Lütfen bekleyin..

Cezaevindeki komutanlar Genelkurmay Başkanı’na seslendi: Paşa sözünü tut

12 Ekim 2013, 15:18

‘Komutanım istifa sözünü tut’

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Balyoz hükümlüsü paşalar, “Sizlere mahkumiyet çıkarsa, çeker giderim” diyen Özel Paşa’ya sözünü hatırlattı.

ORG. Nec­det Özel, Ge­nel­kur­may Baş­kan­lı­ğı gö­re­vi­ne atan­dık­tan 2 ay son­ra Has­dal Ce­za­evi’­ne git­ti. Bal­yoz sa­nı­ğı 4 pa­şay­la gö­rüş­tü. On­la­ra “Siz suç­suz­su­nuz bi­li­yo­ru­m” de­di ve şu sö­zü ver­di:

“HE­Pİ­NİZ gö­re­ve dö­ne­cek şe­kil­de ha­zır olun. Ben mü­za­ke­re yo­luy­la iş­le­ri hal­le­de­rim. Hal­le­de­mez­sem di­ğer­le­ri gi­bi çe­ker gi­de­rim…” Ce­za­la­rı ona­nan pa­şa­lar Öze­l’­in sö­zü­nü tut­ma­sı­nı bek­li­yor.

‘Komutanım istifa sözünü tut’

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, ziyaret ettiği Balyoz hükümlülerine “Görevlerinize döneceksiniz Aksi halde ben de istifa ederim” demişti. Cezaları kesinleşen askerler komutanlarına böyle seslendi

Ankara Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin “Balyoz Davası” ile ilgili kararını açıklamasından sonra, sanık avukatlarından Şule Nazlıoğlu, aralarında Kurmay Albay Mustafa Önsel’in de bulunduğu komutanlarla bir araya geldi. Nazlıoğlu, Mamak Cezaevi’nde görüştüğü askerlerin gündeme dair görüşlerini dinledi. Avukat Şule Nazlıoğlu, Albay Mustafa Önsel’in anlattıklarını SÖZCÜ’ye şöyle aktardı: “Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay Başkanlığı görevine atandıktan yaklaşık 2 ay sonra Hasdal
Askeri Cezaevi‘ne geldi…

‘İfadelerinizi kısa tutun’

Her kuvvetin kıdemli rütbelilerinden 4 kişi çağırıldı. Orgeneral Bilgin Balanlı, Korgeneral Nejat Bek, Koramiral Kadir Sağdıç, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ile görüştü. O görüşmede, cezaevinde bulunan komutanlara iletilmek üzere söyledikleri not alındı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in, ‘Dava dosyasını hukukçulara incelettirdim. Hepinizin suçsuz olduğunu biliyorum. Hepiniz göreve dönecek şekilde hazır olun. Sorgu ifadelerinizi kısa tutun. Mahkeme heyetiyle tartışmaya girmeyin. İyi şeyler olacağına inanıyorum. Ben masaya yumruğumu vurarak işleri halletmem. Ben müzakere yoluyla işleri hallederim. Halledemezsem diğerleri gibi çeker giderim’ dediğini komutanlarımız gelip bize anlattılar. Biz de komutanımızın bu önerilerini dikkate aldık.

‘Ne zaman istifa edecek’

İfadelerimizi kısa tuttuk. Hatta bizdeki bu değişikliğe avukatlarımız da şaşırdı. Hakkımızda verilen mahkumiyetler kesinleşti. Bırakın görevimize dönmeyi hepimiz ağır cezalar aldık. Şimdi, biz Mamak’ta bulunan Balyoz Davası hükümlüleri olarak soruyoruz: Komutanımız ne zaman istifa edecek, verdiği sözü yerine getirecek mi?” Avukat Nazlıoğlu, Mustafa Önsel tarafından kendisine kamuoyuna açıklaması için söylendiğini belirtti ve bu sözlerin cezaevinde bulunan diğer askerler tarafından da onaylandığını kaydetti.

‘Para istenmesi üzdü’

Yargıtay’ın 238 asker hakkında verilen mahkumiyet kararından sonra, sanık avukatlarından bazıları, dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından incelenmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.
Anayasa Mahkemesi’ne de ceza alan sanıklar adına bireysel başvuru yapacaklarını belirten Avukat Nazlıoğlu, bazı avukatların başvuru için sanıklardan para istenmesinin sanıkları hayli üzdüğünü sözlerine ekledi. Saygı Öztürk / Sözcü

Etiketler : necdet özel, balyoz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=