Lütfen bekleyin..

Organ bağışında yeni dönem! İzin şartı kalkıyor...

07 Kasım 2013, 13:29

Organ bağışında ailenin izin şartı son buluyor. Yasal düzenlemeyle hayatını kaybeden kişinin ailesine sorulmadan korneaları alınacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TBMM'de görüşülecek olan torba yasaya eklenen hükme göre, kişinin aksi bir ifadesi olmadığı müddetçe kornealarının alınabileceği öğrenildi. Torba yasada bulunan bu hükmün yasalaşması ile yaşamını kaybeden herkesten izne gerek duymadan korneası alınacak.

İSTEMEYEN BİLDİRECEK

Tasarıya göre korneaların alınmaması için kişinin hayattayken kornea bağışı yapmak istemediğini bildirmesi gerekecek.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada gelişmeyi doğrulayarak kadavradan kornea nakli için aileden izin alınması şartını kaldıracaklarını açıkladı.

Müezzinoğlu, "Organ bağış kartı cebimizde kredi kartı sayısı gibi olmalı" diyerek bağış konusunda fedakar davranılması gerektiğini ifade etti.

"TOPRAK DEĞİL YAŞAM OLSUN"

Organ bağışında Türkiye'nin dünya ortalamasında yüzde 3 ve 4'lerde olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, organını bağışlayan bin 427 vakadan bin 132'sinin ailesinin rıza verdiğini bildirdi. ‘Babamı toprağa bütün olarak vermem lazım' şeklindeki çekinceler olduğunu aktaran Müezzinoğlu, "Bunun duygusallığın ötesinde bir mantığı var mı? O toprak olacak organın bir bünyeye yaşam olması ve birinin Allah razı olsun cümlesini almasının önemini anlatmamız lazım" dedi.

İTHALE SON

Ame­ri­ka­'dan bin 500 kor­ne­a alın­dı­ğı­nı be­lir­ten Mü­ez­zi­noğ­lu, kor­ne­ayı do­ku ol­ma özel­li­ğin­den çı­kar­ta­cak­la­rı­nı açık­la­dı. Ka­dav­ra­dan kor­ne­a te­mi­ni­nin hız­la ya­pı­la­ca­ğını kaydetti.

Kor­ne­anın it­hal edil­me­ye­ce­ği­ni ifa­de eden Mü­ez­zi­noğ­lu, ya­sal dü­zen­le­meyle or­gan ba­ğı­şın­da ai­le­nin iz­ni­ne ge­rek du­yul­ma­ya­ca­ğı­nı belirtti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Sağlık Bakanlığından grip alarmı verildi. Uyarı, Grip Bilim Komisyonu Üyesi..
Popüler Bilim dergisindeki "Google Derdimi Bul Bir Çare" başlıklı..
Tüketici Dernekleri Federasyonu, doğal, besleyici, sağlıklı diye alınan baz..
Aydın'da piyasaya sürülmek üzere olan 5 ton kaçak domuz etine el konuld..
Bu sezon taraftarıyla bir türlü barışamayan Fenerbahçe'de büyük şok. Ta..
Kış aylarının vazgeçilmezi ayva ve kabuğu uzmanlara göre vitamin açısından ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=