Lütfen bekleyin..

Boşuna IMF'nin gözbebeklerinden birisi değiliz!... Satışın bilançosu...

02 Kasım 2013, 11:30

Satışın bilançosu 2 yıllık faize denk

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Boşuna IMFnin gözbebeklerinden birisi değiliz!

IMF'nin zorda olan ekonomiklere dayattığı politikalardan başlıcası olan özelleştirme, AKP eliyle de tam gaz sürdürülüyor.

Bu milletin ekonomik varlıklarını borç ve faiz ödemelerine kaynak sağlayabilmek adına satmayı marifet olarak görenler, özelleştirmeden gelen kaynakla övünüyor.

Oysa, özelleştirme çalışmalarının başlatıldığı 1985’ten bu yana gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı 57.8 milyar doları aştı.

Türkiye’nin senelik faiz ödemesinin 50 milyar lira (yaklaşık 25 milyar dolar) olduğu düşünüldüğünde, 30 seneye yaklaşan süreçteki kıymetli ekonomik varlıkların satışının neredeyse 2 senelik faiz ödemesine denk olduğu görülüyor. Gelecek 2 yılda da, köprü ve otoyol, Milli Piyango ve şeker fabrikalarının özelleştirmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Neler satılmadı ki!

2014 yılı bütçe gerekçesi ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, 1985 yılından itibaren Türkiye’deki 270 kuruluştaki kamu hisseleri, 22 yarım kalmış tesis, 1416 taşınmaz, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü, 120 tesis, 6 liman, şans oyunları lisans hakkı ile araç muayene istasyonları özelleştirme kapsamına alındı.

Özelleştirme uygulamalarının başlatıldığı 1985 yılından 2013 yılına kadar geçen 28 yıllık sürede kapsama alınan kuruluşların yarısından fazlası tamamen özelleştirildi.

Halen özelleştirme kapsam ve programında 21 kuruluş yer alıyor. Bu kuruluşların 9’unda yüzde 50’nin üzerinde kamu payı bulunuyor. Bunun yanı sıra, özelleştirme kapsamında 559 taşınmaz, 37 tesis, 2 liman, 8 otoyol, 2 boğaz köprüsü ile şans oyunları lisans hakkı yer alıyor. Halen ihalesi tamamlanmış, onay ve sözleşmesi imza aşamasında olan özelleştirme uygulamalarından ise 1 milyar 9 milyon dolarlık gelir bekleniyor.

En Çok Satış 2013’te

Yıllar itibariyle gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerine bakıldığında, 1986-2012 döneminde ÖİB tarafından 45 milyar 372 milyon dolar tutarında özelleştirme yapıldı. Bugüne kadar en fazla özelleştirme gelirinin elde edildiği yıl ise 2013 oldu.

Özelleştirmede yılbaşından bu yana 3 blok satış, 24 bedelli devir işlemi ve 211 tesis ile varlık satışı gerçekleştirildi. Bu yıl elde edilen özelleştirme geliri 12 milyar 467 milyon dolara çıktı. Böylece özelleştirme çalışmalarının başlatıldığı 1986 yılından bu yana gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı 57 milyar 839 milyon doları aştı. Bunun yaklaşık 35 milyar doları Hazine’ye aktarıldı.

Köprü-Otoyol Ve Şeker Fabrikaları da Sırada

Özelleştirmede gelecek 2 yılda, köprü ve otoyol, Milli Piyango ve şeker fabrikalarının özelleştirmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Türkiye’nin en büyük özelleştirme ihalelerinden olan köprü ve otoyolların 25 yıl süre ile işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi için yeni strateji belirleme çalışmaları devam ediyor. Türkşeker AŞ özelleştirme çalışmalarının ise 2014 yılı sonuna kadar bitirilmesi öngörülüyor

Enerji faturası vatandaşın suçu mu?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergilerin 3-5 ürün dışında yüksek olmadığını dile getirerek, “Otomotiv, iletişim, sigara, içki ve akaryakıt. Açık söyleyeyim, geçen yıl 60 milyar doları enerji ithalatına ödedik. Vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin. İndirmeyeceğiz. Açık ve net olarak altını çiziyorum.” dedi.

Etiketler : IMF, AKP, özelleştirme,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=