Lütfen bekleyin..

AKP'li vekil başbakan Erdoğan için 'komplocu' iması yaptı!

24 Haziran 2013, 23:20

HÜKÜMETİN Gezi Parkı eylemlerine dönük tavrı nedeniyle AK Parti’den çıkan tepki seslerine Ankara Milletvekili Haluk Özdalga da katıldı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın adını kullanmadan, iktidarın tavrıyla ilgili “popülizm, kabalık, öfke, komplo teorileri” nitelemelerini yapan Özdalga, “Her popülist siyaset gibi bu yöntem de sonunda onu kullananlara zarar verir. Hayali düşmanlar yaratarak öfkeyi tahrik eder, olayların gerçek nedenini anlamamızı engeller” dedi.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a yakın isimlerden olan Özdalga, yaptığı yazılı açıklamada, süreçle ilgili uyarılarda bulundu. Daha önce de Günay’a yakın isimlerden İzmir Milletvekili Erdal Kalkan ile İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit bu yönde açıklamalar yapmıştı. Meclis’te zaman zaman yaptığı açıklamalarla hep CHP’yi hedef alan Özdalga, ilk kez hükümeti uyardığı açıklamasında şöyle dedi:

HAYALİ DÜŞMAN YARATMAK

“Şimdi ülkenin ekonomik risklerini artıracak davranışlardan herkesin kaçınması gerekiyor. Yoğun bir şekilde komplo teorilerini kullanan popülist söylemden ve AB’yle ilişkileri zedeleyen aşırı sert üsluptan mutlaka uzak durmalıyız. Gezi Parkı protesto eylemlerinin komplo teorileriyle açıklanması ilk bakışta bir rahatlık duygusu sağlayabilir. Ama her popülist siyaset gibi bu yöntem de sonunda onu kullananlara zarar verir. Hayali düşmanlar yaratarak öfkeyi tahrik eder, yanlış yapmaya sevk eder, olayların gerçek nedenini anlamamızı engeller.

FAİZ LOBİSİNİN BELGESİ YOK

Bir örnek, Gezi Parkı olayları arkasında faiz lobisi olduğu iddiası. Eğer elde bilgi varsa, somut isimlerle ve belgelerle açıklanmalı. Aksi takdirde genel ifadelerle ileri sürülen iddialar komplo teorisi düzeyinden ileriye gidemeyecek, en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde ve ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir şekilde güven sarsıcı sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Ayrıca bugüne kadar dikkat çekici bir başarıyla işini yapan Merkez Bankası, şimdi girmekte olduğumuz bu zor dönemde mesela faiz politikasını belirlerken, acaba ekonomi dışı ve akıl dışı faktörlerin etkisinde kalır mı?

AB’YE KABALIK YANLIŞ

Türkiye’nin çıkarları AB üyeliğini gerektiriyor. Sadece ekonomi için değil, ülkenin milli bütünlüğü için de AB üyeliği büyük kazanç teşkil edecek. Eğer Türkiye AB’ye üye olacaksa, Avrupa’nın yerleşik siyasi kültüründe yeri olmayan aşırı üslup ve söylemlerden vazgeçmeliyiz. Avrupa kurumlarının ve siyasi liderlerinin eleştirilerine diklenerek değil, içeriği güçlü ama kabalığa ve diklenmeye kaçmayan bir üslupta cevaplar vermeliyiz. AB ile ilişkilerin çıkmaza girmesi en çok Türkiye karşıtlarını memnun edecek, Türkiye’nin dostlarının durumunu zayıflatacak, ayrıca içinde bulunduğumuz dönemde ekonomiye ilave bir darbe anlamına gelecektir. Türkiye’nin popülizme, komplo teorilerine ve öfkeye değil, akılcı ve ılımlı davranmaya ihtiyacı var.”

Etiketler : haluk özdalga, akp, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MELİHA AKATAY
1728 gün önce
7 DÜVELLE KÜS VE KAVGALI...ŞAHISLAR VE ÜLKELER...KURUMLAR SON ZAMANDA ÇIKARDIĞI FAİZ LOBİSİDE CABASI...ARTIK KİMİNLE GEÇİNEBİLİYOR... KÜSÜLÜ DEĞİL DİYE SORMAK GEREK...''BU BAŞBAKAN VE 70 MİLYONU TEMSİL EDİYOR.''.(NASIL BİR ÖRNEK TEŞKİL EDİYOR ...SİZCE...)
Muzaffer Çıngıl
1728 gün önce
Başka bir konuşmada buda, Sayın Egemen Bağış gibi geri çark ederse ben yanlış anlaşıldım derse şaşmamak gerek
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=