Lütfen bekleyin..

Bakü'nün simgesine Türk imzası 200 TIR meşe kullanıdı!..

08 Kasım 2013, 13:24

Türk şirketi DİA Holding, Azerbaycan’ın simgesi haline gelecek olan Haydar Aliyev Merkezi’ni tamamladı. Projeyi dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid tasarladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türk mü­hen­dis­le­ri Or­ta As­ya­’da ba­şa­rı­lı pro­je­le­re bir ye­ni­si­ni ek­le­di. Azer­bay­ca­n’­ın en bü­yük sem­bol­le­rin­den bi­ri ha­li­ne ge­len Alev Ku­le­le­ri­ni in­şa eden Dİ­A Hol­ding, 205 mil­yon eu­ro­ya mal olan Hay­dar Ali­yev Mer­ke­zi pro­je­si­ni de bi­tir­di.

200 TIR beyaz meşe

Dün­ya­ca ün­lü mi­mar Za­ha Ha­di­d’­in ta­sa­rı­mı­nı yap­tı­ğı pro­je şim­di­den Azer­bay­can ve Ba­kü şeh­ri­nin sim­ge­si ha­li­ne gel­di. Mer­kez, Azer­bay­can mi­to­lo­ji­sin­de Ha­za­r’­ın yük­se­li­şi­ni ve dal­ga­la­rı­nı mi­ma­ri­ye yan­sı­tı­yor.

Pro­je­nin 980 kol­tuk­lu odi­tor­yum bö­lü­mün­de dö­şe­me, du­var ve ta­van­lar eğ­ri­sel ah­şap pa­nel­ler­le kap­lan­mış. Dİ­A Hol­ding Yö­ne­tim Ku­ru­lu Baş­ka­nı Has­san Go­zal, “Sa­lo­nun ses akus­ti­ği­ni Or­ta­do­ğu Tek­nik Üni­ver­si­te­si­’nin mü­hen­dis­le­ri yap­tı. İçe­ri­sin­de kul­la­nı­lan be­yaz me­şe, Ku­zey Ame­ri­ka­’dan 200 TIR ile ge­ti­ril­di­” de­di.

2 milyar euroluk iş yaptı

DİA Holding’in 7 yıllık bir şirket olmasına rağmen Azerbaycan’da birçok projeye imza attığını belirten Gozal şunları söyledi: “Bugüne kadar 2 milyar euroluk projeyi hayata geçirdik. Ülkede gerçekleştirmemiz gereken 450 milyon euroluk taahhüt işimiz daha var”.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Hassan Gozal ve Murat Çeçen’in yaptığı DİA Holding, 2007 yılında İbrahim Çeken Yatırım Holding ve İntersun Holding’in işbirliği ile kurulmuş. Holdingin ismi iki ortağın (Dara, İbrahim ve Arya) çocuklarının isimlerinin baş harflerinden oluşuyor.

Hadid’in en hızlı projesi

Pro­je­nin in­şa­atı­nın 3.5 yıl­da ta­mam­lan­dı­ğı­nı be­lir­ten Go­zal, bunun Türk mü­hen­dis­le­ri­nin ve iş­çi­si­nin ba­şa­rı­sı ol­du­ğu­nu vur­gu­la­dı. Ha­di­d’­in pro­je­le­ri­nin in­şa­sı­nın yak­la­şık 10 yıl sür­dü­ğü­nü ak­ta­ran Go­zal, bunun mimarın en bü­yük ve en kı­sa sü­re­de bi­ti­ri­len pro­je­si ol­du­ğu­nu söy­le­di. -Bugün

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=