Lütfen bekleyin..

Güler: CHP de BDP’lileşmesin

27 Ekim 2013, 15:01

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Birgül Ayman Güler, anadili öğrenmeyi savunduklarını, ancak anadilde eğitimin siyasi bir konu olduğunu, farklı dilde kamu hizmeti talebi yaratacağı için doğru olmadığını söyledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Güler CHP içinde anadilde eğitim ve savunma hakkından yana tavırlara ise “Bu siyaseten CHP’yi BDP’lileştirmek olur. Doğru görmüyorum” dedi.

Ege Üniversite Tıp Fakültesi’nin Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında konferans veren CHP’li Güler, Türkiye’deki farklı etnik kökenlerin anadilini öğrenme hakkının olması gerektiğini, ancak anadilde eğitimin olayı siyasallaştırdığını söyledi.

Güler şöyle dedi: “Ana dilin öğrenilmesi değil ama ana dilde eğitim siyasi bir konudur. İlköğretim, lise ve üniversiteyi Türkçe değil de bir başka dilde okuyan kişi farklı bir kültürel dilde eğitimin sonucu olarak anadilde kamuoyu hizmeti verme talebinde bulunacaktır.” Güler, ana dilde eğitimle ilgili tartışmaların CHP içinde de yaşandığını, ancak parti programında ’Asimilasyon değil entegrasyon’tanımıyla partinin bakış açısının net bir biçimde yer aldığını söyledi.

Güler, Almanca, Fransızca, İngilizce eğitim yapan okullarla karşılaştırma yapıldığını belirterek, şöyle devam etti; “Bu dillerde oluyor da ana dilde neden olamayacağını soruyorlar. Yabancı dilde eğitimle ana dilde eğitim farklıdır. Yabancı dil eğitiminin siyasi sonuçları olmaz. Fakat anadilde eğitim ulusal yapılanmayla ilgili problemdir. ’Ben kendi dilimde kamu hizmeti yapmak istiyorum’dediği anda bir idare olmaz. Örneğin okuldaki teftişi nasıl yapacaksınız. Milli Eğitim Bakanlığı’nda il ve ilçe teşkilatlarında teftiş ve kayıt için ayrı bir kadro kurmak zorunludur. Ancak, CHP parti programında olduğu gibi ana dil, okullarda seçmeli ders olabilir. Anadilde savunmada aynı durum var. Tercüman yetmez. Savcı ve hakimin de aynı anadili konuşma ihtiyacı ortaya çıkar.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"MHP’deki çizgimizden sapmadan, ülkemiz ve ülkümüz adına doğruları söy..
CHP'nin başlattığı 'adalet' yürüyüşüne destek için CHP Rize İl ..
Darbe girişimi sonrası basında '5 tankı durduran kahraman' diye yer..
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mahkemenin dün açıkladığı MHP tüzük kurul..
Avrupa Komisyonu’ndan bir sözcü, 2007 ile 2017 Nisan arasında Türkiye’ye 1 ..
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güvenpar..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=