Lütfen bekleyin..

Küresel İslami Finans Merkezi açıldı

01 Kasım 2013, 10:00

İstanbul’da törenle açılan merkeze, Dünya Bankası en son teknolojileri sağlayacak, teknik destek verecek, pratik bilgilerin üretilip yayılmasını sağlayacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Merkezi’nin bir bilgi merkezi olacağını belirterek, “En son teknolojileri sağlayacak, teknik destek verecek, pratik bilgilerin üretilip yayılmasını sağlayacak, büyüme ve kalkınma konusunda destek verecek” dedi. 

Kim, Dünya Bankası İstanbul Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi açılışındaki konuşmasında, merkezin İslami finansı küresel olarak geliştirmek amacıyla yapılan ortak bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

LÜKSEMBURG DA İNCELİYOR...

Bu ortak çabada İslami finansa uygun ortamların sağlanması adına deneyimlerin paylaşıldığını vurgulayan Kim, gerek Türkiye’nin gerekse Dünya Bankası’nın bu konuda çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

İslami finansın küreselleşmesi ile sahip olduğu kaynakların ciddi boyutlara ulaştığını vurgulayan Kim, Lüksemburg gibi batı ülkelerinde de konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Dünya Bankası Başkanı Kim, İslami finans sisteminin, finansal sektörün risklerini ortadan kaldırmak, refahı ve iş imkanlarını arttırmak için kullanılabileceğini ancak bazı zorlukları da beraberinde getirdiğini ifade ederek, “Bunların içinde sistemin hukuki yapısının güçlendirilmesi, düzenleyici ve yol gösterici çevrenin oturtulması gelmektedir. Uygun denetim standartlarının getirilmesi, hükümet uygulamalarının ve şeffaflığın sağlanması önemlidir” diye konuştu.

BABACAN'A ÖVGÜ...

İslami finansın geliştirilmesi için Dünya Bankası’nın özel sektör ve ilgili devletlerle çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Kim, şunları kaydetti:  “Başta Sayın Babacan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Sayın Babacan dünyada çok saygı gören bir liderdir. Pek çok G-20 toplantısına katıldım. Her zaman fikirlerini çok güçlü bir şekilde ifade eden ve dinlenen bir sestir.”
 

SUKUK İHRACI HIZLA BÜYÜDÜ...

İngiltere hükümetinin ‘sukuk’ ihraç etme kararı, hiç şüphesiz dünya genelinde şaşkınlıkla karşılanacak bir karardı.

Bloomberg İnternational’dan Leonid Bershidsky İngiltere’nin İslami formlarda bir tahvil kağıdı çıkartmasının akıllara ilginç bir soruyu getirdiğini yazdı:

Eğer İngiltere ve diğer Müslüman olmayan ülkeler finansta tamamen İslami prensiplere geçerlerse ne olur? Bershidsky’ın soruya verdiği cevap da en az soru kadar ilginç.

Ona göre, bunun olması halinde dünya şu ankinden daha iyi bir yer haline gelebilir. Batı’da bunu yapan ilk ülke ise İngiltere değil. 2004’de Almanya’nın eyaletlerinden biri olan Saxony-Anhalt da 123 milyon dolar tutarında sukuk ihraç etmişti.

Sukuk, Şeriat kurallarına göre kredi ve finansman piyasalarında kullanılan, özel Amaçlı Şirketler aracılığı ile ihraç edilen bono benzeri menkul kıymetlerin genel olarak adına denilmektedir. Bununla birlikte sabit getiri, faiz taşıyan bonolara İslamiyet’te izin verilmemiştir.-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=