Lütfen bekleyin..

Anayasa Mahkemesi'ne 8 bin 500 başvuru

01 Ekim 2013, 16:35

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, bugüne kadar Anayasa Mahkemesi'ne 8 bin 500 bireysel başvuru yapıldığını, bunlardan 3 bininin sonuçlandırıldığını belirtti.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bireysel başvuruya ilişkin, "Bugüne kadar, şu son birkaç güne kadar Anayasa Mahkemesine yapılan başvurusu sayısı 8 bin 500 civarında. Bu 8 bin 500 başvurunun hemen hemen 3 bin civarında bir rakamın dosyası kapatılmış durumda, yani bakıldı ve bitirildi" dedi.

Kılıç, Avrupa Birliği Bakanlığının koordinasyonunda düzenlenen "İnsan Hakları Alanında Bireysel Başvuru Usullerinin Tanıtılması Projesinin açılış toplantısında konuşma yaptı.

Bireysel başvuru yolunun 2010'da Anayasa'ya girdiğini hatırlatan Kılıç, bundan itibaren Anayasa'da kendilerine iki yıllık bir hazırlık döneminin öngörüldüğünü söyledi.

Kılıç, bu iki yılın altı ayını kuruluş yasasını çıkarmakla uğraştıklarını bildirdi.

Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Meclis'e bu konuda inanılmaz baskılar yaptık. Zira Anayasa değişti, yapısı değişti, görevleri değişti ancak Anayasa Mahkemesinin kuruluş ve çalışma usulleriyle ilgili yasası maalesef çıkarılamadı. Biz uzun süre bu yasasız çalıştık. Eski yasanın Anayasaya aykırı olmayan hükümlerini kullanmak suretiyle bu dönemi geçirmek zorunda kaldık. Bu altı aylık sürenin sonunda çıkan bu yasayla birlikte Avrupa Konseyi ile ortaklaşa çok ciddi bir proje yapmakla karşı karşıya kaldık. Yüksek yargı organlarının Avrupa standartları bakımından rollerinin güçlendirilmesi konusundaki projenin bir parçası haline geldik. Çünkü zamanımız yoktu. Bu çerçevede on üç yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Bu yuvarlık masa toplantısının on üçünü, geçen hafta birinci yılını kutladığımız, birinci yılına bastığımız bireysel başvurunun bir dönemde gerçekleştirdik. Çok değerli bilim adamlarımızı, üniversiteden gelen hocalarımız bizim bu konuda bir yıllık bilançomuzu, bir dizi bilançomuzu ortaya çıkardılar. Şunu büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu bilançonun sonunda zararlı değiliz, zararımız yok. Doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Biz doğru yoldayız ve buna ek olarak büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki Anayasa Mahkemesi bu konuda çok güçlü bir iradeye sahip. Biz bunu başaracağız, başarmak zorundayız. Bu anlayışla hareket ediyoruz, bu anlayış neticesinde de değerli arkadaşlarım gecesini gündüzüne katarak fedakarca, büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürmektedir."

Bireysel başvuru

Bir yıllık dönemde bireysel başvuru sayılarına ilişkin de bilgi veren Anayasa Mahkemesi Kılıç, şöyle konuştu:

"Bugüne kadar, şu son birkaç güne kadar Anayasa Mahkemesine yapılan başvurusu sayısı 8 bin 500 civarında. Bu 8 bin 500 başvurunun hemen hemen 3 bin civarında bir rakamın dosyası kapatılmış durumda, yani bakıldı ve bitirildi. Biz yıla 5 bin devirle girdik. Bu iyi bir sonuç mudur? Bence iyi bir sonuç değildir. Ancak şunu hepinizin büyük bir olgunlukla ve büyük bir makuliyet ölçüleri içinde karşılayacağınızdan eminim, henüz Anayasa Mahkemesinin Anayasa'ya uygun olarak bu konudaki içtihadları ortaya çıkmış değil. Yavaş yavaş çıkmaya başladı bunlar. Bu konuda işin esasına girilerek icra kararları da verilmeye başladı. Biz işin başında olduğu gibi bugün de halkımızdan bu konuda biraz daha sabır istiyoruz. Bunun sonunda inanıyorum ki çok daha halkımızın hoşuna gidecek ve bu ihlalleri en aza indirecek kararları vereceğimize inanıyorum."

"Bu bitirilmiş olan dosyaların çok büyük bir çoğunluğunun usuli hatalardan kaynaklandığını belirtmek istiyorum" diyen Kılıç, usullerle ilgili bugün yapılan toplantıyı önemsediğini yineledi. Kılıç, başvuruların üçte ikisinin avukatlar, geri kalanın ise doğrudan yapıldığını da bildirdi.

Demokratikleşme Paketi

Demokratikleşme Paketi'ne de değinen Kılıç, "Bununla birlikte bu hak ihlallerinin en aza indirileceği kanaatini taşıyorum" diye konuştu.

Kılıç, amaçlarının hak ihlallerinin en aza indirilmesi olduğunu vurguladı.

6 ihlal kararı

Hak ihlallerine yönelik Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların infazı konusunu da değinen Kılıç, "Henüz biz şu ana kadar 6 ihlal kararı vermiş bulunuyoruz. Ancak bu kararların nasıl infaz edileceği konusunda henüz bir sonuç ortaya çıkmış değil. Biz bu kararın infaz edilmesinin sonuçlarını çok önemsiyoruz" dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, şunları kaydetti:

"Biz her ihlal kararının insan onuruna yapılmış bir saldırı olduğuna inanan bir anlayışa sahibiz. Dolayısıyla bizim buradaki amacımız ihlali ortadan kaldırırken Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan halkın insan onurunu yüceltmektir. Bunun dışında başka bir amacımız olamaz. Bu amaçla ve bu hedefle yürüyoruz. Şuna inanıyoruz ki bütün dünyayı vatanımız, bütün dünya insanlarını da vatandaşımız gibi görerek hak ihlallerine yaklaşmadığımız sürece ne ülkemizde ne de dünyada biz barışı tesis edemeyiz. Biz bu anlayışla hareket ediyoruz ve bireysel başvuraya da bu gözle bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Hedefe adım adım ulaşacağız

Adalet Bakanı Sadullah Ergin de "Her geçen gün insan hakları karnesi düzelen, aleyhine yapılan müracaatlar azalan bir Türkiye hedefine adım adım ulaşma peşindeyiz" dedi.

Demokrasinin güçlendirilmesi, hukuk devletinin inşaası, güven veren adaletin tesisi noktasında çok önemli adımlar atıldığını belirten Ergin, 2010'daki Anayasa değişikliğiyle Anayasa Mahkemesi ve Yargıtayın yapısındaki yenilikleri anlattı.

Türkiye'nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS) imza koymuş, Avrupa Konseyinin kurucu ortaklarından olmuş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) yargı yetkisini tanımış bir ülke olduğuna işaret eden Ergin, Türkiye'nin AİHM'deki tablosuna bakıldığında hak etmediği bir noktada olduğunu, geçen yılın başına kadar en çok şikayet edilen ülkeler içinde Rusya'nın ardından ikinci sırada yer aldığını anımsattı.

Türkiye'nin aynı zamanda en çok ihlal kararı verilen ülke olduğunu da hatırlatan Ergin, "Biz bunu hak etmiyorduk ama bunu haketmiyoruz derken yaptığımız şeyler de doğru şeyler değil" dedi.

Bireysel başvuru yolu oluştuğu için Türkiye'den AİHM'e yeni başvuru yapılmadığını belirten Ergin, şunları kaydetti:

"Bütün bu tedbirlerin sonucu şu, 2012 sonuna kadar Türkiye, aleyhine en çok ihlal müraacatı yapılan ikinci ülkeyken, bugün 4. sıraya indi. Bizim bu inişimiz devam edecek. İnşallah yıl sonuna kadar bir alt sıraya ineceğiz. Böylece klasmanda Türkiye'nin adını görmek istemediğimizi ifade ediyorum. Her geçen gün insan hakları karnesi düzelen, aleyhine yapılan müraacatlar azalan bir Türkiye hedefine adım adım ulaşma peşindeyiz. Bu yürüyüşe beraber katkı sağlayan, Türkiye'deki hakların tesisi için ve evrensel hukukla barışık şekilde yaşayabilmemiz için büyük gayret sarfeden Yargıtayımız, Anayasa Mahkememiz, Danıştayımız, ilk derece mahkemelerimiz bunların her birinin önemli katkıları olacak. Kamu Denetçiliği Kurumumuz, İnsan Hakları Kurulumuz, bütün bu kurumların, kurulların beraberce gayreti sonucunda Türkiye hak ettiği yere gelecek."-AA

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=