Lütfen bekleyin..

2 milyon 600 bin yasal böcek! Ülkeye nasıl giriyor?

18 Ekim 2013, 15:19

Gümrük Veri Ambar Sistemi verilerine göre 2012 başından itibaren, böcek olabileceği düşünülen 2 milyon 600 bin cihaz yasal yollardan ülkeye girdi..Cihazların yüzde 46’sı gümrüklerde kırmızı hatta işlem gördü.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Türkiye'ye 2012 yılı başından itibaren, böcek olabileceği düşünülen 2 milyon 659 bin 170 cihaz girdi. Fiyatı 51.6 milyon dolar olan cihazların, boyut ve ağırlıkları itibariyle çok küçük olması dikkat çekti.

Bugün'den Çetin Çiftçi'nin haberine göre; 660 firma tarafından ithal edilen cihazların yüzde 46'sı gümrüklerde kırmızı hat, yüzde 48'i sarı, yüzde 6'sı ise mavi hat üzerinde işlem gördü. Cihazların ne kadarının böcek olduğu ise tespit edilemiyor.

SAĞLIKLI İSTATİSTİK ZOR

Dinleme skandallarının birbiri ardına ortaya çıkmasıyla gözler böcek tabir edilen cihazların ülkeye nasıl girdiğine çevrildi. Ancak ülkeye girişinde ve satışında yasal bir kısıtlama bulunmayan cihazların miktarı, Türk Gümrük Tarife Cetveli'nde (GTİP) ismen yer almadığı için tam olarak tespit edilemiyor.

Cihazların ses kaydetme, ses frekansını yükseltme, kaydedilen sesi tekrar verme ya da ses ile beraber görüntü kaydetme gibi özellikleri göz önünde bulunduruluyor. Gümrük Veri Ambar Sistemi (GÜVAS) verilerine göre elektronik alanında faaliyet gösteren pek çok firmanın üretimde kullandığı parçalar da bu sınıflandırmaya dahil olduğu için sağlıklı bir istatistik çıkarılamıyor. Gümrük Bakanlığı, belirtilen rakamlar içerisinde dinleme dışında farklı amaçlarla kullanılan cihazların da bulunabileceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

KALEM İÇERİSİNDE GELEBİLİR

Boyut itibarıyla çok küçük olan bu cihazlar kalem, saat gibi eşyaların içerisine monte edilerek yasal olmayan yollardan da ülkeye sokulabiliyor. Yolcuların bagajlarında getirecekleri böceklerin gümrüklerde tespit edilmesinin çok zor olduğu vurgulanıyor.

5 BİN KAÇAK BÖCEK

2002 yılından bu yana gümrüklerde yapılan kontrollerde kaçak yollarla ülküye sokulmak istenen toplam değeri 1 milyon lira olan, 5 bin 607 adet böcek yakalandı. En fazla yakalamanın gerçekleştiği yıl 2011 yılı oldu.

Gümrüklerde ülkeye sokulmak istenilen 4 bin 979 adet böcek ele geçirildi. 2009'da 294 adet, 2004 yılında ise 153 adet böcek gümrüklerden ülkeye sokulmak istenirken yakalandı. Geçen yıl ise ele geçirilen böcek sayısı 59 oldu.

Farklı isimlerle yurda sokuluyor

TBMM Ya­sa­dı­şı Din­le­me­le­ri Araş­tır­ma Ko­mis­yo­nu, ha­zır­la­dı­ğı ra­po­run­da din­le­me ve iz­le­me ci­haz­la­rı­nın, pi­ya­sa­da ra­hat bi­çim­de te­da­vül ede­bil­di­ği­ne dik­kat çek­ti.

Üre­ti­mi, sa­tıl­ma­la­rı, ta­şın­ma­la­rı, bu­lun­du­rul­ma­la­rı­nın ya­sal ola­rak her­han­gi bir iz­ne ya da ruh­sa­ta ta­bi kı­lın­ma­ma­sı­na işa­ret et­ti. Din­le­me ve iz­le­me ci­haz­la­rıy­la il­gi­li it­ha­lat re­ji­mi de­ne­ti­mi­nin ol­duk­ça za­yıf ol­du­ğu­nun be­lir­til­di­ği ra­por­da, üre­tim ve it­ha­lat re­jim­le­ri­nin ka­yıt­sız­lı­ğı ve de­ne­tim­siz­li­ği yü­zün­den, bah­si ge­çen bu ci­haz­la­rın ger­çek kul­la­nım ama­cı dı­şın­da be­yan edi­len baş­ka bir isim­le ya da ka­çak yol­lar­la ül­ke­mi­ze so­kul­duk­la­rı vur­gu­lan­dı. Ci­haz­la­rın üre­tim ve­ya it­ha­li­nin ta­ma­men ya­sak­lan­ma­sı öne­ril­di.

Kısıtlayan bir düzenleme yok

Gümrük Bakanlığı'nca ses dinleme ve ses kayıt cihazları gibi telsiz ve telekomünikasyon ürünlerinin satışını yasaklayan veya kısıtlayan özel bir düzenleme bulunmadığı açıklandı.

Bu cihazların ithalinin de GTİP'lerde sınıflandırılan eşyanın tabi olduğu ithalat denetimlerine ilişkin mevzuata tabi olduğu belirtildi. Yasal olarak dinleme yapan kurumların cihazları ithal etmesiyle ilgili de bir düzenleme bulunmadığı, Mer'i İthalat Rejimi kapsamında işlemlerin yapıldığı kaydedildi.

Yasal dinleme için ithal edilen cihazların 2012 yılında yüzde 50 oranında kırmızı hatta işlem gördüğü dile getirildi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=