Lütfen bekleyin..

Hükümlüye yakınlarının ölümü veya hastalığında izin

28 Haziran 2013, 12:31

Yeni düzenlemeler var...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tehlikeli olmayan hükümlülerle tutuklulara, gerekli koşulların bulunması durumunda, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde yol süresi hariç 2 güne kadar izin verilebilecek.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere tehlikeli olmayan hükümlülerle tutuklulara, gerekli koşulların bulunması durumunda, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde yol süresi hariç 2 güne kadar izin verilebilecek.

Adalet ve İçişleri Bakanlıklarınca hazırlanan Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ve tutukluların yakınlarının ölümü veya yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalığı halinde kullanacakları mazeret iznine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Buna göre, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç, yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında bulunanlar da dahil olmak üzere, güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması koşuluyla tehlikeli olmayan hükümlülere, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde, cumhuriyet başsavcısının onayıyla yol süresi dışında 2 güne kadar cenazeye katılması amacıyla izin kullanacak.

Soruşturmanın veya kovuşturmanın selameti ve güvenlik bakımından sakınca oluşturmaması şartıyla tutuklulara, ikinci derece dahil kan veya kayın hısımlarından birinin ya da eşinin ölümü halinde, soruşturma evresinde soruşturmayı yapan cumhuriyet savcısı, kovuşturma evresinde ilgili hakim veya mahkemece aynı sürede izinli olacak.

-Hastalık nedeniyle mazeret izni

Aynı durumdaki hükümlü ve tutuklular, ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır hastalığı bulunduğunun sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi durumunda, her bir yakını için bir defaya mahsus olmak üzere yol süresi hariç bir güne kadar hasta ziyareti için izin alabilecek.

İzin verilen hükümlü ve tutuklulardan kapalı ceza infaz kurumlarında bulunanlar dış güvenlik görevlisi refakatinde, açık ceza infaz kurumları ile çocuk eğitim evlerindekiler ise refakatsiz izne gönderilecek.

-Konaklama yapılabilecek yerler

Kapalı ceza infaz kurumundaki hükümlü ve tutuklulardan mazeret izni sırasında gece konaklaması gerekenler, kendisine veya eşine ait evde kalabileceği gibi kendisinin veya eşinin annesine, babasına, kardeşine, çocuğuna, torununa, büyükbabasına veya büyükannesine ait evde, güvenli görülen başka yerde ya da gidilen yerdeki kapalı ceza infaz kurumunda konaklayabilecek. AA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=