Lütfen bekleyin..

Özerkliğe onay!..

30 Eylül 2013, 09:57

Erdoğan tarafından bugün açıklanacak demokratikleşme adı verilen paket ile birlikte Türkiye’nin, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na koyduğu şerhi kaldıracağı iddia ediliyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan’ın yarın açıklayacağı terörle müzakere sürecindeki yeni paketin içeriği merakla bekleniyor. Erdoğan’ın “her kesim çok şaşıracak” dediği paketin bazı bölümleri basına sızdırıldı.

Demokratikleşme adı verilen paket ile birlikte Türkiye’nin Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na koyduğu şerhi kaldıracağı ifade ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan AKP Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu, “Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na Türkiye’nin koyduğu çekingelerin kaldırılması; bunun olabileceği söyleniyor, ki olmalı. Bu öz yönetim, yerinden yönetim dediğimiz, Kürtlerin veyahut bir başka grubun kendi kendini yönetimini tatmin eden bir şeydir” dedi. Türkiye bu protokolün altına imza attığı anda önce özerklik ardından da bölünme için yasal dayanak tamamlanmış olacak.

2 KRİTİK MADDE

Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nın 2. ve 3. maddesi dikkat çekiyor.

İşte o maddeler:
Madde 2: Özerk yerel yönetimler ilkesi ulusal mevzuatla ve uygun olduğu durumlarda anayasa ile tanınacaktır.
Madde 3: Özerk yerel yönetim kavramı yerel makamların, kanunlarla belirtilen sınırlar çerçevesinde, kamu işlerinin önemli bir bölümünü kendi sorumlulukları altında ve yerel nüfusun çıkarları doğrultusunda düzenleme ve yönetme hakkı ve imkanı anlamını taşır.

SELF DETERMİNASYON

Özerklik şerhinin kaldırılması talebinin yasal alt yapısını ise Self Determinasyon yasası oluşturuyor. Self determinasyon yasası üçlü koalisyon döneminde, ikiz yasalar ise mevcut AKP iktidarı tarafından çıkarılmıştır.

Self determinasyon “toplumların kendi geleceklerini belirleme” hakkı olarak tanımlanıyor. Bu sözleşmeye göre bir topluluk Birleşmiş Milletler’e başvurup “Biz bağımsız bir devlet olmak istiyoruz bunun için referandum yapmak istiyoruz” deme hakkına sahip. İktidarın, temelinde eyalet sistemi olan başkanlık sistemini yeni anayasaya sokmak istemesindeki ısrarı da bu kapsamda değerlendiriliyor.

“Q, W, X”

Öte yandan yarın açıklanacak pakette dikkat çekici başka düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre 1928 yılında kabul edilen Türk harfleri yasasını değiştiriliyor. 29 harfe ek olarak X, W ve Q harfları da alfabeye eklenecek ve harf sayısı 32’ye yükselecek.

Hükümetin bu adımının ana dilde eğitime bir hazırlık olduğu ifade ediliyor.

Azınlık okullarına yeni kıyak

Pakette yer alan eğitim alanındaki değişiklikler alfabe ile sınırlı değil. Bu kapsamda azınlık okullarına da büyük bir ayrıcalık getiriliyor. “Türküm, doğruyum” diye başlayan ve okullarda okutulan “Andımız” da pakette kapsamında değiştirilecek. Andımız artık azınlık okullarında okutulmayacak.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=