Lütfen bekleyin..

'Öcalan başmüzakereci olmalı'

31 Ekim 2013, 14:12

Devletin İmralı ile müzakereleri korsanvari yöntemlerle ilerletmek istediğini ve bu sürecin yasallaştırılması gerektiğini söyleyen söyleyen BDP'li İdris Baluken'in önerisi: Abdullah Öcalan'a 'başmüzakereci' pozisyonu sağlanmalı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, partisinin Youtube üzerinden yaptığı canlı yayına katılarak gazetecilerin ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Gündem ağırlıklı olarak çözüm süreciydi ve Baluken'den İmralı'ya 'Başmüzakereci' pozisyonu sağlanması gerektiği açıklaması geldi.

Baluken buna gerekçe olarak, devletin İmralı ile müzakereleri yasal zemin hazırlamadan korsanvari yöntemlerle götürmek istemesini gösterdi. Baluken, "AKP kendi siyasal pozisyonuna denk düşecek şekilde, adadaki müzakere süreçlerini yasallaştıran, toplumda bu algıyı ortaya çıkaracak bazı düzenlemeleri kendi gündemine almalıdır düşüncesindeyiz" şeklinde konuştu.

İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan'a karşı, süreç boyunca AKP'den bir tavır değişikliğinin görülmediğini belirten Baluken, "Bu, süreçte ciddi hayal kırıklıkları yarattı. Biz halen tıkanıklıklara rağmen, sürecin yürümesinin AKP ve devletin yaklaşımının samimi olmasına bağlı olduğunu ifade ettik. Bu süreci çözüm yoluna evriltmenin yolları ve mekanizmaları vardır. Sayın Öcalan'a yaklaşımın değişmesi, başmüzakereci bir pozisyona denk düşecek şekilde AKP'nin yaklaşımı önemlidir. AKP bir ön önce sayın Öcalan'ın yürüttüğü müzakere gereğince bir siyasal pozisyon almak zorundadır. Silahlar sustu, AKP demokratik siyasetin de hep suskun kalmasını istedi. Sürecin ilerlemesi isteniyorsa, demokratik siyasetin önünün açacak yasal değişiklikler için hızlı harekete geçilmesi gerekir" dedi.

"ADA'DAKİ GÖRÜŞMELERİN YASAL ZEMİNİ YOK"

AKP'nin  sürecin devam etmesinden yara tavır koyacaksa, başta hasta tutuklular olmak üzere cezaevlerinde siyaset yaptıkları için rehine pozisyonda tutulan arkadaşlarının özgürlüğü için bir süreç başlatması gerektiğini de savunan Baluken şöyle konuştu:

"Adada özellikle bir yıldır yürütülen görüşmelerin bile bugüne kadar yasal bir zemini yok. Bunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Devlet adeta yasal zemin hazırlamadan korsanvari yöntemlerle bu süreci götürmek istiyor. Bununla ilgili yaklaşımın değişmesi gerekiyor. AKP kendi siyasal pozisyonuna denk düşecek şekilde, adadaki müzakere süreçlerini yasallaştıran, toplumda bu algıyı ortaya çıkaracak bazı düzenlemeleri kendi gündemine almalıdır düşüncesindeyiz."

"SÜRECİ DENETLEYEN HEYET KURULMALI"

İmralı'da yapılan görüşmelerde üçüncü bir kurul ya da komisyonun da yer alması gerektiğini söyleyen BDP'li Baluken, şöyle devam etti:

"PKK yanlış yapıyorsa PKK'yı, devlet yanlış yapıyorsa devleti, BDP yanlış yapıyorsa BDP'yi, AKP yanlış yapıyorsa AKP'yi toplum adına, halk adına uyarıcı görevini yapacak bir mekanizma kurulmalı. Bugüne kadar yaptığımız öneriler kabul edilmedi. Bundan sonra süreç devam edecekse, sürecin denetleyen bir hakem heyetinin kurulması ile ilgili çalışma mutlaka yapılması gerekir. Bunları yapmak zor değildir. Çözüm haritasının olup olmaması ile ilgili bir durumdur.

AKP'nin Kürt meselesi ile ilgili ne yapacağına karar vermesi gerekir. Sınırın yanıbaşındaki gelişmeler AKP'ye bunu dayatmıştır. Bölgede yaşanan gelişmeler ve Kürtlerin kazanımları AKP'yi yol ayrımına getirmiştir. AKP bu yol ayrımında ciddi bir karar verecektir. Ya inkar asimilasyon politikalarında karar verecek ve çatışmalı bir süreci halkların gündemine getirecek, ya da anlamlı derin müzakere sürecine başvurarak ve tarihi Türk- Kürt ittifakını ortaya çıkaracaktır. Önümüzdeki haftalarda AKP'nin yaklaşımı süreç için belirleyici olacaktır."

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=