Lütfen bekleyin..

Emniyet harekete geçti: Hayalet kimlik dönemi!..

02 Ekim 2013, 13:26

Sahteciliğe karşı polisten hayalet kimlik önlemi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Emniyet, polise taklit edilemeyen yeni kimlik kartı verecek. Son teknoloji ürünü kimliklerde birden fazla fotoğraf olacak. Normal vesikalığın arkasındaki hayalet fotoğraf sahte polisi ele verecek...

Em­ni­yet Ge­nel Mü­dür­lü­ğü (EGM) sah­te po­lis olay­la­rı­nın önü­ne ge­çe­bil­mek için ye­ni kim­lik kar­tı pro­je­si­ni dev­re­ye sok­tu.

Po­li­kar­bo­nat mal­ze­me­den üre­ti­len po­lis kim­lik kar­tı­nın ta­sa­rı­mı­na ulaş­tı. 255 bin po­li­sin PVC kap­lı kim­lik kart­la­rı ka­re­kod­lu kim­lik kart­la­rı ile de­ğiş­ti­ri­le­cek. Polis, hayalet olarak tanımlanan yeni kimliğini rozetiyle birlikte vatandaşa istenmeden gösterecek.

VA­TAN­DAŞ AN­LA­YA­CAK

Per­so­nel kim­lik kar­tı­nın ön yü­zün­de po­li­sin iki ay­rı fo­toğ­ra­fı bu­lu­na­cak. Kim­li­ğin ön ve ar­ka yü­zün­de ha­ya­let fo­toğ­raf da yer ala­cak. Bi­yo­met­rik ye­ni kim­lik­ler bu özel­li­ği sa­ye­sin­de va­tan­daş­lar ta­ra­fın­dan sah­te olup ol­ma­dı­ğı ko­nu­sun­da ko­lay­ca ayırt edi­le­bi­le­cek.

SİYAH BEYAZ HAYALET

Renk­li ve­si­ka­lık fo­toğ­ra­fa kar­şın ha­ya­let fo­toğ­raf­ta­ki po­lis fo­toğ­ra­fı si­yah be­yaz ola­cak.Kim­lik kar­tı­nın ön yü­zün­de po­lis­le­rin adı, so­ya­dı, rüt­be­si ile si­cil nu­ma­ra­sı; ar­ka yü­zün­de ise do­ğum ye­ri-ta­ri­hi, ba­ba-ana adı, emek­li si­cil nu­ma­ra­sı, kan gru­bu, kim­lik se­ri nu­ma­ra­sı, ta­ban­ca mar­ka­sı ve se­ri nu­ma­ra­sı, kim­li­ğin ve­ril­di­ği ta­rih ve sa­yı­nın ya­nı sı­ra T.C. kim­lik nu­ma­ra­sı yer ala­cak.

EMEKLİLERE DE VERİLECEK

Yak­la­şık 5 yıl­dır ha­zır­lık­la­rı de­vam eden ye­ni kim­lik­ler en geç yıl­so­nu­na doğ­ru gö­rev­li polislere dağıtılacak. Yeni kimlikler polislikten emek­li olan 500 bin per­so­ne­le de da­ğı­tı­la­cak.

Tak­lit edil­me­si im­kan­sız

Yeni kimlik kartlarının güvenlik unsurları taklit edilmesi imkansız özelliklerle donatıldı. Kimliklere; gözle, basit cihazlarla ve laboratuvar ortamında görülebilen güvenlik özellikleri konuldu.

Mevcut polis kimliklerinin aksine yeni tasarımda polislerin bilgileri lazerle kişiselleştirildi. Yeni kimliklerde kabartma dışında; reflektif yazı, microtext yazı, metalik yapıda kinegram, pozitif-negatif görüntü ile transparan yapıda kinegram özellikleri bulunuyor. Kimlikler ultraviyole baskıyla üretilecek.

Etiketler : Emniyet, polis,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=