Lütfen bekleyin..

AKP sata sata bitirdi!

01 Ekim 2013, 14:02

Toroslar EDAŞ'ın özel sektöre devriyle birlikte kamu, elektrik dağıtımından tümüyle çekildi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Özelleştirme sürecinin sonunda, Türkiye’deki 21 elektrik dağıtım bölgesine hizmet götüren tüm şirketler özel sektöre devredildi.

Kayseri, Aydın-Denizli-Muğla ve Adıyaman-Kahramanmaraş bölgelerinde bir süredir Türkiye Elektrik Kurumu Dışındaki Kuruluşların Elektrik Üretimi, İletimi, Dağıtımı ve Ticareti ile Görevlendirilmesi Hakkında Kanun kapsamında özel sektörce elektrik dağıtım hizmeti sunuluyor.

Son olarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirilmesi öngörülen 18 dağıtım şirketinin tamamı (Başkent, Sakarya, Meram, Osmangazi, Çoruh, Çamlıbel, Fırat, Yeşilırmak, Uludağ, Trakya, Akdeniz, Boğaziçi, Gediz, Aras, AYEDAŞ, Vangölü, Dicle ve Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ) özel sektöre devredildi.

Devri tamamlanan 18 dağıtım şirketinden elde edilecek özelleştirme geliri 12,7 milyar doları bulacak.

Özelleştirme sürecinde en büyük gelir İstanbul Avrupa Yakası EDAŞ’tan elde edilecek. İstanbul Avrupa Yakası EDAŞ’ın özelleştirilmesinden Hazine’ye 1 milyar 960 milyon dolar gelir sağlanacak.

Toroslar EDAŞ’ın devriyle devletin kasasına 1 milyar 725 milyon dolar girecek. Gediz EDAŞ’ın devrinin hazineye katkısı da 1 milyar 231 milyon dolar olacak.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerinde en düşük gelir ise 118 milyon dolar ile Vangölü EDAŞ’tan elde edilecek.

İdarenin 18 elektrik dağıtım şirketinin özelleştirilmesine ilişkin çalışmasını tamamlamasıyla Türkiye’deki yaklaşık 34 milyon elektrik abonesi bundan sonra özel sektörden hizmet alacak.

- “Türkiye, Avrupa’nın en büyük şebekelerinden biri haline geldi”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da temel enerji politikalarından biri olan enerji piyasalarının tam rekabetçi ve serbest bir yapıya kavuşması hedefi doğrultusunda 21 dağıtım bölgesinin özel sektöre devrinin tamamlandığını söyledi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Yıldız, şöyle konuştu:

“Biz burada varlık satışı değil, hisse devrinden ve hizmetlerin belli süreliğine özel sektöre devredilmesinden bahsediyoruz. Türkiye bugün 1 milyon kilometre elektrik şebekesiyle Avrupa’nın en büyük şebekelerinden biri haline geldi. Bu sistemi özel sektör, vatandaşımız lehine sağlıklı, kaliteli ve verimli bir şekilde yönetecektir. Biz de kamu olarak bu süreci iyi yöneteceğiz ve üzerimize düşen sorumluluğu denetim mekanizmalarımızla birlikte yerine getireceğiz. Hedeflediğimiz tam rekabetçi serbest bir piyasa yapısı hedefi ve vatandaşımız lehine sürecin yakından takipçisi olacağız.”

”Devlet eliyle elektrik dağıtım dönemi mazide kaldı”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise yaptığı değerlendirmede son olarak Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin de özel sektöre devri ile bir devrin kapandığına dikkati çekerek, artık devlet eliyle elektrik dağıtımının mazide kaldığını vurguladı. Şimşek, şunları söyledi:

“Bu tarihi devirlerle birlikte uzun yıllardır zarar eden, kayıp kaçak ve tahsilat problemleri ile uğraşan, yatırım ve operasyonel faaliyetlerinin devamı için sürekli bütçeden kamu kaynağı tüketen dağıtım şirketleri artık özel sektörün elinde olacak. Bundan sonra yatırım harcamaları özel sektör tarafından yapılacak ve performansa dayalı bir faaliyet sürdürmek suretiyle sektörün kronik sorunlarına çare bulunacak. Dolayısıyla söz konusu şirketler kar elde ederek, devlete özelleştirme bedelinin yanı sıra ayrıca, vergi veren şirketler haline gelecek”

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının özelleştirmesini tamamladığı elektrik dağıtım şirketleri, abone sayıları, kapsadığı iller ve ihale bedelleri şöyle:

 Abone SayısıKapsadığı İllerİhale Bedeli
 (bin) (milyon dolar)
BAŞKENT EDAŞ2.951ANKARA, ÇANKIRI, KASTAMONU, ZONGULDAK, KIRIKKALE, BARTIN, KARABÜK1.225,0
SAKARYA EDAŞ1.275BOLU, KOCAELİ, SAKARYA, DÜZCE600,0
MERAM EDAŞ1.483KIRŞEHİR, KONYA, NEVŞEHİR, NİĞDE, AKSARAY, KARAMAN440,0
OSMANGAZİ EDAŞ1.232AFYONKARAHİSAR, BİLECİK, ESKİŞEHİR, KÜTAHYA, UŞAK485,0
ULUDAĞ EDAŞ2.265BALIKESİR, BURSA, ÇANAKKALE, YALOVA940,0
ÇAMLIBEL EDAŞ735SİVAS, TOKAT, YOZGAT258,5
YEŞİLIRMAK EDAŞ1.429AMASYA, ÇORUM, ORDU, SAMSUN, SİNOP441,5
ÇORUH EDAŞ959ARTVİN, GİRESUN, GÜMÜŞHANE, RİZE, TRABZON227,0
FIRAT EDAŞ657BİNGÖL, ELAZIĞ, MALATYA, TUNCELİ230,3
TRAKYA EDAŞ790EDİRNE, KIRKLARELİ, TEKİRDAĞ575,0
BOĞAZİÇİ EDAŞ4.202İSTANBUL AVRUPA YAKASI1.960,0
AKDENİZ EDAŞ1.677ANTALYA, BURDUR, ISPARTA546,0
GEDİZ EDAŞ2.488İZMİR, MANİSA1.231,0
ARAS EDAŞ725AĞRI, ERZİNCAN, ERZURUM, KARS, BAYBURT, ARDAHAN, IĞDIR128,5
TOROSLAR EDAŞ2.879ADANA, GAZİANTEP, HATAY, MERSİN, KİLİS, OSMANİYE1.725,0
AYEDAŞ2.389İSTANBUL ANADOLU YAKASI1.227,0
VANGÖLÜ EDAŞ459BİTLİS, HAKKARİ, MUŞ, VAN118,0
DİCLE EDAŞ1.221DİYARBAKIR, MARDİN, SİİRT, ŞANLIURFA, BATMAN, ŞIRNAK387,0
 29.816 12.744,8

- Türkiye’de elektrik dağıtımı

Elektrik sektöründeki dağınık yapıyı ortadan kaldırmak ve işletme bütünlüğünü sağlamak amacıyla 1970′de çıkarılan 1312 sayılı Kanun ile Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kuruldu. İmtiyazlı şirketlerin görev bölgeleri ve belediye sınırları dışında tüm yurtta elektriğin üretim, iletim, dağıtım ve satış hizmetleri TEK bünyesinde toplanmıştı.

Hizmetlerin daha etkin, daha verimli ve çağdaş bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla ve özelleştirme politikaları çerçevesinde TEK, Bakanlar Kurulunun 12 Ağustos 1993 tarihli kararı ile Türkiye Elektrik Üretim-İletim AŞ (TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ. (TEDAŞ) adı altında iki ayrı iktisadi devlet teşekkülü olarak yeniden yapılandırıldı. TEAŞ ve TEDAŞ, 1994′te tüzel kişiliklerine kavuştu.

Elektrik dağıtım ve perakende satış sektöründe rekabete dayalı bir ortamın oluşturulması ve gerekli reformların yapılmasını sağlamak amacıyla dağıtım bölgeleri baz alınarak kamu mülkiyetindeki elektrik işletmelerinin yeniden yapılandırılması suretiyle elektrik enerjisi dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine karar verildi ve TEDAŞ 2 Nisan 2004 tarihli Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile özelleştirme kapsam ve programına alındı. Dağıtım bölgeleri yeniden belirlenerek, Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrıldı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=