Lütfen bekleyin..

Kıdem tazminatında resmi görüş: Kalkmalı

31 Ekim 2013, 11:27

Hükümet ilk kez, kıdem tazminatının yeniden yapılandırılması konusunda, sosyal tarafları resmen bilgilendirdi. Tazminatın kaldırılması tavsiyesinde bulunuldu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yıl sonuna kadar özel istihdam büroları aracılığıyla geçici işçi temini, kıdem tazminatı, taşeron işçiliğin yeniden tanımlanması ve geçici sürelerle çalışmayı kolaylaştıran bir iş yaşamı düzenlemesi hazırladığını açıklamıştı.

Çalışma yaşamında “esnekleşmeye” yönelik en önemli düzenleme kıdem tazminatı sisteminin değiştirilmesi olacak. Bu konuda, Başbakan Erdoğan’ın “sosyal tarafların uzlaşmasını şart koştuğu” belirtiliyor.

6 sayfalık özet

Dünya Gazetesi’nde Mehmet Kaya’nın haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni düzenlemenin “fon esasına dayalı” olacağını belirtmişti.

Daha önce sadece Bakan tarafından yayınlanan açıklamalarla bir çerçeve çizildi, sosyal taraflar dahil kamuoyuna herhangi bir resmi bilgi verilmedi.

TAZMİNATA SON...

 

Sosyal taraflara sunulan önerilen düzenlemelerin çerçevesini çizen metinde yer alan unsurlar şöyle:

“İkinci sütun emeklilik”

Önerilen sistem; literatürde “ikinci sütun emeklilik” olarak adlandırılan, zorunlu prime dayalı bir sistemi öngörüyor. İşçinin çalışma süresince, herhangi bir prim karşılığı olmadan kazandığı mali hak, prime bağlı hale getirildi. Kıdem tazminatının, önerilen şekle dönüştürülmesi halinde Türkiye bütün emeklilik modellerini uygulamaya koymuş olacak. Türkiye’de SGK eliyle yürütülen zorunlu emeklilik ile BES sistemi bulunuyor.

Önerilen düzenlemede, işçilerin korunmasına yönelik olarak işleyen ve işverenin, İş Kanunu’nda yazılı, sözleşmeyi haklı nedenler dışında bir gerekçeyle feshetmesi durumunda ödeme yapılmasına yönelik tazminat unsuru kaldırıldı.

İhbar belirsiz

Metinde, kıdem tazminatı kurallarına benzer işleyen “ihbar tazminatı” na ilişkin yeni bir düzenleme olup olmayacağı hakkında bilgi verilmedi.
 
Fon birikim senaryoları

Her işçi adına, özel emeklilik şirketlerinde bir adet emeklilik fonu oluşturulacak. İşverenler SGK primleriyle birlikte, belirlenen zorunlu emeklilik primini işçi adına yatıracak.

Fonda biriken paralardan ilk kullanım hakkı; 15 yıl sigortalılık ve en az 3600 gün (10 yıl) prim ödenmesi şartının birlikte gerçekleşmesi halinde olabilecek.

 

Biriken paranın yarısı çekilebilecek. İşçi 1800 gün (5 yıl) daha çalışmadan ikinci bir para çekemeyecek. Ölüm, emeklilik ve kendi işini kurma durumlarında biriken paranın tamamı çekilebilecek. Taraflara verilen metinlerde, fon birikim senaryoları da yer aldı.

Buna göre, 100 birimlik bir maaşın yüzde 4 prim yatırılması halinde 15 yıl sonunda, yüzde 3 reel faiz elde edildiği varsayımı altında, ücretin yüzde 9,3’ü ile yüzde 9,6’sı tutarında birikim sağlandığı hesaplandı.

Yüzde 4,5-5 oranında prim kesilmesi halinde ise birikim aylığın yüzde 9,7 birim ile 11,7’si arasında değişti. Bu hesaplamalarda reel ücret artışının gerçekleştiği (yüzde 1,5-2,5) bir senaryo baz alındı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=