Lütfen bekleyin..

Borsada gezi soruşturması!

26 Haziran 2013, 19:58

SPK yabancı yatırımcıların bilgilerini, raporlarını ve emir kayıtlarını istedi!

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Gezi olayları sırasında ağır darbe alan borsada manipülasyon yapılıp yapılmadığını araştırmak için soruşturma başlatıldı.

SPK aracı kurumlara yazı göndererek 20 Mayıs-19 Haziran arasında personel bilgilerini, raporları ve yabancıların emir kayıtlarını istedi 

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) borsada Gezi Parkı operasyonu başlattı. SPK, aracı kurumlardan Gezi olayları sırasında manipülasyon yapılıp yapılmadığını belirlemek için birçok bilgi talep etti. Kurul, aracı kurumlara bir yazı göndererek, borsanın yüzde 18.5 düşerek 90 bin 153 puandan 73 bin 461 puana gerilediği 20 Mayıs19 Haziran tarihleri arasında kurumdaki personelin kimlik bilgilerini, yayınlanan araştırma raporlarını ve söz konusu dönemde yabancı müşterilerle yapılan işlem ve görüşmelerin kayıtlarını talep etti. SPK’nın araştırma raporlarını istemesiyle borsanın düşmesi için kasıtlı rapor yazanların araştırılması hedefleniyor. Ancak bu gelişme müşterilerine tavsiye veren, araştırma raporu yazan borsacıları endişelendirdi. 

TELEFON KAYITLARI DA İSTENDİ 

İstenen belge ve bilgiler arasında özellikle yabancı yatırımcılarla yapılan işlemlerin niteliği ve bilgilerinin ağırlık kazanması, soruşturmanın yabancı yatırımcılarla işlem yapan aracı kurumları kapsamasına neden olacak. Çünkü yabancı müşterilerden kuruma iletilen emirlerin niteliği ve bilgisinin yanı sıra bu emirlere ilişkin telefon kayıtları, yazılı emirlere ilişkin ordinolar, internet yolu ile iletilen emirlere ilişkin tüm chat log kayıtları isteniyor. Yabancı müşterilerin emirlerinin ne şekilde alındığı, alınan emirlerin borsaya nasıl ve hangi yollarla iletildiği bilgisi de talep edilenler arasında. SPK, bilgilerin 27 Haziran mesai bitimine kadar iletilmesini istedi. Başbakan Tayyip Erdoğan, protestoların arkasındaki unsurlardan birinin faiz lobisi olduğunu pek çok konuşmasında vurgulamıştı. Erdoğan, bazı bankaların da içinde yer aldığını söylediği faiz lobisinin borsada spekülasyon yaptığını belirtmişti. 

ÇOK KAPSAMLI SORUŞTURMA 

SPK’nın çok kapsamlı bir soruşturma yürüttüğünü belirten Aracı Kurumlar Birliği Başkanı Atilla Köksal, “Kapsamlı bir soruşturma. O dönemde piyasa çok düştüğü için SPK düzenleyici olarak görevini yapıyor. Bu konuda çok yorum yapıldı, bu yüzden incelemenin yapılması ve hızlı sonuçlanması iyi olur. Böylece manipülasyon varsa ortaya çıkar; yoksa da yorumların önü kesilir. Dikkat edilmesi gereken piyasayla ilgili yorum yapan traderlerin suçlanmaması” dedi. 

SPK hangi belgeleri istedi? 

* 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olan organizasyon şeması. 

* 20 Mayıs-19 Haziran dönemi içerisinde çalışan personelin görev, bölüm ve unvan bilgisi ile TC kimlik numarasını içerecek şekilde kimlik bilgileri. 

* 20 Mayıs-19 Haziran dönemi içerisinde üretilen tüm araştırma raporları, gün içi müşteri bilgilendirme notları ve bunlarla sınırlı olmamak üzere aracı kurum müşterisine kurumsal veya kişisel olarak gönderilen her türlü bilgi, yorum, analiz, vb. çalışmaların birer örneği. 

* 20 Mayıs-19 Haziran dönemi içerisinde yabancı müşterilerden kuruma iletilen emirlerin niteliği, bilgisi, söz konusu emirlere ilişkin telefon kayıtları, yazılı emirlere ilişkin ordinolar, internet yolu ile iletilen emirlere ilişkin tüm chat log kayıtları. 

* Yabancı müşterilerin emirlerinin ne şekilde alındığı, alınan emirlerin borsaya nasıl ve hangi yollar ile iletildiği bilgisi.

Etiketler : spk, geziparkı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=