Lütfen bekleyin..

Müze gişeleri bir bir özelleşiyor!..

03 Ekim 2013, 11:06

Kültür ve Turizm Bakanlığı 48 müze ve örenyerinin ardından 105 müzenin de girişlerinin özel sektöre devri için adım attı...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bünyesindeki 105 müze ve örenyerinin de gişe ve kontrol sistemlerini özelleştirmek için düğmeye bastı. Bundan böyle bakanlık bünyesinde bulunan 105 müze ve örenyerinin işletmesini de özel sektör üstlenecek. Özel sektör bu müze ve örenyerlerinden elde edilen gelirin sadece yüzde 20’sini bakanlığa verecek.

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay döneminde çıkarılan “Müze ve Örenyerleri Gişelerinin İşletimi, Giriş Kontrol Sistemlerinin Modernizasyonu ve Yönetim İşi” ihalesi ile aralarında Ayasofya, Topkapı Müzesi, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Efes örenyeri gibi Türkiye’nin en önemli 48 müze ve örenyerinin gişe ve kontrol sistemleri, Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen ihale ile özelleştirilmişti.

İhaleyi, MTM-TÜRSAB kazanırken, müzelerin altında daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkez Müdürlüğü’ne bağlı DÖSİMM mağazalarının işletim hakkı da TÜRSAB’a verilmişti.

Cumhuriyet'in haberine göre; Bakanlığın hazırladığı ihale ile hat, tezhip, çini ve dokuma gibi geleneksel Türk el sanatlarından müzelerde sergilenen eserlerin replikasına, Türk lokumundan Türk kahvesine kadar birçok ürünün yabancı firmalar tarafından üretilip satılmasına da olanak sağlıyordu.

DAVA 3 YILDIRI SÜRÜYOR...

48 müze ve örenyerinin giriş sistemlerinin özelleştirilmesinin ardından Kültür Sanat Sendikası, Danıştay’da, “özelleştirme ihalesinin yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle” dava açmıştı.

Sendika yetkililerinin verdiği bilgiye göre dava 3 yıldır sürüyor ve bir sonuç alınamadı. Bakanlık da 3 yıl sonra, bünyesindeki 105 müze ve örenyerinin giriş ve kontrol sistemlerinin özelleştirilmesi için düğmeye bastı. 105 Müze ve Ören Yeri için “2 Aşama Müze ve Örenyerleri Gişelerinin İşletimi, Giriş Kontrol Sistemlerinin Modernizasyonu ve Yönetimi İşi” ihalesi yapılacak.

İhale 30 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Bu ihaleyle birlikte bir önceki ihalede olduğu gibi 105 müze ve örenyerinin gişelerini de özel sektör kontrol edecek. Müzekart ve biletli ziyaretçi denetimi de özel sektör aracılığıyla yapılacak. İhalenin geçici teminat bedeli 291 bin 690 TL, ihale şartname bedeli ise 5 bin TL olarak belirlendi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 14 kuruş ..
Maliye Bakanı Naci Ağbal, merkezi yönetim bütçesinin bu yılın eylül ayında ..
Temmuz ayı işsizlik rakamları açıklanırken, genç işsizlik 1.3 puan artışla ..
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Genel Sağlık Sigo..
Motorlu Taşıt Vergisi'nde (MTV) zam oranı yüzde 40'tan yüzde 25'..
Sabah saatlerinde düşüşe geçen dolar, Erdoğan'ın ABD'ye yönelik ser..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=