Lütfen bekleyin..

AKP TSK'yı küçülttü, PKK'yı büyüttü

19 Ekim 2013, 13:19

AKP açılımı Türkiye'yi tehlikeye sürüklüyor. Emekli generaller, 'Türkiye kendi ayağına kurşun sıkıyor' diyerek yapılanın ihanet olduğu noktasında birleşiyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AKP, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni(TSK) küçültürken, PKK büyüdü. TSK'da çeşitli yollarla asker sayısı azaltılırken, PKK hakim olduğu bölgelerde kendisi için askerlik şubeleri kurdu, aileleri PKK'ya militan vermeye zorunlu tuttu.

AKP, ABD ve PKK ile yaptığı pazarlıklar çerçevesinde asker sayısını ve askerlik sürelerini azaltma yoluna gitti. En son aldığı bir kararla askerlik süresini 12 aya indirme kararı aldı.

Adım adım ABD'nin istediği "profesyonel askerlik" yolunda ilerlenirken Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in, "Zorunlu askerliğin kalkması şimdilik söz konusu değil" açıklaması dikkat çekti. Özel'in "şimdilik" sözü yakın bir gelecekte zorunlu askerliğin kaldırılarak profesyonel askerliğe geçileceğinin işareti olarak yorumlandı.

AKP, TSK'yı küçültürken, PKK tam tersini yapıyor. PKK Güneydoğu illerinde ve etkin olduğu bölgelerde askerlik şubeleri oluşturmuş durumda. PKK'nın silahlı güçlerine katılacakları tespit ediyor ve ailelere bildiriyor. Askere aldıklarının kimisini Kandil'de, kimisini dağda, kimisini de şehir merkezlerinde görevlendiriyor.

Bölgede görev yapmış ve terörle mücadele konusunda çalışma yürütmüş generaller ise yaşananlara tepkili. Emekli generaller ortaya çıkan durumla ilgili olarak Aydınlık'a yaptıkları açıklamalarda şunları söylediler:

Emekli Tümgeneral Alaaddin Parmaksız: İnşallah Genelkurmay doğru hesap yapıyordur

PKK'nın asker topladığı bir gerçek. Kendine özgü güvenlik gücü kurduğunu her gün gazetelerden okuyoruz. Resimlerini görüyoruz, görüntülerini izliyoruz. Dağa çıkanları, yer altı örgütlerine katılanları biliyoruz. Hükümet iktidara geldiği günden beri her seçim öncesinde askerliğin kısaltılmasını gündeme getiriyor. Sıfır sorun dendi etrafımızdaki herkesle sorunlu hale geldik. Böyle bir dönemde Genelkurmay inşallah hesap yapıyordur.

Emekli Tümgeneral Osman Özbek: Terör, ordu-millet işbirliği ile önlenir

Hükümet, PKK ile anlaştı. TSK küçülüyor, PKK büyüyor. Genelkurmay Başkanlığı da seyrediyor. Belli ki o da plana dahil. Büyük Ortadoğu Projesi'nin Genelkurmay Başkanlığı gibi davranıyor. AKP-PKK anlaşması sonrasında PKK gücünü arttırırken eğitimli askerlerimiz bölgeden çekiliyor. Binlerce PKK'lının ülkeye istediği gibi giriş çıkış yapması sağlanıyor. Bu yapılanlar ülkeye ihanettir. Ne yazık ki durum bu. Ordu millet işbirliği sağlanmadan terör önlenemez. Mecburi askerliğin kaldırırsanız Türkiye Cumhuriyeti biter. Askerliğin kısaltılıp kısaltılmayacağı konusu Genelkurmay karargahında ele alınması gerekirken, AKP karargahında karar veriliyor. Türkiye Cumhuriyetinin çıkarları değil, AKP'nin seçim hesapları esas alınıyor. TSK karşı devrimin muhafızı durumuna düştü. Türk ordusunun içine düştüğü duruma bakın. Ordunun en değerli komutanları hapiste. Komutanlık şövalyeliktir. Genelkurmay Başkanı derhal istifa etmelidir.

Emekli Tümgeneral Naci Beştepe: Türkiye ayağına kurşun sıkıyor

Bölgemiz sıcak savaş içinde. Suriye sınırımız delik deşik. Doğu Akdeniz'de neredeyse kontrolü kaybetmişiz. PKK öz savunma gücü kuruyor. Fiilen kendi ordusunu kuruyor. Açıkça eğitimli güç oluşturuyor. Buna karşı Türkiye ne yapıyor? Bir tarafta kahraman askerler hapislerde çürüyor. Görevdeki komutanlarda moral kalmamış. Generaller yaşananları protesto ederek istifa ediyorlar. Bu koşullarda asker sayımızı düşürüyoruz. Türkiye ayağına kurşun sıkıyor. Balkan savaşı öncesinde de aynı manzara vardı. Bugün yapılanların benzeri yapıldı.Sonuç ortada. AKP'nin bu günler için iktidara getirildiği çok açık. Türkiye Cumhuriyetine karşı içerden dışarıdan saldırı var. İhanet var.

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk: PKK'nın eli rahatlatıldı

Sorun sadece askerlik süresi değil. Önemli olan Türk ordusunun muhabere gücünün artırılmasıdır. Bu konuda kimsenin bir çalışma yürütmemesi, buna kafa yormaması anlaşılır bir durum değil. PKK'nın dağ kadrosu en aza indirilmiş ve harekat imkanı daraltılmıştı. PKK ile yürütülen pazarlıklar sonrası PKK'nın eli rahatladı. PKK yeniden örgütlendi, büyüdü. Türkiye'nin çevresi ateş çemberi. Irak, Suriye ortada. Ege'de ne olacağı belli değil. Bu koşullarda hiçbir önlem alınmadan askerliğin düşürülmesi kararlaştırıldı. Bir taraftan TSK'nın en üst komutanlarına operasyonlar yapılıyor, hapislere atılıyor, diğer taraftan yaşananlara isyan eden komutanlar görevlerinden istifa ediyor. Başbakan da "Bunlar niye istifa ediyorlar anlamadım" diyor. Ortaya çıkan durum Balkan Savaşı öncesine benziyor. O zaman da orduda terhisler olmuştu. Tehlike yok denmişti. Yapılan hataların bedeli çok ağır ödendi. Balkanlar kaybedildi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=