Lütfen bekleyin..

Mersin'de Alevi mitingi

20 Ekim 2013, 01:47

Mersin’de Cami-Cem Evi Projesi ve Savaşa Hayır Mitingi düzenlendi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Mersin’de Cami-Cem Evi Projesi ve Savaşa Hayır Mitingi düzenlendi. Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde gerçekleştirilen mitingte Gezi şehitleri de unutulmazken, ODTÜ‘ye de “yalnız değilsin” mesajı gönderildi.

CHP Mersin milletvekilleri Vahap Seçer ile Aytuğ Atıcı, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, STK ve siyasi parti temsilcileri ile yüzlerce insan katıldı.

“İNANÇLARIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, camilere ve bütün inançlara kutsallar diye baktıklarını ifade ederek, “Soruyorum size. Ezan sesiyle bağlama sesi bir arada olur mu? Biz camileri kutsal yerler olarak görüyoruz. Orası toplumun ibadet, inanç merkezidir. Ama biz diyoruz ki; bırakın cemevlerimize dokunmayın. Çekin elinizi inançlarımızdan, inanç merkezlerimizden” dedi. Demir, barış sürecinin başlamasında Alevilerin yok sayıldığını iddia eden Demir, “O Aleviler ki bu barış sürecinin dışında bırakılmamıza rağmen analar ağlamasın, ülkemize barış gelsin diye kurultaylar, çalıştaylar yaptı. Biz Aleviler bu ülkeye barışın gelmesi için Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi barış değil, inançlarında özgürleştiği, herkesin özgürce yaşadığı, herkesin hak ve özgürlük taleplerini özgürce ifade ettiği bir ülke özlemi için bir barış talebimizi her platformda dile getiriyoruz. Yine anayasal süreç içerisinde Aleviler yok sayıldı. Parlamentoda grubu bulunan 4 siyasi partinin hazırladığı bir taslak var ama maalesef ki o taslakta Alevilerle ilgili tek bir hak bulamasınız. Azınlıklarla ilgili tek bir hak bulamasınız. Anlaştıkları 60 tane madde var diyorlar. Ne olduğunu kimse bilmiyor” şeklinde konuştu.

Cami-Cem Evi Projesini sert bir dille eleştiren Demir, “Soruyorum size. Ezan sesiyle bağlama sesi bir arada olur mu? Biz hiçbir zaman, hiçbir şekilde bir Alevi camiye karşı olmuş mu? Hayır. Biz camilere, bütün inançlara kutsallar diye bakıyoruz. Orası toplumun kutsal yeridir. Orası toplumun ibadet, inanç merkezidir. Ama biz diyoruz ki cem evimize dokunmayın. Dedelerimize maaş bağlamayı bırakın. Biz dedelerimizi bugüne kadar kimseye muhtaç etmedik, bu toplum bundan sonra da kimseye muhtaç etmez. Yüz yıllardır boyun eğmemiş Aleviler buna evet mi diyecekler. Tabii ki hayır diyeceğiz. Biz bunun için alanlardayız. Çekin diyoruz elinizi inançlarımızdan, inanç merkezlerimizden. Bırakın gölge yapmayın, başka ihsan istemez.” dedi.

“EDEPTEN YOKSUN VEKİL”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, Türkiye’de ötekileştirilmiş tüm kimliklerle meydanlarda olmak istediklerini söylerken, Demokratikleşme Paketi’ni sert bir dille eleştirdi ve “Bu paketten demokrasi beklemek aptallık olur” dedi.

Bülbül aynı zamanda AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner’in bir televizyon programında cem evleriyle ilgili söylemlerine tepki vererek, “Terör yuvası neresidir biliyor musunuz? Terör yuvası Ali İsmail Korkmaz’ı katledenlerin olduğu yerlerdir. Terör yuvası bizim tepemize gaz bombası atanların, Taksim’i gaz bombasına boğanların, Abdullah Cömert’leri katledenlerin olduğu yerdir terör yuvası. Terör yuvası arıyorlarsa bize gaz sıkılan yere baksın. Biz bunu aynı şekilde iade ediyoruz. Edepten yoksun. Senin bilgin cem evini tartışmaya yetmez. Haddini bileceksin” dedi.

Miting Tolga Sağ ile Cihan Çelik’in konserleriyle son buldu.-Sözcü

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=