Lütfen bekleyin..

Çetin Doğan karara itiraz etti

31 Ekim 2013, 13:20

Balyoz davasında hakkında verilen 20 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, bu karara itiraz etti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 30 sayfalık itiraz dilekçesi sundu.

Dilekçede, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın 9 Ekim 2013 tarihinde Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından karara bağlandığı hatırlatılarak, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği gerekçeli kararı, sanıklar ile avukatlarına usulüne uygun olarak tebliğ etmediği iddia edildi.

"ASKERİ MAHKEME GÖREVLİ VE YETKİLİ"

Dilekçede, Çetin Doğan'a yüklenen suçlamaların tamamının, 'Görevden doğan', 'Görevle bağlantılı' ve 'Görevle illiyet bağı' içinde bulunduğu belirtilerek yargılama için Askeri Mahkemelerin görevli ve yetkili olduğu öne sürüldü. Bu nedenle Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından verilen Onama Kararı'nda İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevli olduğu şeklindeki değerlendirmenin hukuka aykırı olduğu savunuldu.

BİLİRKİŞİ RAPORLARI ÇELİŞİYOR

Dosyada bulunan bilirkişi raporlarının birbiriyle çeliştiği öne sürülen dilekçede, çelişkilerin giderilmesi için ayrıca bilirkişi incelemesi yaptırılmaması da önemli bir eksiklik ve hukuka aykırılık şeklinde belirtildi.

Soruşturma aşamasında alınan bilirkişi raporlarında imza eksiklikleri, delillerin tartışılma aşamasının atlanmış olmasının da açık şekilde kanuna aykırılık olarak değerlendirildiği dilekçede, iddianamede darbeyi önlediği belirtilen Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenmemesi de yasaya aykırı olarak gösterildi.

YARGITAY CEZA GENEL KURULU'NDA İTİRAZ EDİLMESİ TALEP EDİLDİ

Dijital dökümanların hazırlanma tarihleri ile içeriklerinin birbiriyle çeliştiği öne sürülen itiraz dilekçesinde, "Dijital dokümanlar üzerinde Bilirkişi İncelemesi yaptırılmadığı ve bilimsel olarak geçerlilikleri tespit edilmediği müddetçe seminerdeki konuşmaların sözde planlar ile uyumlu olduğunu söylemek hatalı bir yorumdur" ifadelerine yer verildi.

Yargılama aşamasında savunma hakkının ihlal edilmesine neden olan kararlar verildiği uygulamalar yapıldığı öne sürülen dilekçede bu karar ve uygulamalara temyiz incelemesinde değinilmediği iddia edildi. Dilekçenin sonunda ise Çetin Doğan hakkında verilen onama kararına Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda itiraz edilmesi talep edildi.-Hürriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=