Lütfen bekleyin..

MHP'li Oktay Vural Erdoğan'ı topa tuttu!

28 Ekim 2013, 17:12

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk milletine karşı ret ve inkar cephesi kurduğunu öne sürerek, Erdoğan'ın milleti tanımladığı sözlerinin Türk milletine karşı nefret suçu olduğunu iddia etti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"AKP Cumhuriyet'e düşman"

Cumhuriyet'in 90. yılında Türkiye'yi yöneten zihniyetin, Cumhuriyet'i kuranlarla aynı şuur, inanç ve imanda olmadığını öne süren Vural, "Maalesef bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve milletini yönetmekle görevli olan AKP ve Erdoğan, Cumhuriyet'i kuran iradeye düşmanca tavır sergilemektedir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'da yaptığı konuşmada "Türk milleti hepsini kavramaz, millet hepsini kavrar. Milletin içinde Türkü de Kürdü de Lazı da Arabı da Çerkezi de Gürcüsü de Boşnak'ı da vardır" diyerek, Türk milletini yok saydığını savunan Vural, şunları söyledi:

"Bu zihniyet, bu coğrafyayı vatan yapanların iradesini yok saymıştır. Böyle bir zihniyetin ne vatan mefhumu vardır ne de devlet fikri olabilir. Bu kişinin, Cumhuriyet'in kuruluşu hakkında bir tek söz söylemesi abesle iştigaldir. Erdoğan, Türk milletinin bu coğrafyayı vatan yapmasını ve Türkiye Cumhuriyeti kurmasını içine sindiremeyenlerle birlikte hareket etmekte, Türk milletine karşı red ve inkar cephesi kurmuştur. Türk milletinin varlığını ve egemenliğini hazmedemeyenler bugün Erdoğan'ın zihninde yeniden yeşermiştir. Erdoğan, hangi etnik kimlikten olursa olsun bu coğrafyayı vatanlaştıran Türk milletini yok saymakla, devletimizin kurucu iradesini reddetmekle siyasi meşruiyetini kaybetmiştir."

"BU MİLLETİN ADI TÜRK'TÜR"

Erdoğan'ın, Van'daki konuşmasında Türk milletini tanımladığını anlatan Vural, "Sen kimsin ki milleti tarif ediyorsun. Bu millet binlerce yıldır var. Bu milletin adı da Türk milletidir" diye konuştu.

Erdoğan'a göre Karadenizliler'in, Balkanlar'dan ve Kafkaslar'dan gelenlerin, Kürt kökenlilerin Türk milletinden olmadığını dile getiren Vural, bu zihniyetin doğuyu, batıyı, kuzeyi, güneyi birbirine düşman kılan zihniyet olduğunu iddia etti. Erdoğan'ın milleti bölmek istediğini öne süren Vural, "Erdoğan bu ifadeleriyle Kürdistan isteyenlerin bayraktarlığını, sözcülüğünü yapmıştır" dedi.

-"Amacın adı sanı olmayan millet mi yaratmak?"

Vural, Türklük ve milliyetçilik kavramının siyasi konjonktüre göre değiştirilemeyeceğini belirterek, şöyle devam etti:  

"Peygamber duasıyla dualanan bu milletin adını Malazgirt'te, Kosova'da, Varna'da, Çanakkale'de, Sakarya'da Haçlılar silemedi de Erdoğan gibi BOP'çuların, Haçlılar'ın yeni taşeronları mı silecek? Erdoğan, binlerce yıldır var olan bu kadim kavramı yok sayarak, değersizleştirerek, Pkk'nın istekleri doğrultusunda dönüşümü, yeni Türkiye'yi gerçekleştirdiğini düşünüyorsa 28 Şubatçıların, 12 Eylülcülerin durumuna düşüreceğiz onu. Türk milletinin egemenliğine göz dikenleri sevindirmek için Andımız'ı kaldırıyor, Anayasa'dan Türk milleti kavramını çıkarmaya, her yerden Türklüğün izlerini silmeye uğraşıyor. Amacın, adı sanı olmayan bir millet mi yaratmaktır? Sen bu coğrafyada milli kimliği tasfiye memuru musun? Haçlı zihniyetini yeniden canlandırmak, Sevr'in emellerini hortlatmak için mi görevlendirildin? Türk milletine böylesine garez duymanın altında yatan travma nedir?"

Oktay Vural, Erdoğan'ın ifadelerinin Türk milletine karşı nefret söylemi ve nefret suçu olduğunu öne sürdü.

TBMM'nin 1922'de aldığı 308 sayılı kararda, Cumhuriyet'in sahibinin Türk milleti olduğunun belirtildiğini anlatan Vural, "Bu iradeyi kimse değiştiremez. Recep Tayyip Erdoğan değil, yedi düvel gelse sökemez. Dün Haçlılar'ın Türk düşmanlığını nasıl yok ettiysek, dün bu coğrafyadan bizi silmek isteyenleri nasıl def ettiysek, Erdoğan zihniyeti de def edilecektir. Tarihten ders almayanlara tarihi tekerrür ettirmeyi bu millet bilir" diye konuştu.

-"Başörtülü milletvekiline engel yok"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Mhp Grup Başkanvekili Vural, Tbmm Genel Kurulu'na 3 Ak Parti'li milletvekilinin başörtülü katılacağının belli olmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "Beklemelerine gerek yoktu. Engel çıkaran mı vardı? Keşke daha önce gelselerdi" dedi.

Milletvekillerinin Tbmm Genel Kurulu'na başörtüsüyle gelmesine hukuki engel bulunduğu kanaatinde olmadıklarını dile getiren Vural, konuyu siyasi olarak değerlendirmeyi doğru bulmadıklarını vurguladı.

Vural, başörtülü milletvekilinin Genel Kurul'a girmesinin engellenmesinin, milletin iradesini temsil eden milletvekillerine yakışmayacağını ifade ederek, 14 sene önce Merve Kavakçı'nın Genel Kurul salonundan çıkarıldığı tabloların yaşanmaması gerektiğini belirtti.

Başka bir soru üzerine Vural, yarın açılışı yapılacak Marmaray projesine davet aldığını ancak katılmayacağını belirtti. Marmaray projesinin ilk imzalarının Mhp'nin koalisyon olduğu ve kendisinin Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde atıldığını anlatan Vural, bundan gurur duyduğunu kaydetti.

Vural, siyasi parti liderlerinin açılışa davet edilmemesini nasıl değerlendirdiği sorusunu da "Bu iktidar kendinden başkasını görmüyor" diye yanıtladı.

Etiketler : oktay vural, mhp, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=