Lütfen bekleyin..

Orhan Özkaya: Erdoğan çarpıtıyor

01 Kasım 2013, 09:44

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İzmir İktisat Koıngresi’nde, söylediği “Yabancıların mülk edinmesinin önünün Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığını bizzat Gazi Mustafa Kemal döneminde yabancılara toprak satıldığını hatırlatmak isterim” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Emekli Tapu Kadastro Genel müdür Yardımcısı Orhan Özkaya, Başbakan’ın bu açıklamasının tarihi gerçeklere uymadığını, Atatürk döneminde yabancıların mülk edinmesinin önünün açılmayıp, kapatıldığını belirtti.

Özkaya şunları söyledi: “Yeni Türkiye Cumhuriyeti Kurtuluş savaşı sonrasında uluslararası anlaşmalar çerçevesinde Osmanlı’nın bir hayli yüklü dış borçlarını üstlenmiştir. Yabancı devletler tarafından 1867 tarihli Ecnebilerin Gayrimenkul Edinimine Dair Kanun kapsamında Duyun-u Umumiye borçlarına istinaden topraklara el konuldu. Atatürk ve İsmet İnönü, bunu kaldırmak çok çalıştılar ama sonuç alamadılar. İçerideki iç isyanlar, Musul-Kerkük gibi günün önemli meseleleri nedeniyle fazla üstüne gidemediler. Türkiye’nin borçları önlerine çıktı. Bu nedenle bu yasa bir süre kaldı.”

Satılanlar geri alındı

Özkaya, bu şartlarda bile yabancıların mülk ediniminin önemli ölçüde engellendiğini kaydederek, “Ancak 1925 tarihinde 442 Sayılı Köy Kanununu çıkartarak, belediye sınırları dışındaki satışlara yasaklandı. Atatürk kırsal alanda toprak satışlarına kesinlikle izin vermedi. Belediye sınırları içindeki imarlı konut satışları devam etti. Yabancılar 1867 tarihli yasaya dayanarak İzmir’de 6-7 bin dekar arazi satın almışlardı. Türkiye genelinde binlerce dekarlık arazi satın almışlardı. Atatürk bunların hepsini geri aldı. 442 Sayılı Köy Kanunu ve 2644 Sayılı Tapu kanunuyla. Köy Kanunu 87. Maddesi ile, ‘Yabancılar Belediye sınırları dışında toprak satın alamazlar’, Tapu Kanununun 35. maddesi ile de ” Yabancılara toprak satışına 30 dekarı geçmemesi şartı’getirildi “ açıklamasında bulundu.

MÜTEKABİLİYET ARANDI...

Özkaya, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bu satışlara da bir takım sınırlamalar kondu. Birinci şart; askeri yasak bölgelerde hiç bir satışa izin verilmedi. İkinci şart;   belediye sınırları içerisinde yerel yönetimlere sorularak imarlı bina, konut gibi gayrimenkullerin satışı sözkonusu edildi. Üçüncü şart; karşılıklılık (Mütekabiliyet) ilkesi arandı. Şimdi bunların hepsi kaldırıldı. Yaabancılara toprak, bina, kurum, fabrika satışlarında hiçbir sınırlama yok. Yabancı şirketlerin önü tamamen açık. Yabancı gerçek kişiler (şahıslar) 600 dekara kadar arazi alabiliyorlar. Bu Bakanlar Kurulu Kararı ile daha da arttırılabiliyor. Toprak satışlarını Atatürk dönemine indirgemek büyük haksızlıktır. İktidar işine geldiği zaman Atatürk’ü referans alıyor. Türk toplumunun tepkisinden çekiniyor. Ama işine gelmediği zaman da Dersim olaylarını öne sürüyor.”-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=