Lütfen bekleyin..

Doğal gazda 'zam' lı günlerin kapısı açılıyor

25 Ekim 2013, 10:11

Yeni hazırlanan Kanun Taslağı’na göre doğal gaz piyasasında satın alma ve dağıtım özel sektöre devredilerek piyasa serbestleştirilecek. Böylece elektrik ve akaryakıtta olduğu gibi zammın ardı arkası kesilmeyecek.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Doğal Gaz Piyasası Kanunu Taslağı ile  BOTAŞ’ın tekeli kırılarak sektöre daha fazla oyuncunun girmesi sağlanacak ve akaryakıt ve elektrikte olduğu gibi  sürekli zammında ardı arkası kesilmeyecek. 

LNG ve depolama tesislerine teşvik sağlanacak. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Doğalgaz Piyasası Kanunu Taslağı’na göre BOTAŞ, ulusal tüketimdeki payı yüzde 20’ye düşünceye kadar sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) hariç yeni alım sözleşmesi yapamayacak, süresi dolan mevcut alım sözleşmelerini yenileyemeyecek.

Sektörde şeffaflık sağlanması için oyunculara bilgi paylaşımı yükümlülüğü getirilecek.
 

122 milyar $ yatırım

Bakanlar Kurulu’na enerji arz güvenliği konusunda yaptığı sunum ile imzaya açılan Doğalgaz Piyasası Kanun Taslağı’na ilişkin bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bugün itibarıyla ülkemizde enerji arz güvenliği açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Bununla birlikte sürekli artan enerji ihtiyacımızı göz önüne aldığımızda yaklaşık 122 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca 2001 yılında yayımlanan Doğal Gaz Piyasası Kanunu’nu piyasadaki yeni gelişmeler üzerine güncelliyoruz. Sektörün öngördüğümüz yapıya kavuşması için hazırladığımız kanun taslağı Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı ” dedi.

Bakanlar Kurulunda imzaya açılan yasa taslağı ile BOTAŞ, ulusal tüketimin yüzde 20 oranına düşünceye kadar, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı haricinde yeni doğal gaz alım sözleşmesi yapamayacak ve süresi biten mevcut doğal gaz alım sözleşmelerini yenileyemeyecek.

Ancak Bakanlar Kurulu kararıyla, doğal gaz arz güvenliğinin sağlanması veya ihraç etmek amacıyla doğal gaz alım sözleşmeleri yapabilecek.Yeni düzenlemeyle isteyen şirket BOTAŞ’ın da gaz aldığı ülkelerden doğal gaz ithal edebilecek. Halen özel şirketler, BOTAŞ’ın gaz getirdiği bir ülkeden doğal gaz getiremiyor. Sektörde daha fazla oyuncunun yer almasıyla rekabeti artması ve bunun getireceği fiyat düşüşlerinin nihai tüketiciye de yansıması bekleniyor.
 

LNG ve depolama

Kanuna eklenen geçici maddeye göre, 2025 sonuna kadar kapasite artışı yapacak veya ilk defa işletmeye girecek LNG terminal tesisleri ile depolama tesisleri, tesislerin yatırım döneminde  harç ve düzenlenen kâğıtlarda damga vergisinden müstesna olacak. Yatırım ve işletme dönemlerinin ilk 10 yılında izin, kira, irtifak hakkı ve kullanma izni bedellerinde indirim uygulanacak.  Bakanlar Kurulu bu süreyi 5 yıl daha uzatmaya yetkili olacak.
 
Tüketici, fiyatları takip edebilecek

Tüketicilerin bilgilendirilmesi amacıyla doğalgaz dağıtım şirketleri uyguladıkları tarifelere ilişkin bilgileri internet sitelerinde yayınlayacaklar.

Bu düzenleme ile tüketicinin satın aldığı doğal gazın fiyatını güncel olarak takip etmesi imkanı sağlanacak. Diğer bir düzenlemeye göre, enerji ürünlerinin fiyatlarının belirlendiği enerji borsası EPİAŞ bünyesinde doğal gaz da olacak. Organize toptan doğalgaz piyasaları kapsamındaki işlemler EPİAŞ aracılığıyla yapılabilecek.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=