Lütfen bekleyin..

Sayıştay'dan tartışma yaratacak 'Karayolları' raporu...

26 Ekim 2013, 20:46

317 milyon kaçak!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Sayıştay’ın ‘Karayolları Raporu’ skandalları gün ışığına çıkardı. 371 milyon liralık kaçak otoyol ve köprü geçişi ile otopark paralarının kayıtları ortada yok! Yatırım dışı 1 trilyonluk harcama yapan kurum, yatırım parasını ‘araç kiralamaya’ harcamış!

Sayıştay’ın, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) 2012 Denetim Raporu'nda gündem yaratacak bulgular yer aldı. Raporda, köprü ve otoyollarda meydana gelen ve 371 milyon lirayı geçen kaçak geçişlerin kayıtlarının tutulmadığı, kurumun arsası üzerindeki otoparkın da gelirlerine dair kayıt tutulmadığı, trilyonluk yatırım dışı harcama yapıldığı, yatırım için ayrılan paranın "araç kiralama" benzeri yerlere harcandığı gibi ifadeler yer aldı. Her iddiaya karşı KGM'nin de savunmasına yer verildi.
İşte Sayıştay'ın "Karayolları Raporu"ndan çarpıcı bazı bölümler:

371 MİLYON LİRANIN KAYDI YOK

Otoyol ve köprülerde meydana gelen kaçak geçişler sonucu tahakkuk eden toplam 371 milyon 311 bin 474 TL kaçak geçiş bedeline ilişkin herhangi bir muhasebe kaydı yapılmamakta ve mali tablolara yansıtılmamaktadır.

Raporda, kaçak geçişlere ilişkin kayıtların önceki yıllarda da tutulmadığının tespit edildiği vurgulanırken, KGM ise kayıt tutulmadığını doğruladı ancak topu vergi dairelerine attı. Sayıştay'a savunma veren KGM, ilgili yasaya göre mükelleflerin kaçak geçiş bedelini vergi dairelerine yatırdıkları, muhasebe işlemlerinin yine vergi daireleri tarafından yapılması gerektiğini ifade etti.

OTOPARK PARASININ KAYDI YOK

İstanbul Ortaköy Sosyal Tesisleri'nin karşısında yer alan KGM mülkiyetindeki arsa otopark olarak kullanılmakta, ancak gelirleri KGM bütçesine kaydedilmemektedir.

Bu otoparkın gelirlerine ilişkin kayıt tutulmadığından, denetim ekibine herhangi bir belge veya kayıt ibraz edilmemiştir. Yapılan incelemelerde Ziraat Bankası’nın İstanbul Kağıthane Şubesi’nde, söz konusu otoparkın gelirlerinin yatırıldığı biri vadeli, diğeri vadesiz olmak üzere iki hesap bulunduğu ve bu hesaplardan para transferi yapıldığı görülmüştür.

Söz konusu hesapların açıldığı tarih olan 19.09.2011’den 31.12.2011’e kadar bu iki hesaba toplam 532 bin 415 TL para girişi olmuştur.

Karayolları Genel Müdürlüğü ise otopark gelirlerinin kaydının tutulmadığını doğruladı ve gereğinin yapılacağını bildirdi.

1 TRİLYONLUK ‘YATIRIM DIŞI’ HARCAMA

Bütçe Kanunu'nda, yatırım programında yer almayan bir proje için harcama yapılamayacağına dair düzenleme olmasına rağmen Karayolları bölge müdürlüklerince, yatırım programında yer almayan 259 yapım işi için toplam 972 milyon 676 bin 070 TL harcama yapılmıştır. Yatırım programında yer almayan projelere harcanan rakam, sene başı ödeneğinin yaklaşık yüzde 26'sını oluşturmaktadır.

Kurum ise bu konudaki savunmasında bu paraları, kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesi sırasında yatırım programında "ismen yer almayan" ancak trafik, can ve mal güvenliğinin sağlanması için yapılması gerekli olan projelerde harcadıklarını bildirdi. KGM, bu harcamaların yatırım programlarında yer alan “Asfalt Kaplama Yapılacak Yolların Fiziki Standardının Yükseltilmesi” projesine dayanarak yapıldığını savundu.

544 MİLYONA 'İKLİM' SAVUNMASI

Yatırım programında yer alan ve bütçe ile ödenek tahsis edilen projelere ait ödenekler başka işler için kullanılmıştır.

2012 yılı Yatırım Programı'nda yer alan ve bölge müdürlükleri tarafından ihalesi gerçekleştirilen projelerin toplam sene başı ödeneği 218 milyon 160 bin 310 TL iken ek ödeneklerle beraber sene sonu rakamı 768 milyon 917 bin 710 TL’ye ulaşmıştır. Ancak bu ödeneklerin sadece 224 milyon 545 bin 50 TL’lik kısmı gönderildikleri yatırım projeleri için kullanılmış, kalan 544 milyon 372 bin 660 TL ise gönderildikleri projeler yerine bölge müdürlüklerince diğer yatırım projelerinde ve cari harcamalarda kullanılmıştır.

Kurum bu iddia konusunda ise; yıllık programların gerçekleştirilmesinin, iklim ve coğrafya koşullarına bağlı olarak, daha dinamik ve etkin bir proje yönetim anlayışını zorunlu kıldığını vurgulayarak, "Bunun sağlanabilmesi için sene başı bütçe ödenekleri iklim şartlarındaki değişiklikler göz önüne alınarak, yıl içerisinde projelerde yapılan çalışma performanslarına bağlı olarak ödenek aktarmaları yapılmaktadır” dedi.

ÖDENEKLER 'ARAÇ KİRALAMAYA'

Yol Yapım Dairesi’ne tahsis edilen yatırım ödenekleri yatırım niteliği taşımayan harcamalar için kullanılmıştır. Karayolları Bölge Müdürlükleri tarafından, 2012 Yatırım Programında yer alan ‘Asfalt Kaplama Yapılacak Yolların Fiziki Standardının Yükseltilmesi” ödeneğinden 540 milyon 620 bin 657 TL’lik tutarın hizmet alımı, danışmanlık, araç kiralama, peyzaj vb. cari nitelikli harcamalarda kullanılmasının, mali tabloların doğruluğu ve güvenilirliğini azaltıcı etkileri olması yanı sıra 2012 Yılı Programının Uygulanması, Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirtildiği üzere ‘yatırımla ilgili olmayan amaçlarla kullanılamaz’ ilkesine de aykırılık teşkil etmektedir.

Kurum bu konuda da "Yapılan bu harcamalar yatırım programımızda yer alan projelerin tamamlanmasına yönelik olarak yapılmaktadır, gerekçesiyle bulgumuzda belirtilen hususa iştirak edilmemektedir" diye görüş bildirdi.

1.4 MİLYARA 'SÜREÇ' MAZERETİ

Kamu İhale Kanunu’nda bulunan “ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkılmaz” hükmüne aykırı olarak, Karayolları Bölge Müdürlüklerince yatırım programında yeralmayan ve ödeneği olmayan 949 adet iş için ihaleye çıkılmış ve bu işler için toplam 1 milyar 412 milyon 986 bin 930 TL harcama yapılmıştır.

Genel Müdürlük bu konuda ise ilginç bir savunmada bulundu ve "Yatırım amaçlı ihale süreçlerinin uzun olması"nı gerekçe gösterdi. Genel Müdürlük, "ülkemizin coğrafi yapısı, iklim şartları göz önünde tutulduğunda, kanun ile kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesi sırasında sene başı yeterli ödeneği olmayan ancak yıl içi temin edilen ek ödeneklerle ihale için öngörülen şartların sağlandığı projelerde de trafik, can ve mal güvenliğinin temini için çalışma yapılması zorunluluğu oluşmaktadır" diye görüş belirtti.-Yurt

Etiketler : sayıştay,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=