Lütfen bekleyin..

İhracatta sıkıntı büyüyor

02 Kasım 2013, 11:10

Türkiye’nin 2013 yılı Ocak - Ekim ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre binde 2 azalarak, 124.6 milyar dolardan 124.3 milyar dolara geriledi. Bu durum dış ticaret açığının daha da büyümesine yol açarak, ekonomi üzerindeki cari açık baskısını arttırıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ekim ayı ihracat rakamlarını Çorum’da açıkladı.

Verilere göre Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.5 artarak, 11 milyar 690 milyondan 11 milyar 865 milyon dolara yükseldi.

2013 yılının ilk 10 ayında yapılan ihracat ise binde 2 oranında azalarak, 124.6 milyar dolardan 124.3 milyar dolara geriledi. İhracatın geçen yıla göre gerilemesi 2013 yılı başında belirlenen 158 milyar dolarlık dış satım hedefinin bu yıl gerçekleşmesinin oldukça güç olduğunu ortaya koyuyor. 

Bu rakam Ekim ayı başında açıklanan Orta Vadeli Program ile 153 milyar dolara çekilmişti.

YeniMesaj'ın haberine göre; TİM Başkanı, konuşmasında dünya ticaretinin büyümesinin halen zayıf seyrettiğine işaret ederek, ana ithalat pazarlarının 3’te 2’sinin ithalatının gerilediğini; ABD, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Japonya’nın ithalatının ilk 8 ayda azaldığını ifade etti. Büyükekşi, “Türkiye’de bu yıl ihracatın büyümeye katkısı arzuladığımız düzeye ulaşamadı” dedi.

Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre, Ekim ayında ihracatını en fazla arttıran sektör, yüzde 68 artışla Savunma ve Havacılık Sanayi oldu. Bu sektörü, yüzde 47 ihracat artışıyla zeytin ve zeytinyağı sektörü ve yüzde 40 artışla gemi ve yat sektörü takip etti.

Suriye en fazla ihracat artışı yakalanan ülke

Ekimde ön plana çıkan ülkeler ise şunlar oldu: Ekim ayında Suriye’ye ihracat yüzde 135, Malezya’ya yüzde 91, Birleşik Arap Emirliklerine yüzde 88, Litvanya’ya ve Pakistan’a yüzde 79, Yemen’e yüzde 49 artış gösterdi. Suriye’ye yapılan ihracatın tamamına yakınını gıda maddeleri oluşturuyor.

Çelik ihracatında sert düşüşe devam

Bu yıl Eylül ayında olduğu gibi Ekim ayında da çelik ihracatında sert düşüş yaşandı.

Çelik ihracatı Ekim 2012’ye göre yüzde 20.5 azalarak, 1milyar 56 milyon TL’ye indi. Savunma sanayi ihracatı ise yüzde 68.1 artarak 130 milyon dolara çıktı. En fazla ihracat yapılan ikinci sektör olan Kimyevi maddelerde de kan kaybı sürüyor.

Bu sektörün ihracatı Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler nedeniyle yüzde 13.3 azaldı.

Otomotiv sektörü ise 1 milyar 751 milyon dolarlık dış satımla Ekim ayında en fazla ihracat yapılan sektör oldu. Bu arada fındık ihracatının da Ekim 2012’ye göre yüzde 7.9 gerilemesi dikkat çekiyor. 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=