Lütfen bekleyin..

Seçilemezse son konuşmasını yapacak

30 Eylül 2013, 11:27

Meclis, 2.5 aylık tatilin ardından 1 Ekim Salı günü açılacak. Abdullah Gül, aday olup yeniden seçilemezse Cumhurbaşkanı olarak son kez Meclis’in açılış konuşmasını yapacak

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis, 2.5 aylık tatilin ardından 1 Ekim Salı günü, yasama çalışmalarına başlayacak. 

24. Dönem 4. Yasama Yılı’nın başladığı 1 Ekim Salı günü, ilk tören, saat 14.00’te TBMM Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Anıta çelenk konulacak, saygı duruşunda bulunulacak ve İstiklal Marşı okunacak.

TBMM Genel Kurulu, saat 15.00’te toplanacak. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, birleşimi açmasının ardından sunuş konuşması yapacak.

Çiçek’in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Genel Kurul’a takdiminin ardından İstiklal Marşı okunacak. Ardından Cumhurbaşkanı Gül, 11. Cumhurbaşkanı olarak son kez, yasama yılının açılış konuşmasını yapacak. Ancak Gül, aday olup seçilirse 12. Cumhurbaşkanı olarak Meclis’te konuşmaya devam edecek.

HABERAL YEMİN EDECEK

Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından, Ergenekon Davası’ndan 5 Ağustos’ta tahliye olan CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, and içerek yasama çalışmalarına başlayacak. Açılış nedeniyle, milletvekili sıralarına gül konulacak, akşam da TBMM Tören Salonu’nda resepsiyon verilecek.

İLK GÜNDEM SURİYE TEZKERESİ

Genel Kurul’da ilk hafta, Suriye’ye ilişkin tezkere ele alınacak. Tezkerenin 2 Ekim Çarşamba günü görüşülmesi bekleniyor.

Suriye konusunda Hükümete verilen yetkinin süresi, 4 Ekim Cuma günü sona eriyor. Hükümet, Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle oluşabilecek risklere karşın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na başvurmuş ve Meclis de 4 Ekim 2012 tarihinde şu kararı almıştı: “Suriye’de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir. Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekâtlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldırı eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için, Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi, Genel Kurulun 04.10.2012 tarihli 4’üncü Birleşiminde kabul edilmiştir.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=