Lütfen bekleyin..

Mezar yeri almak dinen sakıncalı mı?

16 Ekim 2013, 19:32

Ünlü ilahiyatçılar cevapladı...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bazı ilahiyatçılar'Mezar yeri almanın dinen sakıncası yok'açıklamasında bulunurken bazıları ise'İnsanların kendi adına mezarlık araması mekruh'olduğunu söyledi.

Büyükşehirlerde yaşanan mezarlık sıkıntısı ve mezar fiyatlarının 10 bin TL, hatta manzarasına ve büyüklüğüne göre 50 bin TL gibi rakamlara çıkması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, yapacağı yasal düzenlemeyle özel mezarlıklar kurulmasını sağlayacak.

İmar kanununda yapılması planlanan değişiklikle, vatandaşın talebi halinde imar planlarında özel mezarlık alanları ayrılabilecek. Hazırlanan taslağa göre, özel mezarlık alanları vatandaş tarafından yapılıp işletilebilecek.
Bu durum, alternatif mezarlık alanlarının oluşmasını ve fiyatların düşmesini sağlayacak. Bakanlığın hazırladığı taslağa, "İmar planlarında mezarlık alanı olarak belirlenen yerlerin özel mülkiyete tabi kısımları mülkiyet sahiplerince özel mezarlık olarak yapılıp işletilebilir" hükmü eklendi.

Yetkililer, büyükşehirlerde ciddi şekilde mezarlık sıkıntısı yaşandığına ve mezarlıkların kent içlerinde kaldığına dikkat çekerek, bu sıkıntının da mezar fiyatlarını artırdığına işaret etti. Yetkililer, düşük gelirli vatandaşların da durumunu düşünerek, böyle bir tedbir aldıklarını ifade etti. Habertürk, özel mezarlık uygulamasının mezar bulma sorununa çözüm olup olmayacağını uzmanlarına sordu.

'Mezar yeri almanın dinen sakıncası yok'
İlahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI:

"İnsanlar büyük paralar vererek mezar satın alıyorlar. Diyelim ki kendi yakınlarıyla beraber aynı mezarda olmak istiyorlar. Bunu sorgulayamayız. Bunun için öncelikle belediyelerin insanlara yeni mezarlık yerleri açması gerekiyor. Mezar yeri olmayınca insanlar büyük paralar vererek almak zorunda kalıyorlar. Hatta kendilerine göre iyi buldukları mezarlıklardan satın almak için 5 bin lira ya da 10 bin lira verebiliyorlar. Önemli olan ahirete gideceğidir mezar yeri değil. Hepimiz Allah'ın huzura çıkacağız. Mezar yeri satın almanın dinen bir sakıncası yoktur.'

'Sıkıntıyı gidermek adına önemli bir adım'
Ankara Ünv. İlahiyat Fakül. Öğr. Üys. Prof. Dr. Hayri ALTINTAŞ:

"Bu adım büyükşehirlerde oluşan mezar sıkıntısını giderme açısından iyi olur. İnsanların mezarlarını alıp aile mezarlığı şeklinde bulundurması caizdir; hiçbir sıkıntı yoktur. Ancak bazı yerlerde özellikle Yahudiler arasında yaygın olan bir durum vardır; özellikle Kudüs'te. Mezarlıklarda gösteriş olmamalı. Bizim dinimizde şatafata yer yoktur. Sadece birer taşla ittifa edilmeli. Resimler ve madalyalar bizim dinimizde yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu tür şartlar da koymalı. Sade bir yer olması şartıyla mezar yer vermeli."

'Mezarlık yeri önceden hazırlanabilir'
İlahiyatçı Prof. Dr. Saim YEPREM:

"İnsanlar kendilerine mezarlık alabilir tabii ki ama geleneklere göreneklere göre bu duruma hoş bakılmaz. Ayrıca Kuran-ı Kerim ifadesine göre insan nerede öleceğini bilmez. Ben burada öleceğim gibi durum yok. Aslında dinin meşgul olduğu alan da değildir. İnsanlar bu konuda vasiyet edebilir. Ama insanlarda normal bir ölümle bedeninin belli bir yerde olması isteği vardır. Mezarlık yerinin önceden hazırlanmasında bir sakınca yoktur ama çok aşırıya kaçmamak gerekir. Şatafatlı mermerler, heykeller, özel taşlarla mezarlıklar yapmak hoş da değildir. Dinimizde gösteriş yoktur."

'Her yeri mezarlık yapmanın anlamı yok'
Diyanet İşleri eski Başkanı Süleyman ATEŞ:

"Bir insan emlak alır beni bahçeme gömün der. Bunda hiçbir sıkıntı yoktur. Örneğin Irak'ta bazı alimler kendi evlerinin önünde gömülür. Öyle isterler. Bu konuda caiz değildir gibi bir durum yoktur. Her tarafı mezarlığa çevirmenin de bir anlamı yok. Ölüye bu kadar saygı göstermenin de anlamı yok. İnsanlar ruhlarıyla saygı görürler. Suudi Arabistan'da bazı mezarlıklar asla büyümez. Çünkü 3 senede bir mezarlık düzlenir yeni insanlar gömülür. Bu durum böyledir."

'İnsanların kendi adına mezarlık araması mekruh'
Marmara Ünv. İlahiyat Fakül. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Faruk BEŞER:

"Bu konuda birazcık tartışarak konuşmak lazım. Aslında prensip şudur: İnsanların kendi adlarına mezarlık aramaları ve almaları mekruhtur. Bunun açıklamasına bakacak olursak Müslümanlar öldüğünde ardında kalan kişiler gömer zaten. Ancak mezarlık yer konusu büyükşehirlerde sıkıntıdır. Bunu hepimiz biliyoruz. İnsanların aileleriyle mezarlık yeri alması ve çocuklarına yer aratmamak istemesi normaldir. Bunun haram olduğuna dair bir bilgi yoktur. Ancak dinimizce bir Müslüman nerede ölürse oradaki Müslümanların görevi ona güzel bir cenaze namazı kıldırıp uygun bir yere gömmektir. Bu nedenle haram değil ancak mekruhtur."

Etiketler : mezar, mezarlık, ilahiyatçı,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
İşte Türk Milleti ! Şehit için bir şehir kıyama durdu !
Van ve Konya'da meydana gelen otobüs kazalarında 2 kişi öldü, 30 kişi y..
Üsküdar'da bir otobüsün durağa girmesi sonucu meydana gelen kazada ölü ..
Mekke'de Kabe yakınındaki inşaatın şantiyesinde yangın çıktı. Mescid-i ..
İETT, otobüs güzergâhlarının sahada kontrolünü yaptırarak, hat, güzergâh ve..
Kalender Ordu Evi önündeki yolda çökme meydana geldi. Araç trafiği çift yön..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=