çıkarına, kendi ideolojisine dayanak olarak kullanacağı, keyfice istismar edeceği bir Atatürk yoktur. Kurtuluş Savaşı’nın başkumandanı ve Cumhuriyetimizin banisi olan Gazi Mustafa Kemal bir ayrışmanın aracı olabilecek en son kişidir. Gazi Mustafa Kemal isminin ya da sonradan üretilmiş sembollerin arkasına saklanarak toplumu kamplara ayırmaya çalışmak Cumhuriyete ve milletimizin ortak değerlerine hakaret olduğu kadar Gazi Mustafa Kemal’in aziz hatırasına da haksızlıktır.

Gazi Mustafa Kemal onun eserleri ve onun mücadelesinden baskıcı, otoriter, tektipçi, başkalarının fikir ve yaşam tarzlarına tahammülsüz, Türkiye’nin farklılıklarını kabullenemeyen bir ideoloji asla çıkmaz. Gazi Mustafa Kemal istismar edilmeyi, semboller üzerinden tartışma aracı yapılmayı değil, fikirlerinin anlaşılmasını, duygularının hissedilmesini istemişti. En büyük ideali de İstiklal Savaşı’nda muzaffer olabilmek, yani Türkiye’yi muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarabilmekti. Bütün manialara, yavaşlatma çabalarına rağmen Türkiye Gazi’nin bu idealini anlamış, kavramış ve bu yolda çok önemli mesafe kat etmiştir.”

“TÜRKİYE DÜNYADA İTİBAR GÖREN BİR ÜLKE KONUMUNA YÜKSELMİŞTİR”

Cumhuriyetin kuruluşunun 90. Yıldönümünde Atatürk’ün vefatının 75. yıldönümünde Türkiye’nin Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda, muhasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda çok önemli mesafeler aldığına dikkat çeken Erdoğan, “29 Ekim 2013’te İstanbul’da büyük bir coşku ile açılışını yaptığımız Marmaray muhasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda zincirin sadece son halkasıdır” dedi.

Erdoğan, bu hafta içerisinde gerçekleştirdiği Finlandiya, İsveç ve Polonya ziyaretlerinde gerçekleştirdiği görüşmelerde herkesin “Marmaray’ı nasıl gerçekleştirdiniz, denizin altından bunu nasıl başardınız, biz sizin bu tecrübenizden istifade etmek isteriz” dediğini dile getirerek, “Tabi biz de bununla ayrıca gururlandık. Türkiye inşa ettiği yollarla, barajlarla, konutlarla, üniversitelerle, dersliklerle, hastanelerle, stadyumlarla, kültür merkezleriyle, yurtlarla bölgesinin ve dünyanın en hızlı kalkınan ülkeleri arasındadır. Türkiye artık parasıyla, altı sıfırıyla değil, değerini bulan parasıyla, bayrağıyla ve pasaportu dünyada itibar gören bir ülke konumuna yükselmiştir. Türkiye Kurtuluş Savaşı ve kurtuluş ruhuna uygun biçimde birbiriyle artık kucaklaşan, birbirine kenetlenen, kardeşliğini daha da yücelten,toplumsal yapısıyla şimdi her zamankinden daha fazla umut vaat eden bir ülkedir” diye konuştu.

Türkiye’nin bu seviyelerle yetinmeyeceğini ve daha ileriyle doğru gideceğini vurgulayan Erdoğan, “Biz muhasır medeniyetler seviyesine değil muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak zorundayız. Yükselmeye, daha iddialı hedeflere doğru yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıldönümünde Gazi’nin aramızdan ayrılışının özellikle seneyi devriyesinde, onun ideal ve arzuları doğrultusunda Muhasır Medeniyetler Seviyesi’nin üzerine çıkmış bir Türkiye’ye doğru emin adımlarla ilerleyeceğiz. Gazi’yi, onun ismini, onun hatırasını bir ayrıştırma değil, bütünleştirici bir değer halinde muhafaza ederek 76 milyon hep birlikte tek yürek olarak geleceğin Türkiye’sini inşa edeceğiz. Vefatının 75. Yılında bir kez daha Gazi Mustafa Kemal’i minnetle yad ediyorum” dedi.

Etiketler : erdoğan, geziparkı,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=