Lütfen bekleyin..

AKP'nin akilinden Öcalan talebi!

23 Haziran 2013, 17:56

AKP'nin Akil İnsanlar heyetinde yer alan Lami Özgen'de sürpriz bir talep geldi. "Öcalan ve KCK yetkilileriyle görüşmek istiyoruz"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

KESK Genel Başkanı ve "Akil İnsanlar Güneydoğu Anadolu Bölgesi Heyeti" üyesi Lami Özgen, Başbakan Erdoğan'la Çarşamba günü yapacakları toplantıda, hem rapor sunumu yapacaklarını, hem de uyarılarda bulunacaklarını belirtti.

Özgen, Akil İnsanlar Heyeti’nden bir grup olarak, Öcalan ve KCK yetkilileriyle görüşmeyi istediklerini de söyledi.

ANF'de yer alan habere göre, halen kendi çalışma bölgesi olan illerde hükümete güvensizliğin hakim olduğunu ifade eden Özgen, "Hükümetin, sürecin başlamasından bu yana özellikle diliyle, tutumlarıyla, yaklaşımlarıyla öne çıkardığı bazı pratikler güvensizliğin devamını sağlıyor. Bu noktada uyarımızı yapacağız. Hükümetin başta Kürt toplumuna ve yine Türkiye toplumuna güven vermesi lazım. Buna denk düşecek barış dilini, kültürünü hayata geçirmesi lazım" dedi.

Gezi Parkı protestolarında hükümetin gösterdiği tutuma değinen Özgen, “Bir yanda barış süreci ilerlerken, çözüm arayışları varken; bir yandan da anti demokratik, baskıcı, otoriter tutumlar hayat buluyor. Doğal olarak, niyetten bağımsız olarak toplumun reflekslerine yol açıyor. Yine barış sürecini sabote etmeye yönelik bazı tutumların da öne çıkmasına neden oluyor. Dolayısıyla hükümet demokratik temayüllerin, demokrasinin kurallarını öne çıkarmak suretiyle toplumun geniş kesimlerinde konsensüs sağlamalı” diye konuştu.

Özgen, “Hükümete söyleyeceğimiz diğer husus da, oyalama meselesiyle ilgili” diyerek, şunları kaydetti: “Hükümetin süreci oyalama, taktiksel yaklaşımla ele alma ve hele hele seçim sürecinin aracı haline getirme politikalarından uzak durması gerekiyor. Halkın bu konuda ciddi tepkileri var. Bu süreç geçmişteki süreçlerde olduğu gibi seçimlere heba edilirse, bununla birlikte çatışma süreci daha şiddetli başlayacaktır. Aynı zamanda halkın bu sürece verdiği destek de aniden, tamamen ortadan kalkacaktır. Bu her taraf için de büyük kayıp olur.”

RAPORLARIN ÖCALAN’A GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA TALEP VAR

Akil İnsanlar Heyeti olarak hazırladıkları raporun, Öcalan’a da ulaştırılması gerektiğini belirten Özgen, aynı zamanda Öcalan’la ve KCK yetkilileriyle kendilerinin de görüşmek istediğini açıkladı.

Özgen, “Raporlarımızın Öcalan’a gönderilmesi konusunda hem bizim, hem de halkın talebi var. Hem hükümet hem de Kürt tarafının bileşenleri tarafından değerlendirilip incelenmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Bu süreci gözlemleyen, onları tepkilerini, taleplerini alan bu komisyonlardan bir heyetin de İmralı’ya gidip süreci Öcalan’la tartışması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı heyetin KCK yetkilileriyle de görüşmesi lazım. En azından bizim komisyonumuzun böyle bir değerlendirmesi var. Raporumuzu yazılı halede sunuyoruz ama haliyle bir kısmı yazılı hale getirilmiş oluyor. Gözlemlerimizin hepsini yazıya dökmemiz mümkün değil. Bunları sözlü olarak da şimdiye kadar hükümetin bazı yetkililerine aktardık ama Kürt tarafına da aktarmak istiyoruz.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1718 gün önce
Guya Akilin konusma sekline bak, Kurt tarafiymis, sanki PKK Kurtleri temsil ediyor, Kurtler musluman seyil mi? Dinsiz mi? Tanidigim Kurtlerin hicbiri bunlara hos gozle bakmiyor, bunlar hain olarak goruyor.
vatandaş
1731 gün önce
Erdoğanın akili öcalana yüz sürmeye vaftiz çıkartmayamı gideceksin ne yapacaksın orada kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş mahkum adamdan ne medet bekliyorsunuz, ha açılım diyorsanız unutun , ermeni yahudi dürzi dönmelerinin projesi olan açılıma TÜRK milleti izin vermeyecektir. İkinci bir kurtuluş savaşı pahasına da olsa bu hayalinize kavuşamayacaksınız.
Bu vatanı dedelerimiz bizde çocuklarımıza bırakacağız, beğenen kalır beğenmeyen beğendiği yere gider, yem bizden yumurta başkasının öyle bedava ülke yok, olmayan yetkinizle pislik karıştırmayın, susyorsa TÜRK milleti korkusundan değil asaletinden. Bir avuç genç sendelettirdi
millet ayağa kalkarsa ezilirsiniz haddinizi bilin bardağı taşırmayın.
ahmet yılmaz
1732 gün önce
"Kürt toplumuna ve yine Türkiye toplumuna" bak kürt toplumu var ancak TÜRK yok TÜRKİYE var ulan akiller yatacak yeriniz yok
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=