Lütfen bekleyin..

Çin füzesi seçildi çünkü...

03 Ekim 2013, 14:08

Çin füzesi seçildi çünkü...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar, uzun menzilli füze sistemi ihalesinde Çinli firmanın teklifinin 3,44 milyar dolar olduğunu belirterek, "En ciddi yerli katkıyı bu firma verdi. Maliyet olarak da diğer sistemlerle ciddi bir maliyet farkı var" dedi.

Bayar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda düzenlediği sohbet toplantısında, uzun menzilli füze savunma ihalesine ilişkin bilgi verdi ve soruları yanıtladı.

3 TEMEL KRİTER 

Uluslararası olarak başlattıkları uzun menzilli yüksek irtifa füze savunma sistemi ihalesi sürecinde 2009'da teklifleri almaya başladıklarını, bu konuda 3 temel kriter belirlediklerini anlattı. Kriterlerden birinin harekat ihtiyacına cevap verebilmek, ikincisinin yerli sanayi katılımı, üçüncüsünün de maliyet unsuru olduğunu ifade eden Bayar, bütün bunların değerlendirmesinin yapıldığını kaydetti.

Bu projenin kredi finansmanlı olduğuna dikkati çeken Bayar, 4 firmanın da kredi finansman teklifini sunduğunu ama bunların arasında bazı farklılıklar bulunduğunu söyledi.

AB VE ABD FİRMALARIYLA DA GÖRÜŞÜLECEK

Kriterler arasında proje takviminin de yer aldığını, mümkün olan en kısa takvimi tercih etmeleri gerektiğini belirten Bayar, son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısında tekliflerin değerlendirildiğini ve ilk sırada yer alan Çinli firma ile görüşmelerin başlanması yönünde karar  alındığını kaydetti. Çeşitli nedenlerle ilk sıradaki firma ile anlaşma yapılamaması halinde ikinci sırada bulunan Eurosam ile onun da olmaması halinde üçüncü sıradaki ABD ile sözleşme görüşmelerine başlanacağını ifade eden Bayar, Rusya'nın teklifinin değerlendirme dışında kaldığını bildirdi.

Bundan sondaki süreç hakkında bilgi veren Bayar, Çinli firmanın yetkilileri ile biraraya geleceklerini, verilen teklifi sözleşmeye çevireceklerini ve büyük ihtimalle Çinli firma ile sözleşmenin imzalanacağını söyledi. 

ÇİNLİ FİRMA İLE TEST YAPILDI

Füze ihalesine katılan firmalar ile atış testlerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Bayar, "Çinli firma ile bizim verdiğimiz bir senaryo üzerinden atış testi yapıldı. Diğer firmaların planlı atış testlerine katıldık. Komuta kontrol sistemleri, radarları nasıl çalışıyor fiilen gördük. Teklif veren 4 füze sistemi de çok iyi. Hepsi bizim çıtamızı aşıyor. Dünyadaki mevcut çözümlerin 1 istisna hariç hepsini ihalemize alabilmiş durumdayız. Bu da kolay bir şey değil. O istisna da İsrail'deki Arrow sistemi" dedi.

FÜZELER NATO STANDARTLARINDA OLACAK 

Tekliflerin entegrasyon kriterini de karşıladığını anlatan Bayar, "Türkiye'nin hava savunma ağı ve komuta kontrol ağı var. Bu ağlar, bir üst katmanda da NATO ile bağlantılı ve bilgi alışverişi yapabiliyorlar. Bütün savunma sistemlerimiz ihtiyaç olduğunda NATO sistemleri ile entegre olabiliyor. Bu aldığımız sistem bizim hava savunma ağına entegre olabilecek. Bu da tamamen NATO standartlarına uygun olacak" diye konuştu.

Bayar, bir soru üzerine, birçok doğu bloku üyesinin son yıllarda NATO üyesi olduğunu, bu ülkelerin tamamında da doğu bloku hava savunma sistemlerinin kullanıldığını ve herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

"NATO üyesi ülkeler NATO üyesi ülkelerin ürünlerini kullansın" şeklinde yapılan değerlendirmelerin genel manada geçerli olduğunu ancak bunun başka sistemlerin kullanılamayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Çinli firmanın teklifinin yüzde 50'den fazla yerli sanayi katılımını da içerdiğini vurgulayan Bayar, "En ciddi yerli katkıyı bu firma verdi. Maliyet olarak da diğer sistemlerle ciddi bir maliyet farkı var. Sözleşme görüşmelerine oturacağımız sistemin teklif fiyatı 3,44 milyar dolar. Bizim bu  proje için kabaca bütçemiz 4 milyar dolar olarak hesaplanmıştı. Bunu da sağlayan tek sistem bu. Diğerleri bunun üzerinde. Maliyet herşey değil. Ucuzu seçtik diye de bir şey yok" dedi.

SİSTEM 4 YIL İÇİDNE TAMAMLANACAK 

Bayar, bir soru üzerine füze ihalesi kapsamında 4 füze sistemi bulunduğunu, toplam 288 füzenin atılabileceğini söyledi. Sistemin mobil olacağını, istenilen yere konuşlandırılabileceğini ifade eden Bayar, bu sistemin birçok araçtan ve radardan oluştuğunu, bu araçların da yerli üretim BMC olmasını öngördüklerini söyledi.

İhale şartnamesine göre sözleşme imzalanıp, avans ödendikten sonra Çinli firmanın füze sisteminin bütün teslimatını 4 yıl içerisinde tamamlayacağını ifade eden Bayar, sözleşmenin de 6 ay içerisinde imzalanabileceğini öngördüklerini kaydetti.

Bayar, sistemin lisansını almayacaklarını, dolayısıyla ihracatının söz konusu olmayacağını da belirtti.

4 BÜYÜK ŞEHİR KORUNACAK 

Sistemin üretilebilmesi için teknoloji transferi yapacaklarını anlatan Bayar,"Biz Türkiye'de kendi sistemimizi yapmaya başladığımızda kullanacağımız bir altyapı ve yetenecek olacak. Mesela füzelerin tamamına yakını Türkiye'de üretilecek" dedi.

Bayar, alınacak 4 füze sisteminin Türkiye'deki 4 büyük şehri koruyabileceğini, bunların mobil olduğu için tehdidin bulunduğu yerlere konuşlandırılabileceğini söyledi.

"NATO üyesi bir ülke ilk kez mi NATO dışından alım yaptı?" sorusunu yanıtlarken de Bayar, bunun örnekleri olduğunu yakın zamanda Yunanistan'ın S-300 füzesi aldığını belirtti. Türkiye'nin hava savunma sisteminde bu konuda eksiklik olduğunu, bunu gidermek için böyle bir ihale düzenlendiğini ifade eden Bayar, "İhalede iyi bir çözüm bulundu ve bu da entegrasyon ve haberleşme açısından NATO'nun kriterlerini sağlıyor. NATO ülkeleri sadece NATO ülkelerinden silah alır diye bir kriter yok" dedi.

MİLGEM PROJESİ

MİLGEM Projesi ihalesinin iptal edilmesine ilişkin soruya da Bayar, "MİLGEM konusu takvimsel olarak güncel siyasi durumla ilişkili değil" yanıtını verdi.

Askeri gemilerin inşası için son 10 yıllık dönemde özel sektörün katılımını sağlamak üzere bir strateji uyguladıklarını anlatan Bayar, şöyle konuştu:

"Biz bugün 2 milyar dolardan fazla askeri gemi projesini özel sektör tersanelerinde yürütüyoruz. Bunlardan başarılı sonuçlar aldık. MİLGEM bunların içinde daha kompleks bir platform. Benim kanaatimi sorarsasnız Türkiye'de MİLGEM seviyesinde bir savaş gemisi yapacak hiç bir tersane yok. Biz yaratmaya çalışıyoruz. Çünkü dünyada bu gemiyi yapabilecek sadece 10 tersane var. İhalede teftiş kurulu siz rekabeti daraltmışsınız dedi. Biz de icra komitesine sunduk. (Böyle bir itiraz varsa buna uyun) denildi. Dolayısıyla konu siyasi bağlantılı değil. "

Müsteşar Bayar, bir başka soru üzerine de ilk A 400 uçağının şu an kabul testlerinde olduğunu, ekim veya kasım ayı içerisinde teslimatının yapılacağını belirtti. -Akşam

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=