Lütfen bekleyin..

Yalçın Akdoğan'dan 'paket' açıklaması!

02 Ekim 2013, 16:53

Demokratikleşme Paketi'ni değerlendiren ve düzenlemelere gelen eleştirileri cevaplayan Akdoğan, çözüm süreci ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, "Çözüm süreci çok iyi durumda. Süreç planlandığı gibi yoluna devam etmektedir. Elbette de tartışmalar olabilir. Olumsuz bir beklenti içinde değilim." dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı ve AKP Ankara Milletvekili Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

-Çözüm süreci konusunda tepkiler var. Öncelikle BDP çözüm süreci ile bağlantılandırıp 'yetmez' diyor. Ana muhalefet 'Bu demokratikleşme paketi değil' diyor. Milliyetçi Hareket Partisi de 'Ülkeyi bölüyorsunuz' diyor...

Yalçın Akdoğan: Tabii bu paketin aslında Türk siyasetinde partilerin arasındaki seviye farkını ortaya koyduğunu düşünüyorum. Pakettekiler bugüne kadar vatandaştan tam destek görmüştür ve hep Türkiye'nin lehine olmuştur. İleriye doğru atılan adımlardan Türkiye hiçbir şey kaybetmemiştir. Milliyetçi Hareket Partisi kategorik olarak reddediyor. Buna ben negatif siyaset diyorum kendisi bir şey üretmeden yapılan her şeye karşı çıkmak. Bu bir siyaset türü.

Cumhuriyet Halk Partisi genelde nötr kalmayı siyaset yapmak olarak algılıyor. Nötr kalmak sıfır noktasında durmaktır ve zamanla insan partinin içini boşaltır. Dün parti liderlerini dinledik. Sayın başbakanımız siyasi bir sataşma yapmadan sadece pozitif bir takım mesajlar verdi. Dün aynı zamanda yasama yılının başlangıcıydı ve geçen yıl siyasi üsluptan şikayet edildi. Bu yıl böyle olmasın istendi ama dün öyle olmadı. Sayın Bahçeli'nin konuşmasında hiçbir değişiklik yoktu sayın Kemal Kılıçdaroğlu'da adamsan filan gibi üsluplarla yine konuştu. Türkiye geçen dönem bu ağır üsluptan dolayı toplum çok gerildi ve bu siyaset tarzını yeni dönemde değiştirmemiz lazım.

Paket açısından bakarsak BDP'nin tavrı yine küçümseyen tarzda. Bugüne kadar biz hangi adımı atsak Kürt meselesinde örgüt ve BDP bunu ya görmezden geldi ya küçümsedi ya da kendi mücadelesinin bir kazanımı gibi gösterdi. Onlar hep AK Parti karşıtlığı üzerinden bölgede bir siyasi iklim oluşturdular. Burada AK Parti'nin iyi bir şey yaptığını kabullenmeleri bölgedeki tezi çökertecek bir durum.

'BDP ADETA BÖLGENİN CHP'Sİ GİBİ DAVRANIYOR'

BDP bölgenin adeta Cumhuriyet Halk Partisi gibi davranıyor. Kürtlerin Cumhuriyet Halk Partisi gibi davranması kaybettirir BDP'ye. Paket noktasında çok önemli adımlar attık. Başbakanımız 'Bu bir son değil' dedi. Bugüne kadar muhalefet buna destek vermedi biz hem bu odaklarla mücadele ettik de reform yaparken muhalefetin engellemeleri ile karşılaştık. Bu süreçte istiyoruz ki siyaset kurumu hep birlikte bu reformlara katkıda bulunsunlar.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu biz bunları gündeme getirmiştik diyor bu komik bir yaklaşım. 30 yıldır bu konuda söylenmedik bir şey kaldı mı? Bize sormadılar demesi de abes bizim söylediklerimizi yapıyorlar demesi de abes. Milliyetçi Hareket Partisi'nin gündeme getirdiği örgütle pazarlık yapıyorlar demesi bu da doğru değil. Bizim parti programımız belli, millete verdiğimiz sözler belli, büyük kongrede açıkladığımız 63 madde belli bizim referanslarımız bunlardır. Bugüne kadar bir çok reform yaptık bunları bir örgüte endeksleyerek mi yaptık? Vatandaşımızın hak ettiği daha çok şey var daha yapılması gereken çok şey var. İşte Kandil şunu dedi süreci AK Parti bitirdi filan bunlar propaganda laflarıdır. Bu sürecin sahibi AK Parti iktidarıdır reformları da halkını tatmin etmek için yapmaktadır.

-Alevi yurttaşlardan gelen tepkiler var. Bu konu ne zaman karşımıza çıkar? Ayrı bir paket hazırlanıyor dendi.

Yalçın Akdoğan: Biz bir çok alanda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'de ilk defa Aleviliğin adını bu kadar kamusal ve siyasi alanda gündeme taşıyan AK Parti. Bu algının normalleşmesi çünkü Aleviler bu toplumda ciddi travmalar yaşadı bu ciddi bir sorun alanı. Ama AK Parti bu meseleyi normalleştirmek için birçok adım attı. Alevi kesimi daha rahat hareket etmeye başladı. Alevi çalıştaylarını biz yaptık. Belki Alevilerin içinde oy verdikleri bir takım partiler var biz bunları oy gözeterek yapmıyoruz. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar o partilerin iktidar olduğu dönemlerde yaşanmıştır. Bizim bu konuda sicilimiz temiz ileri adımlar atmaya çalışan da biziz. Çalıştaylarda da gördük Alevi kesimi de homojen bir yapı değil. Ne isteniyor sorusuna yüzlerce cevap verilebilir. Bunu devlet nasıl karşılamalı kısmının da birçok cevabı var. Yani kırıp dökmeden nasıl bir çözüm bulunabilir bu hala tartışma konusu. Bunu Alevi kesimde kendi içinde tartışıyor. Siz bir adım attığınızda birçoğu buna karşı çıkacak. Dersim meselesi geldi gündeme mesela hemen bir karşı kampanya başladı olmaz referandumdan geçmez izin vermeyiz dendi. Sırf AK Parti yapıyor diye karşı olma refleksi de var. Bu zor bir konu ama bizim çalıştığımız ve iyi niyetle çözüme ulaştırmaya çalıştığımız bir konu.

-Kamuda başörtüsüne TSK, emniyet ve yargı dışında izin çıkıyor. Erkekler için de bıyık ve uzun saçın serbest bırakılabileceği belirtiliyor. 12 Eylül öncesinde bıyık ve kıyafetle siyasi mesaj veriliyordu. Yine aynı tartışmalar yaşanır mı?

Yalçın Akdoğan: Kamuda başörtüsü düzenlemesine şimdilik karşı çıkan kimse yok. Geçmişin yanlışlarını düzeltmeye çalışıyoruz. Bunun elbette bir çerçevesi olacaktır.

-Peki Andımız'ın kaldırılması...

Yalçın Akdoğan: Tek tip buyurgan kısmen faşist bir anlayış olarak uygulanmış. O metnin içeriğinde çok farklı tabirler var. Muhafazakar kesimler de rahatsız olabiliyor. Metin farklı toplum kesimlerini rahatsız ediyor.

-Başbakan, seçim sistemi ve barajını tartışmaya açtı. AK Parti barajın düşürülmesine nasıl bakıyor? Hükümetin önerdiği yeni modellerin iktidar partisine daha çok milletvekili kazandıracağı yorumları var.

Yalçın Akdoğan: Biz bu üç teklife de açığız. Dar Bölge Türkiye'yi iki partili yönteme götürüyor. AK Parti burada tek bir şey dayatıyor gibi görünmemek için farklı öneriler getirdi. Ben ortak bir uzlaşı olarak bir şey yapılabilecek kanaatinde değilim. AK Parti modelleri toplumun önüne koydu. Köklü çözüm anayasa ile olabilir. Demokratik reformun büyüğü yeni anayasada olabilir. Bizim bir şekilde bunu çözmemiz gerekiyor.

-Oy kullanma hakkı olan herkesin siyasi partilere üye olabileceği belirtiliyor. Bu durumda asker ve polisler de siyasi parti üyesi olabilecek mi?

Yalçın Akdoğan: Oy kullanan herkes partiye üye olabilecek. Belli suçlardan ceza alanlar partilere üye olabilecek.

-Cumhurbaşkanı, Meclis'in açılış konuşmasında Gezi olaylarıyla ilgili çarpıcı mesajlar verdi. Kutuplaşmanın tehlikesine dikkat çekerek, "Her tartışmaya siyah-beyaz diye bakamayız" dedi. Bu mesajları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yalçın Akdoğan: Bir aykırılık tezatlık görmüyorum.

-Çözüm süreci...

Yalçın Akdoğan: Çözüm süreci çok iyi durumda. Süreç planlandığı gibi yoluna devam etmektedir. Elbette de tartışmalar olabilir. Olumsuz bir beklenti içinde değilim.

-Yerel seçim hazırlıkları nasıl gidiyor?

Yalçın Akdoğan: Biz masa başında oturup isim belirlemiyoruz. Komisyonlar oluşturuluyor. Çok ciddi, demokratik bir süreç tartışılarak isimler açıklanıyor. Boyacı küpü gibi hemen sok çıkar değil. Bizim en iddialı olduğumuz konu. Belediye başkanlarımız da çok başarılı. Kasım başından itibaren adaylar açıklanmaya başlar. Bakanlarımız aday olursa bir düzenleme yapılır.

-Bölge siyasetinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. Ortadoğu'da nasıl bir gelişme bekleyebiliriz? Suriye'deki iç savaş, Kenya ve Pakistan'daki olaylar?

Yalçın Akdoğan: Kenya ve Pakistan'daki olan olaylar terör olaylarıdır. Biz bu olayları kınadık. Suriye meselesini Türkiye'nin aleyhine kullanmak isteyen çevreler var. Uluslararası zeminde AK Partiyi zora düşürmek isteyenler var. El Kaide vb. örgütlere yönelik Türk polisi operasyonlar yaptı. Bunu meşrulaştırmaya çalışanlar sorgulanmalı. Bu zihniyet büyük bir problemdir.

-Cumhurbaşkanı'nın "Milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğim" sözünü siyaset sahnesinde yer alacağı mesajı olarak değerlendirenler oldu. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Yalçın Akdoğan: Bu tür yorumlar yapılabilir. Abdullah Bey çok önemli bir değerdir. AK Parti için de Türkiye için de. Her zaman Türkiye'ye katkıda bulunmak için elinden gelen çabayı ortaya koyacaktır. Bu insanlar dava insanlarıdır, hizmete odaklıdırlar. Türkiye'nin Sayın Başbakanımızdan da Sayın Cumhurbaşkanımızdan da daha uzun yıllar istifade etmesi gerekir.

-Suriye tezkeresi?

Yalçın Akdoğan: Bu tezkere bir caydırıcılık vasfını ortaya koymaktadır. İlla ki kullanılacak diye bir şey ifade etmiyor.

-Ortadoğu'daki mezhep çatışmaları konusundaki düşünceleriniz...?

Yalçın Akdoğan: Mezhep ayrışmaları istikrarsızlık getirir. Bunu biz Irak'ta da gördük Suriye'de şimdi görüyoruz. Dış politikamızda mezheplerin etkisi yok.

ntvmsnbc

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=