Lütfen bekleyin..

AKP sandıkta bu hileleri mi yapıyor?

28 Haziran 2013, 15:52

"Seçim hilelerine hazır mısınız"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tayyip Erdoğan'ın bütün meşruiyetini, dolayısıyla gücünü seçimden/sandıktan aldığı açık; her sıkıştığında sandıktan söz etmesi boşuna değildir. Evet demokrasi yalnızca sandık değildir, ama eninde sonunda sandıktır da! En güçlü diktatörler ya da tüm halk hareketleri bile sandığa gitmek zorunda kalmışlardır.

Bir yıl içinde üç seçim var. Yara bere içindeki Tayyip Erdoğan, var gücüyle yıkılmadan bu seçimlere ulaşmaya çalışıyor... "Tencere tava, gerisi hava" tekerlemesinin çok ciddi bir deyim olduğunu bilmeliyiz: "Sen tencere çaladur; ben sandıkta işi bitireceğim" demektedir.

Erdoğan'ın "sandık"a bu güveni nereden gelmektedir?

Bir seçimde eğer "sandık"tan eski gücüne yakın çıkarsa yandı gülüm keten helva demenin vaktidir... 

O halde, halk direnişinin tüm üyeleri kendilerini sandığa ve de sandık güvenliğine odaklamalıdırlar.

Ancak önlem alabilmemiz için sandıkta bin bir türlü hilenin döndüğünü, AKP kadrolarının bu konuda hem deneyimli hem de ahlaki olarak yatkın olduklarını, bu nedenle her yola başvuracaklarını önce bilmemiz gerekiyor.

2011 seçimlerinden sonra başta Can Ataklı, ciddi şüpheleri dile getirmişti ve ilginçtir, muhalefet liderlerinin seçimden sonra söyledikleri: "Önümüze bakalım!" lafıyla üstü örtülmüştü. O halde genel hatlarıyla:

1 - Parmaklara boya sürülmesi yeniden uygulanmalı,

 2 - İçişleri Bakanlığına devredilen şaibeli seçmen listesi oradan alınmalı yeniden yargıç denetimine verilmeli,

 3 - Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının, Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü (SEÇSİS) Projesi derhal iptal edilmeli,

4 - Bir Amerikan bankası olan şaibeli JP Morgan'ın kredisiyle Sun Microsystems adına yerel ortaği Koç grubunun (ne kadar ilginç!) kurduğu, oyları sanal sisteme aktaran bilgisayar programı derhal iptal edilmelidir.

5- "Medya" patronluğunu düzenleyecek yasa çıkarmalı. Basın yayın işleriyle uğraşacak iş adamlarının başka ticari faaliyetleri yasaklanmalı; ısrar edenlerin lisansları iptal edilmeli; böylece yeni seçim, bağımlı olmayan temiz "medya"yla yapılmalı.

6- Düzenlemeler bitince % 10 seçim barajı % 3'e indirilip genel seçime gidilmeli.

Bunların yapılması bu muhalefetle zor olabilir. Yine de çözümler var görünmektedir: Sol gazetesinde Kemal Okuyan bu konuda çok ciddi saptamalar yapmakta, can havliyle gerçekleri anlatmaya çalışmaktadır.

OLAYLAR MÜNFERİT DEĞERLENDİRİLMEMELİ

Kemal Okuyan, "Genelde, seçim hilesinin tek ve 'mistik' bir yöntemle gerçekleştirildiği sanılmaktadır. Oysa, çok sayıda yöntemin aynı anda hayata geçirildiği ortadadır" diyerek önemli noktalara değinmektedir:

- Öncelikle AKP'nin ne yapıp edip sandıktan başarılı çıkacağı inancıyla mücadele edilmelidir,

- Seçim hilesi en çok seçmen kayıtlarıyla oynayarak ve "mükerrer" oy kullandırarak yapılmaktadır,

- AKP, özellikle kendisine oy vermeyecekler üzerinde tuhaf oyunlar oynamakta, sahte üye kaydedip itiraz etmeyenleri engellemiş olmakta, habersiz ikametgah değişiklikleriyle kafalar karıştırılmakta, böylece "sanal" kişilerin oradan oraya taşınması sağlanmaktadır.

- "Bingo" durum işte bu sahte seçmen yazımındadır. Süreç nüfus müdürlüklerinde başlamakta seçim kurullarında devam etmektedir. (Parayla verilen üzeri mühürlü o pusulaları Keçiören'de etrafa saçılmıştı.)

- Toplam 200 bin sandık vardır. Her sandıkta bir muhalif kişinin oyu engellenmiş olsa bu 200 bin oy demektir gerçeğini asla unutmamak gerekir.

- Toplam 200 bin sandık vardır. Her sandıkta 10 mükerrer oy kullanılsa 2 milyon oy demektir! Uyduruk adreslere, metruk konutlara, ölülere, çocuklara seçmen kağıdını acaba hayaletler mi hazırlamaktadır? Aysberg'in boyutlarını kimse bilebilir mi?

- Sandıkta görevli üç-beş polisin "mükerre oy" kullanmasını 2,3,4..le çarparsak 1 milyon- 2 milyon gibi muazzam sayılara ulaştığını görebiliriz! 

- Ana muhalefet partileri zaman geçince sandığı terk etmekte; ondan sonra, mükerrer oy kullanma, oy sayımı ve bunun çizelgeye aktarımında kim bilir neler olmaktadır!

- Bunları iktidar yerel örgütleriyle yapmaktadır.

- Ortaya çıkarılan her hile "münferit bir adli olay" olarak değerlendirmekten vaz geçilmeli, derinine inilmelidir!

Peki bütün bunları kim yapabilir? Elbetteki örgütlü halk ve de muhalefet partileri.

Ahmet Yıldız Odatv.com

Etiketler : akp, seçim
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KEMAL
1756 gün önce
iki kör oturmuşlar dolma yiyorlarmış bir müddet sonra kör arkadaşına neden dolmaları ikişer ikişer yiyorsun demiş şaşırmış arkadaşı nerden çıkardın bunu arkadaş demiş öteki pişkin pişkin ben ikişer ikişer yiyorumda senide öyle zannettim demiş .....bu haber bu fıkraya çok güzel uymuş
y.doğan
1756 gün önce
her sandığın seçmen adet bilgileri ve seçim sonuçları anında internette yayınlandığında bütün şaibeler biter,sandık görevlileri sonuçları hep birlikte cep telefonuna gelen şifre ile girip onaylayarak girerse şaibe kalkar.yüksek seçim kurulu sandık sonuçlarını tek tek vermiyor,bu da haliyle bilerek lades ihtimalini arttırıyor,ösym de milyonlarca öğrencinin her türlü puanı yayınlanabiliyor da sandık sonuçları niye yayınlanmıyor.
Yaren Caliskan
1757 gün önce
Cemaatciler el altından Atatürkü Türk atalarımızı karalayan kitaplar çıkarmışlardı. Kuran sohbetleri adı altında halka bu düşmanlığı yayıyorlardı. Bu sohbetlere bende gidiyordum. Nerdeyse ben bile k. edecektim. Sonra Sinan Meydanın karşı kitaplarını okudum. Diğer kitaplarla bu kitap arasında ki tek fark resmi tarihi belgeler ve delilerlerle anlatmıştı. Sinan Meydanın kitabını diğerlerinden ayıran Buydu. Elinizde resmi delil ve belge var mı? Varsa ya şimdi konuşun yada sonsuza kadar susun. Yada her dönem Cematcilerin iblisi bile korkutacak Allaha ihanetlerinden kendinizi koruyun
Mustafa GÜLESEN
1757 gün önce
Bence Hepsinide Değerlendirmek En Doğrusudur.
Öğretmen
1757 gün önce
Genel ve yerel seçimlerinde,seçim sonu evraklarının tesliminin , belediye çalışanlarının görevli olduğu bir komisyona teslim edilmesi ne kadar tutarlı olabilir ?
nergis
1757 gün önce
ben bu seçimide halkın kazanacağını hiç sanmıyorum.Halk gerçekleri taa öteden beri görebilseydi zaten,bu gün bunları yaşamıyor olurduk...
Ayisigi
1757 gün önce
Hangi muhalefet ????
Hükümet her sangida birkac isim bildirse ve bu isimler gidip gelip oy kullansalar kimin ruhu duyacak ?
MEHMET ALTINOVA
1757 gün önce
YUNANISTANIN KABUL ETMEDIĞI SECIM PROGRAMINI (BEŞ MİLYON DOLARA)TÜRKİYE'YE KABUL ETTI(YIRMİ BEŞ MİLYON DOLARA)TABIKI ANAHTAR KIŞININ ELINDE ..GÖZLEMCİSİ OLMAYAN SİYASİ PARTILERIN VE BAĞIMSIZ ADAYLARIN ALMIŞ OLDUKLARI OYLARIN %90 NI BAŞKA TARAFA KAYDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM..
HERKESE SAYGILAR...
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=