Lütfen bekleyin..

Hamas'tan okullarda farklı müfredat

04 Kasım 2013, 22:09

Hamas, Gazze'de konrtolü ele geçirdiğinden beri ilk kez Filistin yönetiminin onayladığı müfredattan saparak farklı bir okul kitabı okutmaya başladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

2007 yılında Gazze Şeridi'nde iktidara geldikten sonra Hamas, Filistin'in merkezi yönetiminden farklı uygulamalar yaptı. Dini uygulamaları daha fazla toplum hayatına sokmaya başlayan Hamas ilk kez değişik bir ders kitabı basıp okullarda okutmaya başladı.

Devlet okullarında "ulusal eğitim" için gerekli derslerin bir parçasından okutulan kitabı sekiz, dokuz ve onucu sınıfta 55 çocuk kullanacak. Ancak kitap İsraillilerin tepkisini çekti. Çünkü kitapta modern İsrail tanınmıyor ve 1990'larda Filistin Kurtuluş Örgütü ile imzalanan Oslo Barış Anlaşması'ndan bahsedilmiyor.

İsrail ile Filistinliler arasında ders kitapları uzun süredir tartışma halindedir. Kitaplarda tarihsel anlatımlar ve kültürel çatışmalar farklı biçimde yer alıyor. ABD baskısıyla başlayan yeni barış gmörüşmelerinde de bu konu önemli yer tutmaktadır.

Yeni ders kitapları İsrail'in ötesinde, Gazze merkezli Jamas yönetimi ile Batı Şeria'da Filistin yönetiminin ağırlığını oluşturan El Fetih arasında da bir sorun olarak duruyor. Yeni kitapların 1.7 milyon nüfuslu Gazze Şeridi ile 2.5 milyon nüfuslu Batı Şeria'daki kent ve köylerinin arasındaki uçurumu büyüteceği yorumu yapılıyor.

İsrail ve Filistin'deki ders kitapları üzerinde kapsamlı araştırma yapan Tel Aviv Üniversitesi'nden Prof. Danile Bar-Tal "Ders kitapları her zaman ve her yerde bir ulusun kültürel yapısını telsil etmesi bakımından önemlidir. Bir lider bir şey söylediğinde herkes onu dinlemeyebilir. Ama ders kitapları hakkında konuştuğumuzda, bütün çocuklar, belirli akran gruplarının hepsine belirli materyaller verilir. Bu güçlü bir katttır" dedi.

50 sayfalık kitapta Tevrat ve Talmud'un "uydurma" olduğu ve siyonizminden Afrika'daki Nil Nehri'nden Irak, Suriye ve Türkiye'den geçem Fırat Nehri arasında kalan bölgelerde gözü olan ırkçı bir hareket olarak bahsettiği belirtildi.

Kitapta "Filistin" Ürdün Nehri'nden Akdeniz'e uzunan bir Müslüman devlet olarak söz etmesi İsraillileri kızdoran başka bir unsur. Öte yandan 1948 İsrail sınırları içinde yer alan Hayfa, Beerşaba ve Akre'nin de Filistin kenti olduğu ileri sürülüyor. Bunun yanında kitapta "Yahudiler ve siyonist hareket birbirleriyle alakalı değil, çünkü İsrail oğulları yok olmuş bir millet" şeklinde ifadelere yer veriyor.

Üst düzey bir İsrailli yetkili olan Yosef Kuperwasser New York Times'a yaptığı açıklamada yeni kitapla körleşmiş tehlikeli mesajların Filistinli çocuklara yayıldığını söyledi. Kuperwasser "Filistinliler bir hile geliştirdi, İngilizce konuşan insanlara bir hikaye satıyorlar ve kendilerinde başka bir hikaye var" dedi.

Prof. Bar-Tal Filistinlilerin kitaplarında İsraillilerin kitaplarında olan önyargılardan daha fazla olduğunu belirtti ve ancak her iki tarafında birbirlerini düşman olarak sunduklarına dikkat çekti. Bir tarafın diğer taraftaki din, kültür ve yaşam tarzı hakkında bilgilendirmesinin başarısız olduğunu vurguladı.

Hamas yetkilileri Filistin yönetiminin müfredatı sterilize etmek için İsrail baskısı altında olduğunu düşündüklerini söyledi ve yeni ulusal eğitim dersinin saatlerini iki aktına çıkardıklarını belirtti. Bir Hamas milletvekili olan Huda Naim "Ulusal çıkarları sopa yapacak bir nesil yaratmaktan emin olmalıyız" dedi.

Gazze Şeridi'nden 465 bin öğrenci var. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu birinci sınıftan dokuzuncu sınıfa kadar öğrencilerin gittiği 250 okulu yönetiyor. Bu dokuzda biri oranına denk geliyor. Hamas yönetimi 400 okulu yönetiyor. Bunların 46'sı özel. Hamas da BM de Filistin yönetiminin müfredatını uyguluyor. Ancak Hamas ek olarak liselerin son sınıfında askeri eğitim dersi de veriyor.

Nisan ayında Hamas bir kanunun kabul ederek dokuzuncu sınıftan itibaren okulları kız ve erkek olarak ayırdı ve İsrail ile herhangi bir eğitim kurumunun temasını suç saydı. Hamas ayrıca okullarda kıyafet kontrolü yapmaya ve kampus içinde kız ve erkeklerin sohbet etmesini yasaklayan uygulamalar getirdi.

Filistin merkezi yönetiminin Eğitim Bakanlığı sözcüsü Abdulhekim Ebu Cemus Batı Şeria'da ulusal eğitim dersi kitaplarının kullanılmadığını ve eğer isterlerse öğretmenlerin bireysel olarak dersleri yapacağını söyledi. Bakanlık üst düzey yetkilisi Cahid Zakarna Hamas'ın kitabını görmediğini ve yorum yapamayacağını söyledi.

Hamas'ın oluşturduğu bir komite tarafından hazırlanan kitabın Filistin'in tarihini de farklı yansıttığı belirtiliyor. Örneğin Hamas kurucusu Ahmed Yasin, ulusal kahraman olarak anılan Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat ile aynı konuma koyuyor. Bu durumun Filistinliler arasında bölünmeyi güçlendireceği yorumu yapılıyor.-Gazeteport

Etiketler : Hamas, Gazze, israil, filistin,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=