Lütfen bekleyin..

'Filistin’de direnişten başka bir çözüm yolu yok'

30 Eylül 2013, 11:35

İsrail sınırları içinde 1.5 milyon Müslüman’ın lideri olan Raid Salah, Kübra Par'a konuştu..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İsrail-Filistin meselesi son dönemde Mısır ve Suriye gündeminin gölgesinde kaldı. Uluslararası çözüm planları başarısızlığa uğradıkça umutlar azaldı, bölge bir nevi kendi kaderine terkedildi.

Oysa geçen hafta Mescid-i Aksa'daki çatışmalar arttı, çok sayıda insan yaralandı. Kudüs'te gerilimin tırmandığı şu günlerde İsrail sınırları içerisinde yaşayan yaklaşık 1.5 milyon Müslümanın lideri kabul edilen 1948 İslami Hareketi'nin öncüsü Raid Salah'la Süleymaniye Camii'nde buluştuk.

Raid Salah, Arapların yakından tanıdığı bir isim. Mescid-i Aksa'nın muhafızı olarak anılıyor. Ümmül Fehm'de 3 dönem belediye başkanlığı yapmış. Hayatı sürgünlerde ve hapiste geçmiş. Son olarak 2 hafta önce Kudüs'e 6 ay giriş yasağı almış.

Salah entelektüel derinliği ve politik stratejileri olan bir siyasetçiden çok duygularıyla hareket eden bir halk adamı gibi görünüyor. İsrail ve Batı medyası onu Filistinlileri kışkırtmakla suçluyor. Salah da tek çözüm direniş diyerek başka yollarının kalmadığını söylüyor...

Mescid-i Aksa'da yaşanan çatışmaların sebebi ne?

İsrail, Yahudileri Mescid-i Aksa'yı ziyaret etmeleri konusunda teşvik ediyor. 144 dönümlük Mescid-i Aksa içinde altın kubbeli Kubbet-üs Sahra ve kurşun kubbeli Kıble Camii var. Kudüs Belediyesi bu alanın tamamını kamu alanı ilan etti. Yahudilere "Sizin de oraya gitme hakkınız var" diyor. Onların ayağı alıştıktan sonra zaman paylaşımı yapılarak birkaç saat Yahudilerin, birkaç saat de Müslümanların ziyaretine açılacak. Sonra mekân bölmesi yapılarak bir kısmı Müslümanların bir kısmı Yahudilerin olacak. Son adımda Mescid-i Aksa'yı ortadan kaldırılarak yerine Yahudi tapınağı inşa edilecek.

'Aslı olmayan bir tarih yaratmaya çalışıyorlar'

Bölgenin onlar için de kutsal olduğunu ve orayı ziyaret etme hakları olduğunu söylüyorlar. Buna neden karşı çıkıyorsunuz?

Yahudi inanışına göre Mescid-i Aksa Yahudiler için kutsal değil. Yakın bir zamana kadar buraya girmenin günah olduğunu düşünüyorlardı. Şimdi politika değiştirdiler ve kutsal olduğunu iddia etmeye başladılar.

Süleyman Tapınağı orada olduğu için kutsal kabul etmiyorlar mı?

Tapınağın yerinin nerede olduğu kesin olarak bilinmiyor. Kubbet-üs Sahra bir tapınak değil Adem Aleyhisselam zamanında yapılan bir mescitti.

Onlar inandıktan ve iyi niyetli olduktan sonra ziyaret etmelerine müsaade etmek daha doğru değil mi?

Mescid-i Aksa herhangi bir Müslüman'ın özel mülkü değil. Bizim için mukaddes ve kutsal olan bir yeri onlara bu şekilde veremeyiz. Bütün İslam ümmeti adına biz orada emanetçiyiz. Tek bir parçasına dahi dokundurtmayız.

Mescid-i Aksa'nın altına tünel kazıldığı iddia ediliyor. Tam olarak neler oluyor?

Kazı, İsrail işgalinin ikinci gününde başladı. Önce Güney Batı kısmını kazdılar. Şu anda Mescid-i Aksa'nın altında bir tünel ağı oluştu.

Kazıları kim yapıyor? İsrailli yetkililerin tepkisi ne?

İsrail bu kazıları birkaç fanatik grubun yaptığını ileri sürüp kamuoyunu aldatıyor. Hal bu ki kazıların Başbakan'ın bilgisi dâhilinde yapıldığını biliyoruz.

Arkeolojik amaçlı kazılar da var.

Resmi anlamda arkeolojik olduğunu iddia etseler de asıl amaç temelleri kazmak. Aslı olmayan bir tarih yaratmaya çalışıyorlar. Çalışmayı yürüten İsrailli arkeologlar da bir çağrı yaptılar ve" İsrailoğulları tarihine ait bir şey bulamıyoruz, artık uğraşmayalım" dediler.

'Erdoğan benzersiz bir karaktere sahip'

Ortadoğu deyince eskiden akla önce İsrail Filistin sorunu gelirdi. Şimdi Mısır ve Suriye'yi konuşuyoruz. Uluslararası kamuoyu İsrail-Filistin sorununu unuttu mu?

Hiçbir olay Müslümanlara Mescid-i Aksa'yı unutturamaz. İtiraf etmek gerekirse şu an Müslüman halk biraz zayıf, çünkü iradeleri ellerinden alınmış. Buna rağmen "Mescid-i Aksa'nın fethini görmek istiyoruz, orada şehit olmak istiyoruz" diyorlar.

Türkiye'nin İsrail-Filistin sorununa yaklaşımını nasıl karşılıyorsunuz?

Türkiye bu konuda lider konumda. Diğer Arap ülkeleri Türkiye gibi çalışma yapsaydı Mescid-i Aksa'nın durumu çok daha farklı olacaktı. İsrail 2007'de Megaribe Kapı Yolu'nu kaldırmak istemişti ama Türkiye bir heyet gönderdi ve bu yapı kaldırılırsa sadece Filistin'i değil tüm İslam ümmetini karşılarına alacaklarını söyledi. Bu çok önemliydi.

Filistin halkının gözünde Erdoğan'ın imajında bir değişiklik oldu mu?

Başbakan Erdoğan'ın Araplar arasında büyük popülerliği var ama en çok Filistin'de kabul görüyor. Erdoğan benzersiz bir karaktere sahip. Türkiye'yi inşa ederken aynı zamanda diğer ülkeleri de inşa etmeye çalışıyor. Kendi inancı doğrultusunda diğer ülkelerin hak ve özgürlüğünü savunuyor. Libya'da yapılan Arap Birliği Zirvesi'nde "İstanbul'un geleceği Mekke'nin, Medine'nin ve Kudüs'ün geleceğinden bir parçadır" demişti...

Gazze ziyaretinin ertelenmesi nasıl karşılandı?

Filistin halkı bunun arkasında Sisi'nin olduğunu biliyor. Başbakan kendisi Gazze'ye gitmese bile çalışmalarında ve fikirlerinde, yürüttüğü çalışmalarında Gazze'ye gitti bile.
----

'İster Hamas, ister İslâmi Cihat, tek çözüm direniş'

Filistin'in özgürlüğü için mücadele eden çok sayıda örgüt var. Bu bölünmüş yapı uluslararası camianın gözünde elinizi zayıflatmıyor mu?

Evet bunu kimse inkar edemez, ama bu bölünmenin arkasında Amerika ile İsrail var.

Bu konuda kendinizi suçlamanız gerekmez mi? Tüm problemleri "Batı-İsrail oyunu" olarak açıklamak kolaycılık değil mi?

Filistinli aileler içerisinde Hamas'a tâbii olanlar da var, El-Fetih'e ya da İslami Cihad'a inanlar da var. Yine de Filistin halkı birlik ve beraberliğe yatkın. Ama Amerika ve İsrail, bu olmasın diye ciddi adımlar atıyor. Abbas'a "Birlik ve beraberlik içinde olmaya çalışırsan yardımlarımızı çekeriz" diyorlar.

İslami Cihad ve Hamas ile ilişkileriniz nasıl?

Bizim İslami Hareket olarak çalışma alanımız farklı, fakat diğer örgütlerle 'Yüksek İstişare Komitesi' çatısı altında ilişkilerimizi yürütüyoruz.

Hamas'ın şiddet içeren eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?

İster Hamas'la olsun, ister İslami Cihat'la olsun tek çözüm direniş. Halk da buna inanıyor.

Yani silahlı direnişi destekliyor musunuz?

Bunu ben söylemiyorum, İsrail'in tavrından bu sonuca ulaşıyoruz. İsrail, Filistinlileri bir devlet olarak görmüyor. Az sayıda Filistinlinin yaşadığını söyleyip birkaç şey verip susturmaya çalışıyor bizi. Bu ciddi bir suçtur. Direnişten başka çözüm yolumuz yok.

Silahlı direnişi teşvik etmiş oluyorsunuz.

İsrail, Filistin'i ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bütün dünyaya soruyorum, bu halk ne yapsın?

Bir çözüm planınız yok mu? 67 sınırlarına geri dönüşü kabul etmiyor musunuz?

İsrail bizi 1948'de çizilen sınırlardan çıkarmaya çalışıyor ama biz bu topraklardan çıkmayacağız. Vatanımızı bırakmayacağız. Ya mutlu bir şekilde kendi topraklarımızda yaşarız ya da şehit oluruz.

Camp David'e ve iki devletli çözüm planına nasıl bakıyorsunuz?

Siyonizm'in tek kabul ettiği şey Filistin'i tamamen ortanda kaldırmak ve kendi devletini kurmak. Amerika da tüm gücüyle Siyonizm'i destekliyor. Filistinlilere herhangi bir toprak verilmeyecek; bizi bu topraklardan çıkaracaklar.

'Ahmet Yasin ve Yaser Arafat'ı reddettiler, şehit ettiler'

"Onlar bizi tamamen dışarı çıkarmaya çalışıyor, biz de onları çıkarmaya çalışalım" düşüncesi meseleyi çözümsüzlüğe sürüklemiyor mu?

Kesinlikle katılmıyorum. Filistin tarafından ciddi projeler sunuldu; fakat İsrail hiçbirini kabul etmedi. Hamas'ın lideri Ahmet Yasin'in ve Yaser Arafat'ın önerilerini reddettiler. İkisini de şehit ettiler. Elinde sopa olan İsrail, sopayla vurulan Filistin halkı...

Önümüzdeki süreçte Hamas'ın yanında yeni aktörler çıkar mı? Gelecek vizyonunuz ne?

Şu an Müslüman halkın iradesinin üstü tamamen kapatılmış durumda. İnanıyorum ki Arap Baharı devam ettiği ve liderleri halk seçtiği sürece güzel sonuçlar ortaya çıkacak.

Suudların politikasında bir değişim bekliyor musunuz?

Halkın iradesi tecelli ettiğinde, Kudüs ve Mescid-i Aksa meselesi sadece Filistin davası olmayacak bütün Müslümanların davası haline gelecek.

'Beni destekleyen yahudiler de var'
Hiç Yahudi arkadaşınız var mı?

Evet var. Hatta İngiltere'de tutuklandığımda yanıma gelip destekleyenler oldu. Yahudilerle bir sorunum yok. Onlar ehli kitaptır. Bizim düşmanlığımız Siyonizm projelerine karşı...

Ömrünüzün yarısını hapiste geçirmişsiniz. İsrailli yetkililer halkı tahrik ettiğinizi söylüyor. Biraz yaramaz biri misiniz?

Halkı tahrik etmiyorum ama net bir şekilde işgale karşıyım. İsrail'in yapmış olduğu çalışmaları ve zulümleri deşifre ediyorum.

Hiç elinize silah almak zorunda kaldınız mı?

Hayır, benim tek silahım abdest!-HaberTürk

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=