Lütfen bekleyin..

Paralar internet üzerinden transfer ediliyor

19 Ekim 2013, 12:36

İnternet bankacılığı kullanımında yıllık artış yüzde 20’leri buldu. Mobil bankacılık kullanımındaki artış ise bunun 10 katı civarında

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından hazırlanan mobil ve internet bankacılığı istatistikleri, mobil ve internet bankacılığının ulaştığı seviyeyi ve banka müşterilerinin birikimlerinin siber suçlulara karşı korunması gerektiğini bir kez daha vurguluyor.

TBB’nin son 5 yılın Haziran aylarını temel alan verilerine göre internet bankacılığında aktif kullanıcı sayısı ve internet üzerinden yapılan para transferleri katlanarak artıyor.

2009 yılının Haziran ayında 5 milyonu aşkın olan aktif internet bankacılığı kullanıcı sayısı 2013 yılında 11 milyonun üzerine çıkmış bulunuyor. Son 1 yılda ise internet bankacılığını kullananların sayısı yüzde 21 oranında artmış bulunuyor. İnternet üzerinden yapılan para transferi miktarı son 3 ay baz alındığında ise 367 milyar TL’yi aşmış görünüyor. Türkiye’de 2013 yılı Haziran itibarıyla internet bankacılığı hizmetlerine kayıtlı kullanıcı sayısı ise 27 milyonu aşmış durumda.

Mobil bankacılıkta yüzde 191’lik artış!

Verilere göre Türkiye’de mobil bankacılık sistemlerine kayıtlı kullanıcı sayısı 3 milyon 500 bini geçti.

2 milyon kişinin aktif olarak kullandığı mobil bankacılık hizmetlerinde 2012-2013 Haziran ayları arasındaki kullanıcı artış oranı yüzde 191 ile rekorları zorluyor. Mobil bankacılık sistemlerinde 3 aylık para transferleri miktarı ise 10.5 milyar TL’yi buluyor.

Siber suçlular devrede

İnternet ve mobil bankacılıktaki hızlı yükseliş, işlem güvenliği ve online bankacılık hırsızlıklarına karşı alınan tedbirleri gündeme getiriyor. Birçok banka özel güvenlik şirketlerinin tasarladığı internet bankacılığı güvenlik ürünlerini kullanıp, bunların kullanım yöntemlerine dair müşterilerini eğiterek olası dolandırıcılık ya da hırsızlık suçlarının önüne geçmeyi başarıyor.

Yerli ve yabancı bankalara güvenlik altyapıları sağlayan Kobil şirketinin Türkiye Müdürü Ümit Yaşar Usta, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bankacılık sektöründe mobil ve internet kullanımının önümüzdeki 4 yıl içerisinde 18 ila 25 milyon aktif kullancıya ulaşacağı, işlem hacimlerinin de yıllık 3 ila 5 trilyon TL arasında seyredeceği düşünülüyor. Önümüzde böyle bir tablo varken ‘online bankacılık ne kadar güvenli?’ sorusunu sormadan edemiyoruz.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=