Lütfen bekleyin..

Bahçeli: Pakette siyasi mayınlar var!

16 Ekim 2013, 18:04

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "(Demokratikleşme paketi) Bu paketi, hiçbir yönüyle kabul etmiyoruz. Bu paketin içerisine yerleştirilmiş, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden, varlığını ortadan kaldıran siyasi mayınlar vardır" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, demokratikleşme paketini hiçbir şekilde kabul etmediklerini belirterek, "Bu paketin içerisine yerleştirilmiş, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden, varlığını ortadan kaldıran siyasi mayınlar vardır" iddiasında bulundu.

Bahçeli, genel başkan yardımcıları, parti yöneticileri, bazı milletvekilleri ve partililerle parti genel merkezinde bayramlaştı. 

Programdaki konuşmasında Bahçeli, Kurban Bayramı'nın İslam alemi, Türk milleti, camia ve dava arkadaşlarına hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

Siyasi, sosyal kaos, kargaşa, kriz ve kutuplaşmanın devam ettiğini ileri süren Bahçeli, 57 İslam ülkesinde yaşayan Müslümanlar üzerinde oynanan oyunların giderek yayıldığını dile getirdi.

Bahçeli, "Müslüman kardeşler, hangi ülkede olursa olsun bir sebep bulunarak kavga ve iç çatışmaya sürüklenmektedir" ifadelerini kullanarak, 22 Ortadoğu ülkesi üzerinde planlanan Büyük Orta Doğu Projesi'nin sonuç vermeye başladığını savundu.

Özellikle Suriye, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus ve Irak'ta iç çatışmanın hızla devam ettiğini, bayramın birinci gününde dahi bombaların patladığını, insanların hayatını kaybettiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Böyle bir ortamı dikkate aldığınız vakit, en azından bu bayram ve bayram sonrası, siyasi iktidar, bu olayları bir kez daha gözden geçirerek, nasıl ki Türkiye'nin bölünmesi için gayret gösteren bir akil insanlar topluluğu oluşturulmuşsa bu defa İslam ülkelerindeki kavganın, kargaşanın son bulması için, barışın, huzurun ortaya çıkması için gayret gösterebilecek, İslam ülkeleri, hükümet ve devlet başkanları üzerinde bir diplomasi trafiği oluşturmak suretiyle bu kanlı gidişe son verebilecek bir çabayı ortaya koymalı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu iç çatışmaların, herhangi bir ülkedeki iç çatışmaların tarafı olarak görülmemelidir. O bakımdan, bayram sonrası, demokratik cumhuriyet paketi altında İmralı canisinin taleplerini karşılamak için üstün gayret gösteren bugünkü siyasi iktidar artık kendisine çekidüzen vermeli, İmralı'dan yönetilmekten vazgeçmeli ve Türkiye'de birlik beraberliği korumak ve onun ötesinde de yakın coğrafyadaki İslam ülkelerinde yaşayan Müslüman kardeşlerimizin bu kavgasına da son verebilecek, çatışmayı durdurabilecek bir etkin diplomasi ortaya koymak durumunda olmalıdır."

-"Bu yorgun iktidar gitmelidir"

Bahçeli, AK Parti iktidarının "yorgun" olduğunu ileri sürerek, "Siyasi iktidar, 11 yılı değerlendirmekten aciz kalmakta, 11 yıl içerisinde nasıl bir politika izlediğini unutmakta, herkesin telkinine açık, özellikle de İmralı yönlendirmesiyle politikalarını geliştirme çabası içerisinde olmaktadır. Bundan kurtulmak lazımdır. Bundan kurtulmanın yolu, iktidardan kurtulmakla eşdeğerdir. İktidardan kurtulmanın yolu ise 5 ay sonra gerçekleştireceğimiz mahalli idareler seçimleridir. Bu seçimler, Türkiye'nin ve çevresinin yeniden siyasi şekillenmesine gayret gösteren küresel güçlere karşı milli iradenin bir cevabı olmalıdır. Bunu bekliyoruz, bunu milletimizden istiyoruz" diye konuştu. 

MHP'nin, Türkiye'nin huzura kavuşması, geleceğinin mutluluk içinde şekillenmesi, cumhuriyetin tüm değerlerinin sahiplenilmesi ve milli manevi değerlerinin korunması yolunda, üzerine düşen görevi kararlılıkla sürdüreceğini anlatan Bahçeli, "Bu yorgun iktidar gitmelidir" dedi. 

-Sorular

Bahçeli, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Bayramdan sonra Meclis gündemine getirilmesi beklenen demokratikleşme paketini hiçbir yönüyle kabul etmediklerini söyledi. Bahçeli, "Bu paketin içerisine yerleştirilmiş, Türkiye'nin geleceğini tehdit eden, varlığını ortadan kaldıran siyasi mayınlar vardır. Bunlardan arınmadıktan sonra bu paketin adının demokrasi dahi olması, demokratikleşme paketi olarak nitelendirilmesi doğru değildir" dedi. 

Bahçeli, AB İlerleme Raporu'na ilişkin bir soruyu yanıtlarken, AB'nin her ekim ayının ortalarında bir Türkiye raporu yayımladığını ancak kendisinin yayımladığı raporun arkasında durmadığını ve Türkiye'den uygulamasını beklemediğini belirterek, "Bu, bir oyundur, evrensel bir oyundur. Birbirlerine göz kırpmadır. Bundan sonuç çıkmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Dershanelerin kapatılması ve askerliğin kısaltılması çalışmalarının sorulması üzerine Bahçeli, MHP'nin milletvekilleri aracılığıyla TBMM'de görüşlerini ortaya koyduğunu, önümüzdeki dönemde bu çalışmaların hızlandırılacağını bildirdi. 

AKP-CHP YAKINLAŞMASINA DESTEK VAR MI?

Bahçeli, "AK Parti ile CHP arasında bir yakınlaşma var. Özellikle Anayasa'da uzlaşılması mümkün olan 60 maddenin Meclis Genel Kurulu'na getirilmesi gündemde. MHP olarak siz buna destek verecek misiniz" sorusuna, anayasa değişikliğinin bir bütün olarak düşünüldüğü, anayasanın, millet iradesinin desteğini alabilecek bir şekilde partiler arasında uzlaşmayla düzenlenmesi arzusunun ortaya konulduğu yanıtını verdi.

MHP MASADAN KALKACAK MI?

Komisyonun uzun bir süredir çalıştığını anımsatan Bahçeli, 59 madde üzerinde mutabakat sağlandığını kaydetti. 59 maddeyi ileri sürerek ve "4 parti burada uzlaştı" diyerek TBMM'yi kandırmaya kimsenin hakkı olmadığını vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Milliyetçi Hareket Partisi olarak, Uzlaşma Komisyonu'nun devamını istemekteyiz. Her madde tartışılmalı, bir süre kısıtlamasına gidilmemelidir. Çünkü millet iradesine dayalı bir anayasanın ortaya konması ancak bununla mümkün olabilir. Bunun dışında Adalet ve Kalkınma Partisi, PKK, BDP işbirliğine Cumhuriyet Halk Partisi de eklenmek suretiyle bir anayasa değişikliğini düşünüyorlarsa ilk yapacakları şey, uzlaşma masasından kalkmak olmalı ve uzlaşmanın dışında nasıl bir anayasa değişikliği düşünüyorlarsa millete sunmak suretiyle Meclis'e getirmelidirler. Bunun dışındaki bir konuyu Milliyetçi Hareket Partisi kabullenmemektedir."

Bahçeli, "TSK'da Balyoz davasına tepki olarak istifalar geliyor. Siz, nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna "Türkiye'nin her tarafında huzursuzluk başını almış gidiyor. Yargı karmakarışık, müesseseler dağınık, silahlı kuvvetler de oldukça rahatsızdır" cevabını verdi. AA

Etiketler : MHP, bahçeli, akp, chp, yeni anayasa
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=