Lütfen bekleyin..

CHP'den çılgın Marmaray soruları

28 Ekim 2013, 19:28

CHP, asrın projesi olarak nitelendirilen ve yarın hizmete girecek Marmaray'a, çok farklı bir gözle baktı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tüm dünya Marmaray'ı konuşuyor....

Ancak ülke içinde projeye ilişkin farklı sesler dile getiriliyor. Dünyadan iki ülke başbakanı ve 8 ülkeden 9 bakanın izleyeceği tören öncesi, hükümeti kızdıracak iddialar birbiri ardına geliyor.

Önce CHP, sonra Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği...

Hedefte yarın hizmete girecek Marmaray var. İddialara göre tüp geçit güvenli değil.

BAKAN MAHSUR KALDI MI?

"25 Ekim'de bir lokomotif kaza sonucu ıskartaya mı çıktı? Kaza sırasında Ulaştırma Bakanı, yarım saat mahsur mu kaldı? Zeminde çökme mi var?." 

Bu sorular CHP'li Umut Oran tarafından Meclis gündemine taşındı.

ERDOĞAN'DAN YANIT İSTİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis'e  sunduğu soru önergesinde, "Marmaray'la ilgili olarak bana da farklı kanallardan çok tehlikeli durumları içeren uyarılar ulaşmaktadır" dedi.

Yıldırım'dan güvenlik cevapları

Marmaray'ı gezen Taraf gazetesinden Ertan Altan, güvenlikle ilgili sorulara Binali Yıldırım'ın verdiği cevapları sayfasına taşıdı. 

Tüneller Boğaz’ın dibinde “sıvılaşma” ihtimali olan bir katmana yapılmış. Bu durum tehlike yaratır mı?

Tünellerin sıvılaşan bir zemine yerleştirildiği doğru. Ancak sıvılaşan zemin beton enjekte edilerek kayalaştırılmış. Tüneller işte bu kayalaşan zeminin içinden geçiyor.

Tünellere su sızmaz mı?

Parça parça batırılan tünellerin arasında su sızdırmayan bir tür conta odaları bulunuyor. Yine aynı şekilde tünel açan iş makineleri, tünelin etrafını da sızdırmazlık özelliği olan çelik ve beton bir kılıfla kaplıyor. Kalıp ve tünel arasında da her iki yüz metrede bir pompalar bulunuyor.

Tünel fay hattının yakınında. Deprem risk yaratmaz mı?

Tünel gerçekten de Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın çok yakınından geçiyor. Yaklaşık 7,5 şiddetinde bir deprem ihtimaline karşı inşa edilen tüneller, deprem açısından en korunaklı yapılarak olarak biliniyor. Yer üstündeki binalar çökerken, faya paralel olarak inşa edilen tünel, deprem anında yer kabuğuyla aynı yönde hareket edeceği için hasar da en aza iniyor.

Ayrıca faya yerleştirilen sensörler depremden kısa bir süre önce sinyal vererek güvenlik önlemlerinin devreye girmesini sağlıyor.

Oran, Marmaray Projesi 12 yıllık Sinyalizasyon ve Haberleşme Sistemleri Uzman Baş Mühendisliği'nden emekli olan mühendis Rıza Behçet Akcan'ın projeyle ilgili çok önemli hayati tehlikelere dikkat çektiğini öne sürdü.

GÖRMEZDEN GELİNDİ İDDİASI

Oran, "Marmaray'ın bazı bölümlerinde zeminde çökme olduğu ancak 29 ekim açılışına yetişmesi için geçici çözümle dolgu yapılarak bu durumun görmezden gelindiği doğru mudur? Erken açılış nedeniyle var olan eksikliklerden dolayı yaşanacak bir kazanın sorumlusu kim olacaktır?acil durum senaryosu var mı?" sorularına yanıt istedi.

TMMOB: TÜPÜN GÜVENLİK KONTROL MERKEZİ YOK

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan’ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu iddia etti.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve Birleşik Taşımacılık Sendikası 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılacak olan Marmaray’a ilişkin basın açıklaması yaptı.

Türkiye Makine Mühendisleri Odası İstanbul İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul İş Başkanı Cemal Gökçe , Birleşik Taşımacılık Sendikası 1 No’lu Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Albuz katıldı.

Elektrik - Elektronik Yüksek Mühendisi olan ve 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan’ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu iddia eden TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz , ‘’Yayınlanan raporda 11 madde var. Bu 11 maddeyi dikkate almadan Marmaray’ı açarsanız risk oluşturur. Açmayın diyor. Bu cinayet olur diyor. Emniyet vagonları yoktur. Bu sistemin elektronik güvenlik sistemi yoktur. Proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecektir. Güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuştur. Şuan da açılacak olan tüpün kontrol güvenlik merkezi yoktur. Bunun için ek olarak 10 milyon euroluk bir yatırımla Üsküdar’a geçici olarak tüpteki sistemi kontrol edecek elektronik sinyalizasyon sistemi kurulduğunu söylüyor Devlet Demir Yolları. Ama Behçet Bey’in iddiasına göre bu sorunu çözmeyecek. Tüpler birleştirilerek bu geçit oluşturulmuştur. Bunlar bir kompanzitörle esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluştuğunda bu problemi çözecek bir senaryo bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur.

DENEME SEFERLERİ

Deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar dizel motorlarla yapılmıştır.

Yani Devlet Demir Yollarının diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomotiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükle yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektrik sinyali sistemiyle çalışacak lokomotifler kullanılacaktır ve insan taşınacaktır.

Farklı bir ağırlığa göre deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bu üç sebep temel sebeplerdir. Marmaray açılacaksa bile buraya insan almayın dizel vagonlarla deneme seferlerine devam edin ve bir süre sonra burayı kapatın. Proje tam olarak bittikten sonra hizmete açın. Biz bu öneriyi destekliyoruz. Türkiye bu riski almamalıdır. İllaki Cumhuriyet Bayramı’nda açılacaksa insan taşımacılığı yapılmamalıdır" diye konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=