Lütfen bekleyin..

Erdoğan'dan 'Hakan Fidan' açıklaması

23 Ekim 2013, 12:53

Başbakan Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili iddialar üzerine "müdellel" belge olmadıkça bürokrat arkadaşlarımızı yedirmeyiz dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Erdoğan, Kosava'ya ziyareti önce havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'a son günlerde Batı medyasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la ilgili çıkan iddialar soruldu. Vefasızlığın kitaplarında olmadığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Bizim için önemli olan, biz kendi bürokratlarımıza, mücadale arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz. Göreve getirdiğimiz bu arkadaşlarımıza sahip çıkarız" dedi.

Ancak Erdoğan bu konuda bir açık kap bıraktı. Başbakan Erdoğan müdellel "ispat edilmiş, kanıtlanmış" belge olursa durumun değişebileceğini de satır arasında ifade etti.

İşte  Başbakan Erdoğan'ın o açıklaması;

"Ağzı olan konuşur. Kimseye niye böyle konuştun diye sorma hakkımız yok. İsrail açıklaması yaptığına göre, bizde o açıklamaya ister istemez inanmak durumundayız. Farklı ülkelerden farklı açıklamalar da bize geliyor. Bizim için önemli olan, biz kendi bürokratlarımıza, mücadale arkadaşlarımızı kimseye yedirmeyiz. Göreve getirdiğimiz bu arkadaşlarımıza sahip çıkarız.Bunlar bizim yol arkadaşlarımızdır. Vefasızlık bizim kitabımızda yoktur. 11 yıllık mücadalemizi bu arkadaşlarımızla beraber verdik. TSK'dan arkadaşlarımız MİT'ten arkadaşlarımız var. Siyasilerimiz de var. Müdellel* bir belge gelmedikten sonra hiçbir arkadaşımıza gazeteler yazdı diye onlara tavır almayız.

Müdellel: ispatlanmış, kanıtlanmış, ispatlı

Başbakan Erdoğan gündemdeki diğer konulara ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

MECLİS'TE BAŞÖRTÜSÜ

İçtüzük değişikliği gerekli mi?

Bu konuyla ilgili Meclis Başkanı'nın açıklaması var. İçtüzük gerekliliği yok. Milletin seçtiği vekiller başörtülü olarak görev ifa edebilirler. AK Parti olarak tavrımız çok açık ve nettir. Desteklemeye devam edeceğiz.

NATO'DAN FÜZE AÇIKLAMASI

Türkiye'nin Çin'le yaptığı füze alım anlaşmasına NATO'dan gelen 'endişeliyiz' açıklamasını nasıl yorumluyorsunuz?

Bu konuyla ilgili açıklamaları yaptık. Burada aranan özelliklerden bahsettik. Bu füzelerin operasyonel kabiletlerinden fiyatlarına kadar... Bizim hedefimiz bunun üretimini kendimiz de yapmak istiyoruz. Kaldı ki savunma sanayi müsteşarlığımız bütün teklifleri inceler ve bizim önümüze getirir. Biz de inceleriz, dinleriz. Bunların hepsi bize anlatılır. Ondan sonra da nihai kararı veririz. Bu karar çoğu zaman da müsteşarlığı yetkilendirme kararıdır. Müsteşarlığa göreşme izni veririz.

NATO üyesi bir çok ülkede Rusya silahları mevcuttur. Bunları kendi envanterlerinden çıkarmamışlardır. NATO'nun açaklamaları bizim için belirleyici değildir. Biz biliyorsunuz Çin'le ortak tatbikat yaptık bunlar natonun bilgisi dahilinde. Bizim bağımsızlık anlayaşımızı kimsenin gölgelemeye hakkı yoktur.

AB İLE MÜZAKERELER VE YENİ FASLIN AÇILMASI

Yeni faslın açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gecikmelide olsa olumlu bir adımdır. Yeterli değildir. Daha hızla atılması gereken adımlar var. Kaybedilmiş çok zaman var. 15 fasıl 35 fasla çıkarıldı. Bunların hepsi 50 yıllık AB üyelik sürecinde yaşadığımız olaylardır. Müzakereci ülkeler olarak liderlerin katıldığı bir süreçtenliderlerin katılmadığı sürece girdik. Fransa'nın Sarkozy döneminde bu işe müdahalesi bu süreci olumsuz etkiledi. O olumsuz süreç sayın Hollande'ın seçilmesiyle son bulmuş görünüyor. Bundan sonraki süreçte Merkel'in de çok daha olumlu yaklaşacağını düşünüyorum. Almanya'nın dönem başkanlığında 3 faslı açtık. Bu türkiye'ye yönelik Almanya'nın da yaklaşımını göstermesi bakımından önemli. Bundan sonraki süreçte daha olumlu yaklaşımlar gerçekleşecektir.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI, MHP VE CHP'NİN TUTUMU

AK Parti ve CHP bir araya geliyor. CHP'nin tutuklu vekil şartı konusunda partinizin tavrı ne olacak?

Kapısı kapalı olanın kapısını çalmaya gerek yok. Sadece bir çok önceden bir açıklama yaptık. Üzerinde 4 partinin mutabık kaldığı 48 maddeyle iligili bunları meclisten geçirelim dedim. Buna yanaşılmadı, Bu süreçte 60 maddede mutabakat var. Bu konuda Sayın Kılıçdaroğlu Meclis'ten geçirebiliriz dedi. Diğerlerinin katılması önemli değil .CHP ile birlikte 60 maddeyi meclisten geçirebiliriz dedim. Ben arkadaşlarıma şart kabul etmiyoruz dedim. Çünkü üzerinde mutabık kalınan maddeler bunlardır. Anayasa maddeleri üzerinde yapacağımıza göre şartları konuşmaya gerek yok. Herhangi bir şart ileri sürmeden 60 maddeyi görüşmeye varsalar yola devam ederiz. Niyetleri yoksa bundan soraki süreç Meclis başkanının takdiridir.

CENEVRE-2 KONFERANSI

11 ülkeden buradan döndü. Yapılan toplantılarda bizim de ısrarla üzerinde durduğumuz konularda bir mutabakat sağlandı. Cenevre 2’ye gidilecek. Türkiye, Katar, Birleşik Arap Emirliklerinin ortak kararı olmadan mutabakata varılamayacağı olayı var. Türkiye’nin yüklendiği bir yük var. 600 bini aşan bir sığınmacı kardeşimiz var. Yatırımlar ortada. Dünyanın yaklaşımı ortada. Cenevre 2’yi göreceğiz.

Etiketler : hakan fidan, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=