Lütfen bekleyin..

Metrobüs ödülü müsteşarlık oldu

08 Ekim 2013, 11:32

İETT'den füzeye

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İETT Genel Müdürlüğünden, Savunma Sanayi Müsteşarlığı görevine getirileceği basına yansıyan Dç. Hayrı Baraçlı'nın bu başarısının ardında Kadir Topbaş hakkında Metrobüs ihaleleri ile ilgili suç duyurularının soruşturmaya dönüştürülmemesinde gösterdiği performans olduğu öğrenildi.

Beylikdüzü'nden Kadıköy'e uzanan transit yol için Hollanda Phileas firmasından ilk etapta 50 adet, yine 50 adet Mercedes Capacity otobüs ile büyük bir törenle başlatıldı. 

Bir süre sonra İstanbul'un her iki yaka arasındaki toplu taşımacağına nefes aldıran Metrobüsler ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atıldı.

Metrobüslerin yüksek fiyatla ve ihalesiz olarak doğrudan satın alım yöntemi ile alındığı ileri sürüldü. Seçim döneminde ortaya atılan bu iddialar önce siyasi rakip iddiaları olarak fazla ciddiye alınmasa da daha sonra başlatılan ön soruşturmada müfettişler metrobüs satın alımları ile ilgili soruşturulması gereken 4 usulsuzluk belirledi. 

Yıllar içinde peş peşe yapılan ihbarlar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş hakkında 2009’dan bugüne kadar talep edilen soruşturma izinlerinden 35’inde ön inceleme onayı alındığı, ancak yalnızca 2’sinde soruşturma izni verildiği öğrenildi.

2009’dan bugüne kadar ön inceleme onayı alınan dosyalardan 33’üne soruşturma izni verilmedi, yapılan itirazlar sonunda 3 dosyada daha soruşturma izni verildiği, Topbaş hakkında yargıya intikal eden 5 konu bulunduğu ifade edildi.

Kadir Topbaş'ın Metrobüs ihalesi nedeniyle yargılanmamasının ardında İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı olduğu ifade edildi.

Edinilen bilgilere göre Hayri Baraçlı'nın müfettiş soruşturmalarında gösterdiği performans ile müfettişleri ikna ederek Metrobüs ile ilgili idari soruşturmaların adli soruşturmaya dönüşmesine engel olduğu öğrenildi.

Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden aday olacağı kesin gözüyle bakılan Kadir Topbaş'ın da bu başarıyı Başbakan Erdoğan'a ilettiği, Erdoğan'ın da yerel seçim öncesinde gösterdiği bu başarıdan dolayı Hayri Baraçlı'yı Savunma Sanayii Müsteşarlığına atanmasını bizzat istediği kulislerden sızan bilgiler arasında. Ancak bu atamanın Savunma Bakanlığı bünyesinde rahatsızlık yarattığı da gelen diğer bilgiler arasında.

HAYRİ BARAÇLI KİMDİR?

Hayri Baraçlı, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1989 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu.

Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. Kalite Yönetimi, Finansman, Yatırım Planlaması ve Mühendislik Ekonomisi derslerini Yıldız Teknik Üniversitesi ve Hava Harp Okulu’nda veren Yrd. Doç. Dr. Baraçlı, 1999 yılından beri aynı üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi olarak görev yapıyor. 

HER PARMAĞINDA AYRI MARİFET

Baraçlı, ayrıca Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje Koordinatörlüğü, Milli Prodüktivite Merkezi Yönetim Danışmanlığı, İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Güreş Federasyonu Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında üyelikleri bulunan Yrd. Doç. Dr. Baraçlı’nın, Kamu ve Özel Sektörlerde Stratejik Yönetim ve Planlama, İşletme Yönetimi, Yeniden Yapılandırma, Reorganizasyon ve İnsan Kaynakları Yönetimi, Yatırımların Fizibilitesi ve Etütleri, Verimlilik Yönetimi gibi konularda çalışmaları bulunuyor.

Son olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı, Halkla İlişkiler Koordinatörü ve İnsan Kaynaklarını Geliştirme Merkezi Başkanlığı görevlerini sürdüren Yrd. Doç. Dr. Baraçlı İngilizce biliyor. Baraçlı, evli ve üç çocuk babası.

Etiketler : kadir topbaş, iett, metrobüs
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=