Lütfen bekleyin..

Kılıç’a ‘Balyoz’ gibi tepki

16 Ekim 2013, 13:55

Türkiye Barolar Birliği, Yargıtay’ın Balyoz Davası’nda verilen kararları onamasını öven Anayasa Mahkemesi Başkanı’na sert çıktı: Talihsiz bir açıklama... Bireysel başvuruya, dolayısıyla da hukuka olan güveni sarstı!..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Balyoz Davası, Türkiye Barolar Birliği ile Anayasa Mahkemesi’ni karşı karşıya getirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın davaya ilişkin yaptığı açıklamaya tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu,  “Bireysel başvurunun insan haklarını ve temel hürriyetleri koruması noktasında talihsiz bir açıklamadır. Bireysel başvuruya, dolayısıyla hukuka olan güveni sarsmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin önünü kesemez. Bir Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi adına konuşma yetkisi yoktur” dedi.
 

Tarafsızlığı tartışılır

Feyzioğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç’ın açıklamasıyla Yargıtay’da verilen onama kararının peşinen doğru olduğunu kabullendiğini söyledi. Kılıç’ın tarafsızlığına gölge düşürdüğünü ifade eden Feyzioğlu, şöyle konuştu: “Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak bireysel başvuruda davacı Balyoz Davası’nda mahkûm edilmiş kişilerdir. Davalı ise aslında Yargıtay tarafından verilmiş olan hükümdür. Dolayısıyla bu hükmü veren yargıçların övülmesi, hükmün hukuka uygun olduğu yönünde bir varsayımın bulunduğu anlamına gelir. Kılıç, sanık avukatlarının dilekçelerinin kusursuzluğu ve titizliği hakkında yorum yapsa, nasıl tarafsızlığı tartışılacak ise aynı şekilde davanın bir nevi karşı tarafı olan Yargıtay hâkimlerinin titizliği, hukuki bilgilerinin enginliği konusunda yapılan yorumlar da objektif bir bakışla tarafsızlık sorununu gündeme getiriyor.”

AİHM de etkilenebilir

Metin Feyzioğlu, Balyoz Davası avukatlarının Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden de AİHM’e başvurabileceklerini söyledi.
Feyzioğlu, “Avukatlar bireysel başvurunun etkili bir yöntem olmadığı düşüncesindeyse, Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklemeden de AİHM’e başvurabilirler.AİHM’in, Kılıç’ın beyanatını dikkate alması da mümkündür. Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın bu açıklamasını olumsuz olarak da değerlendirebilir” dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Balyoz Davası için, “Yargıtay’daki arkadaşlarımızı yıllardır tanırım. Donanımlı, bilgili ve tecrübelidirler. Başından beri de yıllardır bu dairede çalışmış, olaylara hâkim titiz ve tecrübeli bir ekiptir. Bu nedenle arkadaşlarımızın yanlış yapma ihtimali çok ama çok düşüktür” demişti.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=