Lütfen bekleyin..

Ali Koç aday olmayacağını resmen açıkladı! Mehmet Ali Aydınlar'a mesaj verdi

01 Kasım 2013, 13:14

Eski Fenerbahçe yönetcisi Ali Koç, Pazar günü yapılacak kongrede aday olmayacağını ancak renginin belli olduğunu söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Fenerbahçe'nin eski asbaşkanı Ali Koç, Sarı-lacivertli kulübün hafta sonunda yapılacak başkanlık seçimi öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Koç, ''Pazar günü yapılacak olan seçimde aday olmayı düşünmüyorum, ancak rengim belli'' dedi.

"Fenerbahçe Başkanı olmak için aday olan birinin 'Şike yapmayacağız' vaadinde bulunması çok büyük bir hayal kırıklığıdır, insanların yüzüne nasıl bakacaksınız" diyen Ali Koç, bunun Fenerbahçe camiasına haksızlık olduğunu söyledi.

MEHMET ALİ AYDINLAR'DAN ALİ KOÇ'A CEVAP -TIKLA OKU

İşte Ali Koç'un açıklamaları...

"1907 DERNEĞİ OLARAK TARAF OLMAMAYA ÖZEN GÖSTERDİK"

Kongremizin, başarılı camiamıza yakışan bir şekilde geçmesini temenni ediyorum. 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe'nin büyüklüğünü bir kez daha yaşadım. Yönetimden ayrıldığım günden bu yana şahsımla ilgili pek çok iddialar gündeme geldi.1992 yılında rahmetli Hüseyin Çakıroğlu'nun anısına kurulan 1907 Fenerbahçe Derneği'nin tek bir amacı vardır o da bu camiaya bu kulübe destek vermektir. Ve bu doğrultuda çalışmalar yapmaktadır. Hepimiz gelip geçiyiz ancak baki olan Fenerbahçe Kulübüdür. 1907 Derneği bugüne kadar Fenerbahçe'nin seçimlerinde taraf olmamaya özen göstermiştir. 1998 yılında kurduğumuz Fenerium mağazasını kulübe hibe ettik. Basketbol şubesine 3 milyon tl katkıda bulunduk. 20 yılda bu derneğin camiaya verdiği desteği kimse gözardı etmesin. 1907 Derneği olarak pek çok proje ürettik ve öncülük yaptık.

"SÜREÇ İYİ YÖNETİLSEYDİ BU NOKTAYA GELİNMEZDİ"

Sayın Mehmet Ali Aydınlar ile ilgili herhangibir kişisel bir husumetim olmamıştır. Aynı zamanda Fenerbahçe için en iyisini yapmaya çalıştığından da şüphem yok. Kişisel bir sorunum olsaydı 2010 yılında Bakü'de bayan basketbol takımı şampiyon olduğunda ilk tebrik ettiğim kişi Aydınlar olmazdı. TFF Başkanlığı yaptığı dönemde spor hukukunun temel süreçlerine hareket edilmedi. Süreç iyi yönetilmedi. Büyük yanlışlık, hayal kırıklığı ve başarısızlık görüyoruz.

"O GÜN BAŞKAN OLSAYDIM GİZLİLİK İHLALİ İÇİN ÇALIŞIRDIM"

3 Temmuz Pazar sabahı eşi benzeri görülmemiş bir operasyonla güne başladık. Bu operasyona basın yasağı getirilmedi. 3 Temmuz sürecine basın yasağı getirilmemesi bu sürece farklı gözle bakmama neden oldu. O gün başkan olsaydım savcılığa gider gizlilik ihlalinin ön plana çıkması için uğraşırdım. Hiçbir savunma hakkı kullanılmadan ve basında çıkan haberlerden dolayı bazıları hakkında karalama kampanyası başlatıldı. Gizlilik yasağı getirilseydi TFF de UEFA da olaya farklı bakar ve ona göre davranırdı. Yapılan çalışmalar sonunda hem TFF hem UEFA baskı altına alınmıştır. Mehmet Ali Aydınlar'a sorun, gizlilik ihlali için bir çalışma yapmış mıdır? Bu aralar moda oldu TV programlarına davet edik konuşmak tartışmak. Ek raporlara rağmen Fenerbahçe'nin kaderi Etik Kurulu raporuna bırakıldı. Nasıl oldu da Kozmik Oda'da gizli kalması gereken Etik Kurulu raporları medyaya sızdı. Etik Kurulu raporu açıklandıktan sonra UEFA sürece sokuldu.

"MEHMET ALİ AYDINLAR'A BASKI KURULDU"

Mehmet Ali Aydınlar'a üzerindeki Fenerbahçe formasını çıkarmadığı için doğru karar veremeyeceği yönünde baskı kuruldu. UEFA Başmüfettişi Pierre Cornu, İstanbul'a geldiğinde marifetmiş gibi gösterildi. Türk futbolunu yöneten insanlar neden UEFA'ya karşı dik durmadı. Aslında ben UEFA'ya kızmıyorum, bunlarla muhattap olanlara kızıyorum. Cornu'nun ziyaretinde bir yol haritası çizildi ve Infantino'nun mektubu geldi. Hiçbir savunma alınmadan, neyle suçlandığı belli olmadan Fenerbahçe cezalandırıldı. Fenerbahçe, savunmamız bile alınmadan cezalandırıldı. Birileri bunun hesabını er geç verecek. Bir takımın şike fiilinden dolayı ülkeye ceza verilmesinin dünyada tek bir örneği yok. Biz futbol hukuku içinde kalmanın doğru olduğunu düşünerek yerel mahkemelere gitmedik. O dönemin TFF yönetimi sürece iyi niyetle yaklaşmış olabilir ama UEFA'ya karşı dik durmadı. Bunun nedeni Sayın Aydınlar ve yönetimi Fenerbahçe'nin suçluluğuna inandı. Aydınlar sürecin ilk günlerinde savcıya yaptığı ziyaretinden sonra sürecin çok vahim olduğunu vurgulamıştı. Süreçte 8 takımın ismi geçiyordu ama fatura neden sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş'a kesildi. Sayın Aydınlar'ın spor hukuku konusunda tecrübesiz olması 3 Temmuz sürecini etkiledi. Ne kadar çok konuştuysa kendisiyle o kadar çelişkiye düştü. Ekip ruhu hiçbir zaman yoktu. Aydınlar'ın tutumu yüzünden ne yazık ki süreç manipülasyona açık bir konuma geldi. Sayın Aydınlar bize 3 fırsat sunduğunu söylemişti ama bize göre ortada bir fırsat bile yok. 15 Ağustos'ta daha ortada kimin neyle suçlandığı bilinmezken 'Kendisinden şüphe edenler Avrupa'ya gitmesin' demenin neresi fırsat. Böyle bir yaklaşımı hangi Fenerbahçeli kabul ederdi. Mehmet Ali Aydınlar 'Bana sorsalardı Trabzonspor'un yerine Bursaspor'un gitmesini önerirdim' dedi. Bunu nasıl söyledi aklımız almıyor. Bu açıklama sansasyoneldir. 'Bana sorsalardı' diyor. Gerçekten mi. Bu benim için algılaması zor bir durum. Sayın Aydınlar dedi ki; "Bana sorsalardı Trabzonspor'un yerine Bursaspor'un alınmasını isterdim". Sayın Aydınlar yaptığı bazı açıklamalarla sanki bizimle dalga geçti. Aydınlar'ın planı gerçekleşseydi alın terimizle kazandığımız şampiyonluğumuz yok sayılacaktı.

"ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM"

Son 1 haftadır basında şahsımla ilgili haberler ve iddialar yer almaktadır. Hiçbir yöneticinin oğluyla yemek yemedim ve yönetime gireceğimi söylemedim. Pazar günü yapılacak seçimlerde aday olmayı düşünmüyorum. Sayın Aydınlar 'Fenerbahçe Başkanı olursam şike yapmayacağım' dedi. Bunu nasıl söylersiniz! İnsanlar çoluğunu, çocuğunu göremedi. İnşallah Fenerbahçemiz için hayırlı bir sonuç çıkar seçimden. Fenerbahçe'ye hizmet etmem için yönetimde olmama gerek yok. Mehmet Ali Aydınlar'la hangi kanalda isterse programa katılmaya hazırım. Bunun en önemli sebebi son 1 yıldır aile şirketlerimizde yaşadıklarımız. Benim rengim zaten belli herkesi biliyor. İleride şartların en müsait olduğu anda yeniden görev alabilirim.

CAS KONUSU

Sayın Aydınlar 'Hem bizi düşürün diyorlar hem de başvuru yapmıyorlar' dedi. Biz o zaman TFF'ye 'O zaman bize yardım edin' dedik. Ama bize pişkin pişkin 'Yazı yazın' dediler. Spor tarihinde olmayan bir hukuksuzluk yaşandı. CAS Davası'nı o yüzden açtık. Davayı çekmek için baskı altına alındık. Bu durum bugünkü mevcut yönetim döneminde de devam etti. Hatta daha da şiddetliydi. Ülkemiz son 10 yılda büyük atılım yaptı. 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri arasına girme hedefimiz var. Bu nedenle bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmamız lazım. a Olimpiyat ya da Avrupa Şampiyonası olacaktı. Bu organizasyonlar milyarlarca dolar yatırım gerektiren konular. Ülkemize 'Ya onu ya da bunu seçin' telkini vardı. İkisinden birinin ev sahipliğinin bize verileceği belirtilmişti. Şenes Erzik'in öncülüğünde, CAS Davası'nı çekmemiz halinde 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'ye verileceğine inandırıldığımız için davayı çektik. Ülke menfaati budur.

"12 NUMARAYI BEN KURMADIM"

12numara.org. taraftar sitesini kurduğum ve finanse ettiğim iddiaları yalandır. 12 Numara'nın da utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ama ilgim yok. Açık açık söylüyorum. Ama 3 Temmuz sürecinde camiamızı ayakta tutan unsurlardan biri de onlardı.

"UEFA, TFF'Yİ PARMAĞINDA OYNATTI"

UEFA, TFF'yi parmağında oynattı. UEFA'ya fazla yüklenmek istemiyorum çünkü onlar bu topa sokuldu. Fenerbahçe çerez edildi. Şimdi Federasyon bence işi hafife alıyor. İleride buna benzer olaylar yaşanmaması için onların da gidip birilerinden hesap sorması lazım.

"AYDINLAR BAŞKAN OLURSA DESTEK VERİRİM"

Mehmet Ali Aydınlar başkan olursa, 1907 Derneği, yeni yönetime destek olmaya gayret eder. Fenerbahçelilik bunu gerektirir. Mehmet Ali Aydınlar'ın Türk futboluna zarar verdiği fikri benim görüşüm. Benim görüşüme göre Mehmet Ali Aydınlar, hem Fenerbahçe'ye hem de Türk futboluna büyük zarar vermiştir. Bazı kişiler tersini düşünüyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SPOR Kategorisindeki Diğer Haberler
Galatasaray'da dün açıklanan mali bilanço, kayyum ihtimalini gündeme ge..
PFDK'nın Sivasspor maçı öncesi 1 dakika boyunca asker selamı yapan Yeni..
Süper Lig'de 19. haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe karşı karşıya ge..
Fenerbahçe'de başkanlık seçimi 2 -3 Haziran tarihlerinde yapılacak...
3416 üyenin oy kullandığı seçim sonrasında yeni başkan belli oldu. Yapılan ..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=